Nechce se dítěti spát? Možná je přetažené, uvedla psycholožka online

  0:37aktualizováno  0:37
Každé dítě je jiné, ale všechny potřebují kvalitní spánek. Těm nejmenším, které trápí noční děsy, pomůže přítomnost rodiče a objetí. Starší zase zkuste držet dál od monitorů, věnujte jim svůj čas, povídejte si, zjistěte, jakou hudbu poslouchají, poradila čtenářům online psycholožka Eva Šimotová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Uvádí se, že dítě školního věku by mělo spát 8 až 10 hodin. U pubescentů je potřeba spánku ještě zvýšená, trpí únavou v souvislosti s hormonálními změnami v organismu, které s sebou nesou změny fyzické i změny na psychickém prožívání,“ uvedla Eva Šimotová. 

Některé děti večer působí dojmem, jako by ožily a vůbec se jim nechce spát. Právě takový problém má se synem čtenářka Jarmila, která se ptala, co s tím. „Otázkou je, zda syn skutečně ožije, nebo zda už se jedná o tzv. přetažené dítě,“ konstatovala psycholožka. 

Podle ní se může jednat o situaci, kdy přehlížíme vysílané podněty dítěte ke spánku (zívání, tření očí, pokládání hlavy apod.). „Když se promešká přirozená doba ke spánku, tělo začne vylučovat stresový hormon, který dítě učiní živým, divokým a je obtížné ho zklidnit. Zkuste se zaměřit na to, zda syn není připravený na spánek dříve,“ navrhla Jarmile.

Odpovědi psycholožky Evy Šimotové si přečtěte ZDE.

Zejména menší děti se někdy v noci bojí, jako šestiletý syn čtenářky Patricie, který v noci vyžaduje objetí a spí s maminkou v posteli. „V tomto věku mohou děti trpět nočními můrami. Jejich nervová soustava ještě není dostatečně zralá a nedokáže zpracovat všechny vjemy z uplynulého dne,“ vysvětlila psycholožka Eva Šimotová.

„Možná ale také zahlédl nějaký méně vhodný pořad v televizi, něco, čemu nerozuměl a co v něm teď budí strach. Mnoho dětí také děsí různé stíny v pokoji, temná zákoutí, která ve dne hrůzu nenahání,“ uvažovala. „Zkuste s ním o tom mluvit, abyste našli příčinu těchto nočních děsů. Může pak pomoci přesunout postel, odstranit některé předměty v pokoji a podobně. Objetí, které mu poskytujete, je pak skvělý lék,“ dodala.

„Mnoho dětí tráví čas u mobilů a počítačů, protože to vidí nejen u vrstevníků, ale i u rodičů. Kdo z nás večer nesleduje televizi?“ odpověděla psycholožka na dotaz čtenářky, jejíž syn se před usnutím nemůže zklidnit. 

„Zkuste kromě vysvětlování trávit nějaký čas před spaním se synem, povídat si o prožitém dni, o kamarádech, jeho zájmech apod. Bylo by fajn, kdyby třeba před spaním mohl poslouchat hudbu. Jevte tedy zájem o to, jaký žánr poslouchá, nechte si některé skladby pustit, seznamujte ho s hudbou, kterou posloucháte vy, můžete zkusit najít i nějakou relaxační,“ poradila.

PhDr. Eva Šimotová

PhDr. Eva Šimotová se věnuje psychologickému poradenství pro děti i dospělé. Dlouhodobě působí na pozici psychologa v pedagogicko-psychologické poradně v Českých Budějovicích, pracoviště Písek a Tábor. Vystudovala obor Psychologie a speciální pedagogika na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala také několik kurzů zaměřených na psychologickou diagnostiku a intervenci. Její odborná zkušenost zahrnuje mimo jiné vyučování na Soukromé střední škole pedagogiky a sociálních služeb v Obratani, vedení přednášek i působení v mateřské škole jako školní psycholog. Orientuje se zejména na problematiku dětského prožívání a chování, na otázky spojené s rodičovstvím a výchovou, je příznivcem kontaktního a respektujícího rodičovství.

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Instagram a ohýbání reality. Uspět na sociální síti se dá různými způsoby

Bývaly doby, kdy se holky krášlily kvůli tomu, aby uhranuly svého idola a vytřely zrak kamarádkám. Dnes je to jinak....

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Na -ová si už zvykla. Vadí mi však omezená rychlost, říká skeletonistka

Na skeletonu se v ledovém korytě řítí rychlostí, za kterou by na českých dálnicích dostala pokutu. Loni Anna...

Premium

Slzy, žebříky i slepé střevo NDR. Příběh Berlínské zdi očima tří Češek

Když před 30 lety zaplnily zahradu tehdejšího západoněmeckého velvyslanectví v Praze tisíce uprchlíků z NDR, bylo...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz