Dokonalá hledá dokonalého. Dokud osamělí z nároků nesleví, zůstanou sami

  2:28aktualizováno  2:28
Každý čtvrtý člověk kolem třicítky žije sám, vyplynulo ze sčítání lidu před dvěma lety. A většinou nedobrovolně. Ale ani ve vyšších věkových kategoriích to nevypadá lépe. Tam zase přibývá rozvedených a ovdovělých, z nichž většina také nechce zůstat sama.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2011 je 40 % lidí, žijících jako singles, bez partnera dobrovolně, z vlastního rozhodnutí, 60 % ale žije osaměle shodou událostí.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2011 je 40 % lidí, žijících jako singles, bez partnera dobrovolně, z vlastního rozhodnutí, 60 % ale žije osaměle shodou událostí. | foto: Profimedia.cz

Co se náročnosti týče, vedou jednoznačně ženy. Zdá se, že nikdy nebyly náročnější než právě teď. Platí to samozřejmě pro ty vzdělané a ekonomicky soběstačné.

Libuše Konopová

Spisovatelka a vztahová koučka vede poradnu Profesionální výběr partnera a na stránkách OnaDnes.cz se jí můžete zeptat v seznamovací poradně.

Libuše Konopová

"Mám všechno, ke štěstí mi chybí jen normální partner," stěžují si často klientky seznamek. Odpověď na otázku, jak že by ten normální partner měl vypadat, obvykle začíná takto: Stačí, bude-li inteligentní a aspoň trochu hezký… Ale to je jen nesmělý úvod a po kratší odmlce se rozjede seznam dalších požadavků: měl by být charismatický, neodolatelný, zároveň ovšem věrný, vysoký, nejlépe tmavovlasý, no, na zjevu sice nezáleží, ale široká ramena by byla optimální, samozřejmě žádné břicho a pleš, měl by být movitý a určitě pracovitý, aby si poradil s domem i zahradou, žádný nudný ňouma, ale ani dobrodruh do větru a už vůbec ne profláknutý sukničkář, určitě nekuřák, vyhýbající se hospodám, alkohol jen v rodinném kruhu a ještě k tomu s mírou, vtipný, aby byla legrace, hodný táta, který bude mít rád i moje děti…

Když je seznam dokončen, stojí s nimi v místnosti virtuální George Clooney, opřený o poslední model terénního vozu, s rýčem v jedné a roztomilým dítětem v druhé ruce a drží fotografii svého ukázkového domu s pěstěnou zahradou. Pan Dokonalý čeká, až ho konečně dotyčná dáma objeví a vysvobodí z jeho nekonečné samoty a tápání v moři nevhodných, protože s těmi se on, vzor mužnosti, nezahazuje. Se sexem totiž čeká až na tu pravou, neboť jakákoli promiskuita je mu totiž bytostně cizí.

Mužům stačí usměvavá a zdravě vyhlížející

Dobrá seznamka na Internetu?

Která seznamka se osvědčila? Najdete na fóru eMimino.cz

Pánové jsou díky svému naprogramování rozmnožovatelů o hodně skromnější, co se požadavků na partnerku týče. Ke štěstí jim většinou stačí usměvavá, zdravě vyhlížející žena. A je vymalováno. Bude-li navíc pěkná a schopná obdivných reakcí, není co řešit. A mezi námi - takových jsou mraky.

Pravda, i pánové mají své strašáky, zabijáky sebevědomí. Někteří pozorovatelé například šíří kontroverzní tvrzení, že aktivní humor muže odrazuje, neboť demonstruje ženskou sílu a nezávislost, což mužské sebevědomí dovede pořádně nahlodat. Praxe v Česku však na druhou stranu ukazuje, že existuje spousta mužů, kteří inteligentní humor u žen oceňují a chytají se na něj jako mouchy do pavučiny.

Hlavně, aby mě měl rád? Taky špatně

Jak z bludiště marného hledání ven? Jak najít přijatelného partnera v dohledné době? Takového, který sice není ztělesněním dokonalosti, ale s nímž se bude příjemně žít? Což na to jít opačně, to znamená hodit všechno za hlavu a říct si: Je mi jedno, jaký bude, hlavně, aby mě měl rád?

Jágr dál hledá ideál. Maximalisté to mají těžké

Taky špatně! Tenhle postoj, hodný skromné Popelky, by byl v konečném efektu pěkně kontraproduktivní. Žena, která nic nepožaduje, muže také k ničemu nemotivuje.

Ale jak je vidět, seznamovací potíže se nevyhýbají ani celebritám, u kterých bychom nezájem nečekali, jako je třeba Jaromír Jágr.

Co z toho plyne? Že i zde platí zlatá střední cesta. Redukce celého toho dlouhatánského seznamu na dvě, maximálně tři nejdůležitější priority. A ujasnit si, co budoucí partner bezpodmínečně musí a nesmí mít.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 15. do 21. července

Horoskop (ilustrační fotografie)

Vodnářky budou mít plné zuby lidí, ženy narozené v Blížencích popadne nostalgická nálada a Panny se nenechají strhnout...

Žena kvůli prsním implantátům trpěla úzkostmi, nechala si je odstranit

Nat Alexanderová

Šestadvacetiletá hosteska Nat Alexanderová si před šesti lety nechala zvětšit poprsí pomocí silikonových implantátů....

Najdete na iDNES.cz