Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Proč chodíme k terapeutovi? Chybí nám blízkost i láska

  12:05aktualizováno  12:05
Míjíme se, chybí nám blízkost partnera i bezpečí, cítíme se osamělí a nemáme dost lásky. Přejeme si žít lépe, proto chodíme za párovým terapeutem. Ani on však není všemocný, partnera nám opravit nedovede. Může nás ovšem nasměrovat k lepšímu zvládání kritických situací.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na pohodlné pohovce v ordinacích párových terapeutů končí lidé, kteří spolu žijí dlouhé roky, ale také ti, kteří pociťují problémy už v prvních letech vztahu. Třicátníci i padesátníci. Nezáleží na věku ani na tom, jak dlouho jsou partnery.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Od terapeutů chtějí v zásadě všichni to samé. Přejí si, aby se jim spolu žilo lépe. „Nedokážu nikomu vylepšit manželku ani napravit manžela. Největší problém je většinou v komunikaci,“ říká terapeutka Hana Sládková. To, že se partneři vydají na terapii, je podle ní však samo o sobě první velkou společnou výhrou.

Ačkoli je společnost díky moderním technologiím maximálně propojená, lidé se cítí podle Hany Sládkové paradoxně osamělejší, než tomu bylo dříve. Nepomáhá tomu ani zkratkovitost, která současnou komunikaci běžně provází a na kterou si lidé zvykli kvůli sociálním sítím.

„I v páru se lidé dnes daleko častěji cítí osamělí a tuto osamělost si navíc silně uvědomují,“ říká terapeutka s tím, že přes všechny moderní vymoženosti lidé selhávají v základní schopnosti spolu mluvit. S tím souvisí také další obvyklý společný jmenovatel partnerských problémů, kterým tím je práce s emocemi.

„Lidé v páru sice umí racionálně fungovat jako výkonná jednotka, ale velmi často jim chybí určité ubezpečení lásky a toho, že jsou milovaní,“ popisuje.

Slyší něco jiného, než říkám

„Pokud jde o komunikaci v páru, je mnohdy velice složité uvědomit si, že když partnerovi něco říkám, dotyčný vůbec nemusí slyšet, ‚co‘ říkám,“ uvádí Sládková. Připustit, že v jednom sdělení může každý slyšet něco jiného, je jeden ze základních problémů ve vztazích a častou příčinou hádek a konfliktů. A v komunikaci jde v první řadě o emoce, kterým je potřeba věnovat pozornost.

Ilustrační fotografie

„Asi bychom nemohli žít normální životy, kdybychom po každé větě přemýšleli nad tím, jak ji vnímá náš protějšek a co to s ním udělá. Obrovský posun ale znamená už to, pokud připustíme možnost, že naše slova může druhý chápat jinak. Učíme se naslouchat a to vyžaduje velkou dávku empatie,“ dodává.

Sezení u odborníka už dávno neiniciují v drtivé většině ženy. Naopak tím, kdo jako první nadnese možnost párové terapie, bývají stále častěji muži.

Co dělat, když partnerská terapie nefunguje?

Důvody pro to jsou různé, ale v posledních letech se mezi nimi častěji objevuje jeden, který úzce souvisí s moderním vývojem společnosti. „Žijeme v době, kdy je pro ženy důležitá emancipace a pocit soběstačnosti. Přesto ale ženy stejně touží po tom, aby v období, kdy například zakládají rodinu, mají malé dítě a jsou na muži finančně závislé, měly pocit jistoty, že se o ně partner dokáže postarat,“ líčí Sládková. „I když si budeme denně stokrát říkat, že jsme emancipované a všechno na světě zvládneme, přesto tuto věc od partnera většinou očekáváme,“ říká.

Jedním dechem však dodává, že právě tato očekávání jsou dnes pro mnoho mužů psychickou zátěží. „Je to totiž trochu v rozporu s tím, že současná společnost neustále opakuje a zdůrazňuje, že žena a muž jsou si navzájem rovnocenní. Pocit mnoha mužů je pak takový, že na jednu stranu se požaduje rovnoprávnost, ale na druhou stranu se od nich očekává víc,“ podotýká terapeutka, která má s takovými případy v posledních letech bohaté zkušenosti.

V ordinacích terapeutů se pozvolna projevují rovněž důsledky současného trendu, kdy lidé jakékoli závazky týkající se partnerského života odsouvají na pozdější dobu a jsou zaměřeni na sycení si vlastních potřeb. Výsledkem je, že často žijí ve vztazích, které se nerozvíjejí a ve kterých se jim něčeho nedostává. Hlavní skloňované slovo bývá nejistota.

5 případů, kdy zajít na terapii

„Často se setkávám s tím, že klienti jsou z této nejistoty nešťastní. Je to ale naprosto přirozené. Každý svým způsobem hledáme v párovém životě blízkost, sdílení, respekt, zájem jeden o druhého a pocit bezpečí,“ přibližuje Sládková.

„Míjení nám často způsobuje neznalost, nezralost a velká očekávání,“ dodává. O problémech je zkrátka vždy třeba mluvit. Zkušená terapeutka v takových situacích radí nezapomínat na jedno prosté pravidlo, které velí zůstávat u svých emocí.

To v praxi vypadá následovně: „Když partnerovi popisujete to, co se mezi vámi děje, vysvětlete mu, co se děje vám, abyste pro něj byli čitelní,“ zdůrazňuje. Taková rada má totiž svůj psychologický rozměr. Namísto vět: Zachovala ses ke mně hrozně, ponížila jsi mě, partnerka lépe přijme slova: Cítil jsem se zle, připadal jsem si poníženě.

Psychiatr, kouč, terapeut? Na koho se obrátit, když už nemůžete dál

„Nevnímáme pak slova svého partnera jako výtku nebo útok. Není potřeba se tedy bránit. Slyšíme pouze to, co partner cítí, a to je něco naprosto nezpochybnitelného,“ vysvětluje Sládková s tím, že i tato zdánlivě drobná změna ve vyjadřování může komunikaci v mnohém ulehčit a prospět jí. „Místo výčtu obvinění otevíráte možnost, aby partner zareagoval. Najednou je o čem se bavit,“ dodává.

Pozor na úhybné manévry

Ovšem ani momenty, kdy se rozhoří hádka, není třeba vnímat jako největší zlo. I ostřejší výměna názorů může být podle Sládkové dobrým znamením. 

„Hádka neznamená, že lidem na sobě nezáleží. Mnohdy ani nemáte jinou možnost, jak obhájit svůj názor, než se pustit do sporu,“ říká terapeutka s tím, že ve zdravém vztahu jsou hádky přirozenou reakcí na rozdílnost. Blízkost je i v tom, že dokážeme sdílet odlišnost.

Jakmile se partneři přestanou hádat, může to být naopak výstražný signál. „Když se lidé začnou hrozící hádce vyhýbat, může jít o úhybný manévr, vytěsnění problému nebo také o rezignaci. Ani jedno nevede k řešení konfliktu a k usmíření.“ dodává Sládková.

Autor:
  • Nejčtenější

Vysoký tlak nepodceňujte, i když nic necítíte. U infarktu jde o minuty

Srdeční infarkt je závažné akutní onemocnění, které postihuje pětkrát častěji muže než ženy. S největší...

Jsem manželka, ale nebudeš mi strkat jazyk do hlavy, zaznělo ve Výměně

Vlastík má ženy rád a pod vlivem alkoholu nemá zábrany. A ví to o něm i jeho manželka Markéta (37), která rodinu do...

Sedm vědecky podložených triků, jak být atraktivní pro muže

Nepatříte k ženám obletovaným muži, ale chtěla byste to změnit? Máme pro vás dobrou zprávu – nemusíte mít postavu jako...

Před třiceti lety se báli masturbace, dnes Češi řeší závislost na pornu

Když po roce 1989 začaly vycházet v tisku první poradny jako Láska, sex a něžnosti, byl to pro mnohé čtenáře šok....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si nechala potetovat téměř celé tělo, chtěla být jako její otec

Třiadvacetiletá Nadine Andersonová ze Skotska má tělo potetované z devadesáti procent. S tetováním prý však ještě není...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky
Premium

Co o vás prozradí čmáranice. Vyjadřují vnitřní neklid i pedantství

Stává se vám, že si při telefonování nebo nudných poradách kreslíte na papír? Tušíte, co vaše malůvky znamenají?

Příběh Kamily: Rozvedla jsem se a chci žít sama, přítel to vidí jinak

S manželem jsem žila třicet let, ale posledních téměř deset nám to neklapalo. Žili jsme si každý po svém. Před pěti...

Premium

Deset kroků, které vám pomohou zlepšit sexuální život

Sex bývá časem pro většinu párů obyčejná rutina, kterou provádí jen z nutnosti. Po letech s jedním a tím samým...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 20. do 26. ledna

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale užila si je,...

Najdete na iDNES.cz