Na dovolenou k moři s miminkem? Podle pediatrů je to jen zbytečný risk

  2:52aktualizováno  2:52
Pobyt u moře většina z nás vnímá jako velmi prospěšný, a co je dobré, toho chceme našim potomkům dopřát co nejvíce. Jenže zejména rodiče velmi malých dětí mohou zažít proměnu idylické dovolené v děsivou noční můru...
Na dovolené malým dětem hrozí nejen úpal či úžeh, ale dovolená u moře skýtá i další možná rizika. (Ilustrační snímek)

Na dovolené malým dětem hrozí nejen úpal či úžeh, ale dovolená u moře skýtá i další možná rizika. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Janička se narodila koncem června. V srpnu s ní rodiče chtějí letět na týden na Krétu. Tedy do oblasti, kde v této době šplhají teploty do nebeských výšin a občas z nich omdlévají i otrlí cestovatelé. Rodiče Janičky si však rizika nepřipouštějí.

"Myslím, že přímořský vzduch jí neublíží," říká její otec Vladimír. "V letadle cestu prospí a u moře ji samozřejmě nebudeme vystavovat přímému sluníčku," maluje si idylku. Odborníci jsou však většinou jiného názoru.

Krátká dovolená není pro mimina

Celý první rok života je podle pediatrů dítě velmi citlivé na jakékoliv změny, ať již režimu, klimatu či prostředí, a působí na ně velmi stresově. Coby nejnevhodnější bývají hodnocené cesty krátké – týdenní či dokonce prodloužené víkendy.

Má-li dovolená představovat přínos i pro dítě a nikoliv jen osvěžení rodičů, měla by prý trvat minimálně dva až tři týdny. V případě miminek a batolat však ani delší cesty nebývají většinou považované za vhodné, zejména proto, že děti do tří let nemají vyvinutý termoregulační ani imunitní systém.

Někteří rodiče o tom vědí své. "Příště pojedeme k moři, až bude syn chodit do školy," zapřísahá se psychoterapeutka Daniela Staňková po loňské zkušenosti z dovolené s dvouletým Honzíkem na Mallorce. "Nevím, jestli něco chytil v letadle nebo ještě doma, každopádně hned první den pobytu dostal strašný průjem," vypráví.

"Druhý den se přidalo zvracení. K tomu třicetistupňová vedra, před nimiž jste neunikli ani na hotelu. Nakonec jsme s dehydratací skončili v nemocnici v Palma Mallorca. Dva dny byl na kapačkách, ale už mezitím se u něho začala projevovat rýma. Naštěstí se nerozvinula v zánět středouší, na který Honzík trpí, ale celou dobu byl plačtivý, unavený a moře jsme za celou dobu viděli tak leda z balkonu," dodává.

Paní Staňková může hovořit o štěstí, že se Honzíkovi vyhnul alespoň ten zánět středního ucha. Pediatři často varují, aby děti, které jsou k němu náchylné, cestovaly letadlem jen s velkou opatrností. Změny tlaku v kabině, stejně jako intenzivní klimatizace, totiž mohou ke vzniku tohoto onemocnění výrazně přispět.

Moře alergii léčí, ale může ji i vyvolávat

Strasti na cestě k moři už se čtyřletým Filipem zažila i rodina Peroutkova. Na řeckém Rhodu je sice čekal prvotřídní hotel all inclusive, nicméně pravděpodobně bohatý potravinový výběr včetně všemožného ovoce udělal své.

Filípek si dopřával ovocné džusy i šťavnaté plody, z nichž některé do té doby ani neochutnal. Vitaminová bomba však u něho vyvolala prudkou alergickou reakci. "Nejdřív se osypal, pak otekl, nakonec jsme měli pocit, že se snad začne dusit. Ještě že v hotelu byla zdravotnická služba, která přivolala lékaře. Prý šlo o minuty," vzpomíná na horké chvíle, způsobené nejen řeckým sluncem, maminka Jana.

Ač je pobyt u moře většinou alergikům doporučován coby prospěšný, není výjimečné, že se tady naopak potkají znenadání s alergií i děti dosud "nealergické" jako třeba Filípek – ochutnají nové potraviny, ovoce, setkají se s mořskými živočichy…

Není alergik jako alergik

Pediatr a alergolog doktor Martin Fuchs tvrdí, že alergické dítě se paradoxně nečekané alergie u moře zas tolik obávat nemusí. "Český alergik je zjednodušeně řečeno alergický na české alergeny, které buď u moře víceméně chybí, třeba české pyly či roztoči domácího prachu, nebo mají odlišné složení jako místní pyly nebo místní plísně," říká lékař.

"Poněkud jiná je problematika potravinové alergie, ale ta se pobytem u moře opravdu léčit nedá a nemá," říká lékař. "Pokud se i tak potravinový alergik rozhodne trávit svou dovolenou na jižním sluníčku, musí se chovat minimálně jako doma, to jest nejíst rizikové potraviny včetně nedostatečně popsaných zdrojů. Pozor například na chybějící etikety či nevěrohodné restaurace…"

Opatrnost při výběru potravin však odborníci doporučují i dětem, které alergií netrpí. Zvlášť ochutnávají-li něco poprvé. V tomto směru by si, nejen alergici, i když ti samozřejmě především, měli dávat zvláštní pozor například na rybí svalovinu, korýše a měkkýše. "V případě dětí je zodpovědnost na rodičích. Nekontrolovaná konzumace dětského mlsala je pak jednoznačně jejich chybou," podotýká doktor Fuchs.

Medúzy, hmyz a jiná havěť

Začne-li už dětský organismus protestovat alergickou reakcí, je dobré mít po ruce alespoň nějaké volně prodejné antihistaminikum, bez něhož by se rodiče na cesty vůbec vydávat neměli. Pokud se alergické obtíže omezí na kožní a slizniční svědění, mírné otoky či vyšší svědivost, vystačíte si většinou s tabletkou nebo kapkami. "Pokud ale dojde k dechové tísni nebo k větším otokům, pak se s pouhou tabletou nevystačí a je potřeba cílenější pomoci," nabádá lékař.

Přestože většině dětí, zvlášť s alergií, pobyt u moře prospívá, nelze podle Martina Fuchse podceňovat možná rizika. Mezi ta hlavní patří solární alergie, která může vzniknout v jakémkoliv věku a dotyčného potrápit k zešílení.

Zaručenou pohodu nemají u moře ani děti trpící na ekzémy. Mořská voda totiž v tomto případě mívá i velmi nepříjemné účinky, stejně tak jako písečný prach. "Ložiska ne vždy dobře zklidněného ekzému bolí, pálí, mokvají, snadno podlehnout infekčním komplikacím. Prevencí bývá sprchování ve sladké vodě a důkladné promašťovaní rychle vysychající kůže."

A když už je řeč o rizicích, která na vás i na té nejvysněnější dovolené mohou číhat, určitě mějte na paměti i možnost velmi bouřlivé alergické reakce, která může vzniknout po kontaktu s mořskými měkkýši, například s medúzami. Doktor Fuchs přitom upozorňuje, že nemalý problém může způsobit třeba také místní blanokřídlý hmyz přilákaný sladkými zmrzlinami a nápoji nebo aromatickým ovocem.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Žena kvůli prsním implantátům trpěla úzkostmi, nechala si je odstranit

Nat Alexanderová

Šestadvacetiletá hosteska Nat Alexanderová si před šesti lety nechala zvětšit poprsí pomocí silikonových implantátů....

OBRAZEM: Slavné ženy, které rády chodí bez podprsenky

Pohodlí bez podprsenky

Pro některé známé osobnosti je pohodlí na prvním místě. A to platí i v případě podprsenek. Slavné krásky rády odhazují...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz