Vůně ani polibek ve vztazích zaručeně nelžou, tvrdí odborníci

  9:11aktualizováno  9:11
Na jedné straně průzkumy tvrdí, že ženy od sexu odradí neumytý partner, na straně druhé existují studie, které dokládají, že přirozená vůně podporuje chuť k milování. Zejména však u mužů. Vůně, ale ani polibek ve vztahu nelžou, shodují se vědci.

Jednou z podmínek k ideálnímu sexu je pro většinu žen umytý partner 

Trendy v seznamování: lásku hledejte beze slov nebo po čichu

Podprsenka a kalhotky s krajkou, La Perla

a předehra (více čtěte zde). Muži za ideál, jak se zdá, považují něco jiného. „Nemyj se, pospíším si a do osmi dnů jsem u tebe,“ psal prý Napoleon své ženě Josefině.

Lékaři zaznamenali, že lidé, kteří ztratili čich, přišli i o libido, což inspirovalo německé psycholožky Johannu Bendasovou a Ilonu Croyovou z drážďanské univerzity k tomu, aby vzorek 70 dospělých lidí, mužů a žen ve věku od 18 do 36 let, podrobily za pomoci specialisty na ušní, nosní a krční choroby testům, které měly ukázat čichovou citlivost této skupiny. 

Zkoumaní nejprve vdechovali vůni ze tří flakonů, z nichž jen jeden obsahoval látku s feromony. Měli identifikovat tu správnou lahvičku. Aby jejich úkol nebyl tak snadný, čichali nejprve ke značně zředěné substanci, která pak byla postupně stále koncentrovanější. Poté vyplňovali dotazníky týkající se zvláště jejich sexuální touhy, frekvence sexuálních vztahů a jejich charakteru, popsal výzkum francouzský deník Le Figaro.

VIDEO: nejslavnější filmové polibky

Z filmu Padesát odstínů šedi

Z filmu Padesát odstínů šedi

Autoři studie zjistili, že účinek čichové citlivosti na sexuální potěšení byl výraznější u mužů než u žen. „Muži tedy mohou více počítat s čichovou stimulací při sexuálních vztazích,“ uvedli vědci. 

I když se po podrobné analýze výsledků testů ukázalo, že závěry nelze zobecnit v tvrzení, že vůně ovlivňují sexuální touhu a četnost vztahů, sexuální chování a vzájemná chemie může být tajemnější, než dokážeme exaktně popsat. 

Polibek je navštívenka do intimních sfér

Polibek je upřímné gesto lásky, z něhož vychází každý milostný vztah a je pro jeho kvalitu zásadní i po sedmdesátém roce věku, píše italský deník La Repubblica.

Polibky jsou mocné, mohou rozhodnout o osudu vztahu, tvrdí neurolog

Rašínovo nábřeží je romantické místo.

Všechny lásky začínají polibkem, a i když tělo stárne, sexuální stimuly a touha klesají, dál toužíme po něžnostech a polibcích, které spolu s objetím zůstávají gesty lásky odolávajícími času.

„Polibek představuje konkretizaci citu. Ústa na ústech, mísící se dech a pohled z očí do očí jsou mostem, který spojuje vnitřní svět jednoho člověka s druhým,“ vysvětluje Valeria Randoneová, psychiatrička a sexuoložka z italské federace vědecké sexuologie.

Polibek je ve světě dospívajících a dospělých ta nejintimnější forma kontaktu a předehry lásky. „Má význam předzvěsti lásky, neboť představuje jakousi navštívenku. Jestliže polibek nefunguje, nelíbí se nebo nevyvolává emoce, je nepravděpodobné, že se to časem změní,“ uvádí sexuoložka s tím, že polibek nikdy nelže a je prvním krokem k touze i zralé lásce. Líbání v páru jen tak, nikoliv v rámci předehry k sexuálnímu aktu, je však podle ní mezi partnery stále vzácnější.  

„Jestliže se partneři už nelíbají, ukazuje to na krizi vztahu, na proces separace nebo na citový nezájem partnerů, ať už jednoho i druhého. Často uhasíná uvnitř páru a rodí se jinde, společně s jinou láskou,“ vysvětluje Valeria Randoneová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Krizové roky ve vztahu: hned po svatbě a po sedmi letech

Ilustrační snímek

Zatímco dříve se lidé brali na celý život, dnes se podle statistik rozvede každé druhé manželství v České republice....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Sama na sedm dětí. Realita, kterou žádná matka nechce zažít

Ilustrační snímek

Být matkou samoživitelkou není žádný med, pokud ale máte doma rovnou sedm nezletilých dětí, tak už je toho hodně i na...

Najdete na iDNES.cz