Tak, jak se máte opravdu rádi, takové budou i Vánoce

  5:21aktualizováno  5:21
Někdo by Vánoce neslavil vůbec a někdo na ně nedá dopustit. Pro někoho jsou klidně prožité Vánoce měřítkem toho, jak jsou rodinné vztahy v pohodě.

Chladné vztahy = chladné Vánoce?

Představte si rodinu, ve které jsou vztahy víc než chladné. Nejenže chybí vzájemná blízkost a času stráveného pospolu je minimum, ale jsou tu také celoroční spory, které se prostě nedají zapomenout ani o Vánocích.

V takové rodině se pak Vánoce slaví těžko. "Chybí-li vzájemná blízkost, je těžké a často i pošetilé snažit se ji pro ten jeden večer předstírat," tvrdí psycholog Petr Šmolka. Podle něj však slavnostní vánoční rituály nahradí věcnost a korektní slušnost. A dárky se nejspíš zredukují na praktické předměty přiměřené hodnoty.

"Na druhou stranu jsou Vánoce zároveň i příležitostí, která se už také nemusí opakovat. Pokud bychom chtěli otupit hroty vzájemných neshod, pak s citem zvolený dárek může někdy prolomit ledy (nebo alespoň to nepříjemné mlčení)," dodává Petr Šmolka.

Vánoce = očista svědomí?

Některá rodinná soužití mohou vypadat jako harmonická, ale jen naoko. V rodině vše v rámci možností klape. Co když jsou si partneři nevěrní, nebo celkovou pohodu kalí ještě naše výčitky svědomí? To se pak Vánoce stávají jakýmisi "očistnými" svátky.

"Příliš nákladnými a okázalými dary si však někdy také pouze ´pucujeme´ svědomí," říká Šmolka. To, co po celý rok zanedbáváme, se snažíme dohnat o Vánocích. "Když třeba na děti nemáme čas, jak je rok dlouhý, tak ať alespoň pod vánočním stromkem vidí, jak moc je milujeme (ale ne zas až tolik, abychom se kvůli nim čehokoli vzdali)," odkrývá Petr Šmolka častou situaci v rodinách.

Žádné dárky = žádné pořádné Vánoce?

I když bývá takových rodin poskrovnu, existují ještě takové, ve kterých nejsou dárky tím hlavním. Potvrzuje to i Petr Šmolka. "Jsou to rodiny, pro něž je tím nejcennějším darem dar zájmu a společně tráveného času. Proč se tedy o něj připravovat nějakým ´šakalením´ přeplněnými hypermarkety?"

Před postáváním ve frontách v narvaných obchodních centrech pak dají přednost společné procházce za betlémy nebo i jen tak.

Ať už jsou vztahy ve vaší rodině jakékoli, nestojí Vánoce za zbytečné hádky, ale ani za zbytečné přemáhání. "Každý má svou pravdu. Mému příteli vadí faleš. To, že by se měl setkávat s někým jen proto, že jsou Vánoce, svěřuje se například Vilma v internetové diskuzi. "O vztahy bychom měli pečovat i bez Vánoc, měly by fungovat po celý rok a pokud nefungují, nestojí za udržování. Ani o Vánocích," shrnuje  své i jeho pocity.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Příběh Táni: Sestře vadí můj syn

žena deprese smutek

Se starší sestrou jsme si vždy rozuměly, proto jsem považovala za dobrý nápad, když i s rodinami začneme bydlet...

Příběh Mirky: Na Vánoce jsem zase byla sama, už mě nikdo nechce

Ilustrační snímek

Ještě před pár měsíci syn se snachou mluvili o tom, jak se těší, až budeme spolu v jejich novém domě trávit Vánoce. Pak...

Babička 21. století: ovládá počítač, cestuje a vnoučatům má co vyprávět

Ilustrační fotografie

Stále pracuje, je podnikavá, má své koníčky, cestuje a ještě by měla být k ruce na hlídání vnoučátek. Jak má zvládnout...

Najdete na iDNES.cz