Nevyžádané dotyky v éře MeToo. Speciální šaty jich odhalily 40 za hodinu

  0:08aktualizováno  0:08
Na problém sexuálního obtěžování v Brazílii se snaží upozornit reklamní agentura, která vytvořila neobvyklé šaty. Mají v sobě zabudované čipy snímající každý dotyk. Během jednoho večera si je oblékly tři ženy a vyrazila do klubu. Výsledek byl alarmující.

Nedostatek respektu, nevyžádaný tělesný kontakt, dotyky od řady cizích mužů. S tím se musí potýkat až 86% žen a dívek v Brazílii pokaždé, když vyrazí do klubů a barů za zábavou. Je jasné, že v prostoru plném tancujících lidí se strkanici či nechtěným dotykům vyhnout úplně nelze. Ženám však vadí sexuální agresivita.

Muži nemají problém sáhnout na cizí ženu, aniž by se jí zeptali, jestli o to stojí. Zkrátka stačí, že jde kolem. Také z odmítnutí si často nic nedělají a zkoušejí se ženě vloudit do přízně znovu a znovu. Letmé dotyky, hlazení či dokonce objetí je toho nesdílnou součástí. Považují to za součást dvoření a nevidí na tom nic špatného. Ženy, které se proti tomu ohrazují a stěžují si na nedostatek respektu, pak většinou považují za ukňourané chudinky.

Reklamní agentura ze Sao Paula se proto rozhodla zdokumentovat chování  mužů v neformálním prostředí. Vytvořila šaty s názvem The Respect Dress, do kterých nechala zašít dotykové senzory. Přitažlivý model party šatů postupně oblékly tři ženy a vyrazily do klubu. Když Luisa, Tatiana a Juliana procházely klubem, seděly na baru nebo tancovaly, senzory zaznamenávaly každý dotyk. Data byla prostřednictvím wi-fi odeslána do počítače a na základě toho se podařilo zachytit, co se na diskotékách skutečně odehrává.

Během 3 hodin a 47 minut si figurantky „užily“ neuvěřitelných 157 dotyků, z toho převážná většina byla nevyžádaných. Ať už to bylo při konverzaci, při tanci nebo pouze mimoděk, když ženy procházely kolem. Luisa, Tatiana i Juliana se shodují, že jim vadí, když je muži loví jak zvířata, místo aby se zajímali o jejich osobnost, intelekt nebo smysl pro humor. To podle nich jde i bez dotyků.

Experiment prokázal, jak je chování, které se dá označit za sexuální obtěžování, v Brazílii běžné. A také to, jak moc ženám vadí. Výsledek by podle jeho tvůrců měl mužům otevřít oči, aby začali více přemýšlet nad svým chováním a snažili se o větší respekt a toleranci. Kulturním zvyklostem navzdory.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

Příběh o kojení: Mléka jsem měla dost, ale kam s ním na prvním rande?

Ilustrační snímek

Kojení ve společnosti má své odpůrce i zastánce. V poslední době se o něm mluvilo v souvislosti s kauzou ženy, která...

Zase pozdě? Staňte se pánem času a vyzrajte na nedochvilnost

Ilustrační snímek

Dochvilnost je výsadou králů, říká se. Možná právě proto jsou evropské monarchie proti jiným státním zřízením v...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 20. do 26. května

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Najdete na iDNES.cz