Sdílení fotografií nám může zničit společenský život, tvrdí studie

  16:00aktualizováno  16:00
Je snadné uvěřit, že autoportréty, kterými zásobujeme známé na sociálních sítích, zvyšují naši popularitu. Vždyť tahle profilová fotka dostala čtyřicet "lajků" a v tom legračním klobouku vypadám tak roztomile! Pravda je bohužel úplně jinde. Ukazuje se totiž, že přehnané sdílení fotografií je ve skutečnosti cesta do společenského pekla.

Mladé ženy jsou prý největší "sběratelky lajků". Paradoxně právě proto jim nejvíc hrozí odmítnutí a odcizení. | foto: Profimedia.cz

Netýká se to zdaleka jen puberťáků. I mnoho dospělých dnes plní facebookové zdi svých známých a příbuzných fotografiemi vlastní tváře. "Já na pláži." "Já v restauraci." "Já v zrcadle nad umyvadlem." Zní vám to povědomě? A co takhle pravidelné kontroly mobilního telefonu? Občas to vypadá, že bez vědomí, kolik zvednutých palců už jsme nasbírali, nezvládneme ani vypít dvojku vína.

Experti varují, že jde o postmoderní formu narcismu, která narušuje nejen naše psychické zdraví, ale i vztahy s bezprostředním okolím. Nejde jen o dohady – jejich názory se čím dál častěji opírají o aktuální vědecké studie. Jednu takovou nedávno provedli na skotské Heriot-Watt University; jejím cílem bylo prokázat, že existuje souvislost mezi sdílením vlastních fotografií a ztrátou popularity.

Výzkumníci si vybrali 502 účastníků, kteří na Facebooku v různém rozsahu sdíleli fotografie vlastní tváře. Jejich internetoví "přátelé" pak měli určit, jak blízcí si s dotyčnými jsou. "Lidé často podléhají dojmu, že komunikují jen se skutečnými přáteli," varuje vedoucí výzkumu David Houghton. "Jenže tak to není. Informace na sociálních sítích sdílíme s nejrůznějšími druhy lidi: s partnerem, přáteli, rodinou, kolegy i náhodnými známými."

žena s laptopem

Nikoho asi nepřekvapí, že každá skupina na náš sdílený obsah nahlíží jinak. Výsledek studie ale prozradil ještě něco jiného. Pro všechny sledované skupiny platilo, že vyšší frekvenci autoportrétů jejich autorům opláceli ztrátou důvěry a pocitu blízkosti. Vytoužený obdiv prostě nahradilo odcizení. A platilo to dokonce v případě partnerů, blízkých přátel či rodinných příslušníků.

Další zkoumání navíc odhalilo, že mezi těmi, kdo hledají podporu a posílení sebedůvěry právě na sociálních sítích, jsou nejčastěji mladé ženy. Právě ty jsou proto nejvíc ohroženou skupinou – hon za tolik žádanými "lajky" může vést nejen k nezdravé závislosti, ale i k frustraci a narušení vztahů s okolím.

Autor:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Další z rubriky

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Příběh Zuzany: Moje sestra měla těžký život, klid nemá ani po smrti

Ilustrační snímek

Moje starší sestra to v životě neměla jednoduché. Maminka nám brzy zemřela a ona musela převzít její povinnosti,...

Sedm dobrých důvodů, proč letos nezanedbat valentýnskou oslavu

muž žena pár romantika vana sekt oslava láska

Nezáleží na tom, jestli je vám dvacet nebo šedesát, láska kvete v každém věku a důvodů k oslavě toho, že máme někoho...

Najdete na iDNES.cz