Dokonalá hledá dokonalého. Dokud osamělí z nároků nesleví, zůstanou sami

  2:28aktualizováno  2:28
Každý čtvrtý člověk kolem třicítky žije sám, vyplynulo ze sčítání lidu před dvěma lety. A většinou nedobrovolně. Ale ani ve vyšších věkových kategoriích to nevypadá lépe. Tam zase přibývá rozvedených a ovdovělých, z nichž většina také nechce zůstat sama.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2011 je 40 % lidí, žijících jako singles, bez partnera dobrovolně, z vlastního rozhodnutí, 60 % ale žije osaměle shodou událostí.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2011 je 40 % lidí, žijících jako singles, bez partnera dobrovolně, z vlastního rozhodnutí, 60 % ale žije osaměle shodou událostí. | foto: Profimedia.cz

Co se náročnosti týče, vedou jednoznačně ženy. Zdá se, že nikdy nebyly náročnější než právě teď. Platí to samozřejmě pro ty vzdělané a ekonomicky soběstačné.

Libuše Konopová

Spisovatelka a vztahová koučka vede poradnu Profesionální výběr partnera a na stránkách OnaDnes.cz se jí můžete zeptat v seznamovací poradně.

Libuše Konopová

"Mám všechno, ke štěstí mi chybí jen normální partner," stěžují si často klientky seznamek. Odpověď na otázku, jak že by ten normální partner měl vypadat, obvykle začíná takto: Stačí, bude-li inteligentní a aspoň trochu hezký… Ale to je jen nesmělý úvod a po kratší odmlce se rozjede seznam dalších požadavků: měl by být charismatický, neodolatelný, zároveň ovšem věrný, vysoký, nejlépe tmavovlasý, no, na zjevu sice nezáleží, ale široká ramena by byla optimální, samozřejmě žádné břicho a pleš, měl by být movitý a určitě pracovitý, aby si poradil s domem i zahradou, žádný nudný ňouma, ale ani dobrodruh do větru a už vůbec ne profláknutý sukničkář, určitě nekuřák, vyhýbající se hospodám, alkohol jen v rodinném kruhu a ještě k tomu s mírou, vtipný, aby byla legrace, hodný táta, který bude mít rád i moje děti…

Když je seznam dokončen, stojí s nimi v místnosti virtuální George Clooney, opřený o poslední model terénního vozu, s rýčem v jedné a roztomilým dítětem v druhé ruce a drží fotografii svého ukázkového domu s pěstěnou zahradou. Pan Dokonalý čeká, až ho konečně dotyčná dáma objeví a vysvobodí z jeho nekonečné samoty a tápání v moři nevhodných, protože s těmi se on, vzor mužnosti, nezahazuje. Se sexem totiž čeká až na tu pravou, neboť jakákoli promiskuita je mu totiž bytostně cizí.

Mužům stačí usměvavá a zdravě vyhlížející

Dobrá seznamka na Internetu?

Která seznamka se osvědčila? Najdete na fóru eMimino.cz

Pánové jsou díky svému naprogramování rozmnožovatelů o hodně skromnější, co se požadavků na partnerku týče. Ke štěstí jim většinou stačí usměvavá, zdravě vyhlížející žena. A je vymalováno. Bude-li navíc pěkná a schopná obdivných reakcí, není co řešit. A mezi námi - takových jsou mraky.

Pravda, i pánové mají své strašáky, zabijáky sebevědomí. Někteří pozorovatelé například šíří kontroverzní tvrzení, že aktivní humor muže odrazuje, neboť demonstruje ženskou sílu a nezávislost, což mužské sebevědomí dovede pořádně nahlodat. Praxe v Česku však na druhou stranu ukazuje, že existuje spousta mužů, kteří inteligentní humor u žen oceňují a chytají se na něj jako mouchy do pavučiny.

Hlavně, aby mě měl rád? Taky špatně

Jak z bludiště marného hledání ven? Jak najít přijatelného partnera v dohledné době? Takového, který sice není ztělesněním dokonalosti, ale s nímž se bude příjemně žít? Což na to jít opačně, to znamená hodit všechno za hlavu a říct si: Je mi jedno, jaký bude, hlavně, aby mě měl rád?

Jágr dál hledá ideál. Maximalisté to mají těžké

Taky špatně! Tenhle postoj, hodný skromné Popelky, by byl v konečném efektu pěkně kontraproduktivní. Žena, která nic nepožaduje, muže také k ničemu nemotivuje.

Ale jak je vidět, seznamovací potíže se nevyhýbají ani celebritám, u kterých bychom nezájem nečekali, jako je třeba Jaromír Jágr.

Co z toho plyne? Že i zde platí zlatá střední cesta. Redukce celého toho dlouhatánského seznamu na dvě, maximálně tři nejdůležitější priority. A ujasnit si, co budoucí partner bezpodmínečně musí a nesmí mít.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Místo kytky vibrátor. Muži stále častěji chodí pro Valentýna do sexshopu

Jaké jsou nejčastější dárky na Valentýna?

Svátek zamilovaných se dá slavit různě. V kině, restauraci nebo cukrárně. Romantická atmosféra však zpravidla směřuje k...

Pil sám, chlastal se sousedem, byl na šrot, četla náhradní manželka

Pavla se cítí nedoceněná a navíc jí vadí, že Jaroslav nemá zájem o rodinu a...

Pavlu z Ostravy domácnost moc nebaví. Péči o malého Daniela přesouvá na jeho devítiletou sestru Nikol. Na druhou stranu...

Příběh Báry: Dceřina kamarádka byla jako moje vlastní, teď o ní nevíme

Ilustrační snímek

Už ve školce začalo velké přátelství mé dcery Terezy a její kamarádky Markéty. Holky bez sebe nedaly ani ránu, jeden...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz