Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Čeští senioři zůstávají osamělí. Každý desátý se setkal se šikanou

  0:56aktualizováno  0:56
Za třicet let se průměrný věk v Česku protáhl o víc než pět let a osm měsíců. Muži se průměrně dožívají téměř 76 let, ženy téměř 82. Zbytek rodiny pilně pracuje, nebo dokonce žije v jiném městě a osamělých seniorů, se kterými celé dny i týdny nikdo nepromluví, přibývá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Osamělost seniorů se zvyšuje a mladé lidi to moc nezajímá, jak vyplývá z šetření Evy Stiborové, vedoucí aktivizačního oddělení Domova pro seniory v Sokolnicích.

Co se od více než šesti set žáků základních a středních škol dozvěděla? Asi nejpozoruhodnější je, že třetina malých školáků se s rodiči o babičce a dědovi vůbec nebaví. Další zarážející věc: polovina středoškoláků seniorům vytýká, že pracují, a 44 procent z nich věří, že bydlení seniorů řeší domovy důchodců (jen 10 procent si myslí, že jde o záležitost rodiny). Zato 48 procent z nich ví, že důchody se vyplácejí z daní. „Žijí na můj úkor, ze sociálních dávek“, „jsou pomalí“, „jsou přítěží“. Tak zní některá z prohlášení, která mladí lidé pronášejí na adresu seniorů. 

„Při jedné z návštěv v domově přišly děti popřát našim seniorkám ke Dni matek. Poté, co jim zazpívaly a zarecitovaly v odpočinkovém koutku na chodbě, jsem projevila přání, aby navštívily i seniorky na pokojích. Dozvěděla jsem se, že někteří rodiče si nepřejí, aby děti viděly seniory ležící v postelích na pokoji. Toto sdělení mě ohromilo,“ popisuje Eva Stiborová.

„Nezlobím se na učitele a mám pochopení pro jejich snahu nedostat se do konfliktu s rodiči, na druhou stranu jako člověk pracující v sociálních službách nechápu a naprosto nesdílím postoj, který tabuizuje stáří a staré lidi obecně,“ doplňuje.

Podle ní a dalších odborníků, kteří se seniory pracují, je právě tento postoj předávaný rodiči dětem jedním z hlavních důvodů, proč si k sobě generace tak těžko hledají cestu.

Na věku nezáleží. Seniorky sklidily potlesk

Námořnická přehlídka v domě seniorů.

Například sociolog PhDr. Zdeněk Papoušek tvrdí, že mladí, kteří zažili babičky a dědečky v rodinách, nemají problém starší generaci přijímat. Podle něj však vztahy radikálně naboural život v komunismu, rozbité majetky, potlačení spolků jako Sokol.

„Když mluvím s dětmi o tom, jak někteří senioři žijí, jak si povídají jen s televizí, mají slzy v očích,“ komentuje Stiborová. Říká, že děti často kritizují honbu seniorů za slevami v obchodech. Ale neuvědomí si, že je to třeba proto, aby jim o víkendu mohla dát babička stovku. Podle ní je důležité o tom mluvit. Když se o tom mluvit nebude, propast mezi seniory a mladými se prohloubí. 

Právě o přirozené propojování seniorů s mladší generací se stará i spolek Společně, o. p. s. Jeho ředitel Jakub Carda popisuje jednu z aktivit: „Organizujeme povídání ve školách a školkách, zpívání dětem a řadu dalších aktivit, při nichž se mohou se seniory přirozeně poznat.“ 

Společně, o. p. s., se o seniory stará prostřednictvím Senior Pointů. Jde o místa, kde senioři nalézají útočiště a dočkají se pomoci a sociálního kontaktu. V současnosti jich funguje čtyřiatřicet, do konce roku mají přibýt další dva. Lidé se sem nejčastěji chodí poradit, jak na mobilní telefon a další techniku, řeší bydlení, ale úplně nejvíc prý ocení, že se s nimi někdo baví.

Mezigenerační bariéra

„Senioři jsou ohroženi sociálním vyloučením víc než mladší lidé. S diskriminujícím chováním a napadáním ze strany mládeže se setkal každý desátý senior,“ zmiňuje Carda. Podle jeho slov nejčastěji řeší problémy v MHD nebo v čekárnách u lékaře.

„Bariéra mezi seniory a mladými lidmi roste v podobě vzájemného nedorozumění, které má někdy až agresivní projevy. Často narážíme na to, že mladí lidé staršími pohrdají, vnímají je jako někoho, kdo zabírá místa v tramvaji, jako přítěž, která stojí peníze. Na rozdíl od asijských zemí nám chybí úcta a respekt ke stáří. A situace se neustále zhoršuje. Senioři se cítí ve ‚světě mladých‘ ztraceni, sami a nepotřební,“ pokračuje Carda.

Němci jsou tolerantnější

Tip na rozptýlení vašeho seniora

Nestíháte často jezdit za babičkou a dědou? Na webu Hlídačky.cz můžete najít hlídačku, která bude pomáhat seniorům z vaší rodiny. Hlídačky mohou seniorům dělat společnost, pomáhat s běžným chodem domácnosti a ty zkušenější poskytují i zdravotní péči.

Na negativní postoj až dvou třetin Čechů vůči seniorům poukázal také průzkum statistického úřadu Evropské unie Eurobarometr, který zkoumal vnímání české populace ve věku 55+. Odpovědi porovnal s průměrem členských států EU a Německa. Zatímco v Česku 54 procent dotazovaných vnímá populaci 55+ zcela negativně, v EU je to pouze 28 procent. V Německu dokonce jen 19 procent.

Podle profesorky Hany Matějovské Kubešové, přednostky Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno, se naštěstí začíná o stárnutí víc mluvit.

„Senioři se často ocitají sami, jejich osamělost způsobují rozpady rodin. Děti mívají více babiček a ne vždy se se všemi stýkají. Děti nevidí rodiče, jak se o babičku nebo dědečka starají, nevědí, co to obnáší, a necítí se k tomu povinováni. Ke změně postoje a pochopení je třeba emoční zážitek.“ 

Například tato expertka při osvětě využívá modely simulující stáří - mladý člověk si pak snáze uvědomí, jak se cítí někdo, kdo už mladý není.

Život pokračuje s námi

Tak zní filozofie čtrnácti SeniorCenter skupiny SeneCura. Vycházejí z rakouského modelu péče a v jejich domovech pro seniory i domovech se zvláštním režimem určeným pro osoby s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence se snaží, aby senioři žili aktivním společenským životem.

„Rodina k nám často přichází v momentě, kdy už je z péče o seniora fyzicky i psychicky vyčerpaná,“ říká Michaela Kopřivová ze společnosti SeneCura.

„Bohužel to česká veřejnost stále vnímá jako ostudu a selhání. Často se setkáváme i s tím, že demenci a Alzheimerovu chorobu diagnostikuje až náš lékař při vstupním vyšetření. Praktičtí lékaři se bohužel při pravidelných kontrolách seniorů vyšetřením kognitivních funkcí příliš nezabývají.“

Pokud senior s formou demence potřebuje čtyřiadvacetihodinový dohled, utíká a je zmatený, přidává se rozpad osobnosti a ztráta paměti, pečující rodina už podle odbornice pomoc opravdu potřebuje.

Domovy SeniorCenter kromě nadstandardní stravy a speciálních jídel nabízejí například reminiscenční prvky při péči o klienta s demencí: tvoří „knihy života“ a podobně. Využívají terapeutické zahrady Memory Garden, pořádají večeře při svíčkách, na které se přizve i rodina klienta, nebo také domlouvají výměnné pobyty v rámci SeniorCenter.

Autoři:
  • Nejčtenější

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Tichá pošta odepsala ibuprofen v boji s koronavirem, panika je zbytečná

Na začátku poplašné zprávy, že ibuprofen zhoršuje proběh koronavirové nákazy, byla nejspíš odborná úvaha lékařů. Když...

Nejhorší způsob rozchodu není po telefonu. Ghosting vás dostane na dno

Mladí lidé dobře vědí, jak je taková dnešní láska složitá a křehká. Těžko říci, jestli za to může zrychlená virtuální...

Velký rouškový manuál. Naučte se je nosit a dopřejte jim správnou péči

V jedné věci se odborníci shodují: aby se zamezilo plošnému šíření koronavirové infekce, je jakákoli ochrana nosu a úst...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři zdravá a rychlá jídla pro celou rodinu nejen na období karantény

Už vás nenapadá, co každý den vařit, aby to chutnalo dětem, dobře zasytilo, příliš netížilo a netrvalo hodiny? Zkuste...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

ANKETA: Kafe, výlet, vnoučata. Na co se nejvíc těšíte, až skončí karanténa?

Nikoho z nás by asi ještě před několika týdny nenapadlo, jak moc a na jak dlouho se náš každodenní život od základu...

Premium

Rodina drží všechno pohromadě, shodují se Rosťa Novák starší a mladší

Otec a syn Novákovi zažívají nabité období. Rostislav mladší a jeho Cirk La Putyka připravují show Cesty, Rostislav...

Rodičovství v digitální éře. Co dělají vaše děti přilepené na displeji?

Máte pocit, že jsou jen u počítače. V bezpečí vašeho domova. Přitom vůbec netušíte, že se na jejich monitoru může...

Premium

Chci pořád pracovat, mazlit se se stříbrem, říká odbornice na drahé kovy

Ve 44 letech začala závodně věnovat tanci. Miluje stříbro a její nadšení je nakažlivé. „Mým snem je, aby v každé české...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...