Nemocniční psycholožka hojí bolavé duše. Lidé jsou stateční, říká

  10:02
Kdokoliv z ulice může přijít bez doporučení odborného lékaře za klinickou psycholožkou Karlovarské krajské nemocnice Monikou Kopárkovou. S vyšetřením na počkání ale nelze počítat. Pacientů totiž bývá hodně. Objednací lhůty jsou v současnosti 4 až 6 týdnů.

Úsměv, prosím. Klinická psycholožka Karlovarské krajské nemocnice Monika Kopárková u obrazu s komiky Lauerem a Hardym připomíná, že je třeba zachovat si smysl pro humor. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Člověku, který se dostal do akutní krizové situace, se může zdát taková doba dlouhá. Pokud to lze, snažíme se vyjít vstříc. Nicméně pro akutní pacienty existuje lůžkové psychiatrické oddělení v nemocnici v Ostrově, které má ambulantní psychiatrickou službu pro bezprostřední akutní pomoc," řekla klinická psycholožka a soudní znalkyně.

Specializuje se mimo jiné na dospělé a dětské pacienty s úzkostnými poruchami, posttraumatickými stresovými poruchami a chronickým somatickým onemocněním. přizpůsobit se také požadavku okolí, i když jim zrovna není příliš příjemný.

Nemáte skalpel, neposíláte pacienty na odběr krve či na rentgen a další vyšetření. Jak při hospitalizaci léčíte?
Často se u hospitalizovaného pacienta ukáže, že má kromě fyzické bolesti také potíže duševní. S fyzickou bolestí bývají spjaté úzkostné stavy nebo neřešené dlouhodobé životní potíže s následnými depresivními obtížemi, které se odrážejí třeba v chronické bolesti zad podle toho, kolik starostí si s sebou pacient "vleče na zádech", nebo v bolestech žaludku podle toho, co všechno musel "spolknout" a vydržet, či jinak. Psycholog je pak zván na konziliární vyšetření, které doplní komplexní lékařské vyšetření, či je zván ke krizové intervenci u pacientů po úrazech, haváriích, dlouhodobé hospitalizaci či při těžkém onemocnění a podobně.

Nemusí se bát pacienti, když za nimi na pokoj přijde psycholog?
Vždy jim zdůrazňuji, že si nikdo o nich nic špatného nemyslí, že nevypadají divně. Že se jedná o doplnění celkové péče, aby mohla být přímo cílená a postihla všechny problémy, které nemocný člověk má. Může se například stát, že pacient těžce prožívá naordinovaný lékařský zákrok, propadne strachu nebo náhlé úzkosti, takže je mu nabídnuta psychologická podpora. Je pouze na něm, zdali ji využije.

Víte pokaždé, co nemocný potřebuje a jak vše prožívá?
Nikdy se do takové role nesnažím stylizovat. Snažím se nabídnout, že jsem ochotná o všem mluvit, naslouchat, pomoci orientovat se v dané situaci, sdílet bolest či zprostředkovat kontakt s rodinnými příslušníky.

Co vás při práci povzbudí?
Samozřejmě to, že pacient spolupráci s psychologem přijme a v některých případech v ní pokračuje i ambulantně, protože vyhodnotí, že mu přináší užitek. Ne vždy se to však podaří.

Co pacienti někdy těžko chápou?
Když člověk přijde s nějakou fyzickou bolestí nebo nemocí a nenajde se žádná organická příčina. Žaludek bolí a člověk zvrací i přesto, že jsou všechna vyšetření v pořádku. Psychogenní faktory potíží mohou být pro někoho hůře uchopitelné. Někdy se vysvětlení brání. Současně je nutné připustit, že i v těchto případech díky osvětě v psychosomatice nastal velký posun. Přibývá lidí, kteří mají zájem o péči psychologa, aniž by se nějak cítili stigmatizováni. Snažím se preventivně přistupovat k pacientům tak, aby měli co nejméně podobných obav.

Kdo objednává psychologa k pacientovi na lůžku?
Ošetřující lékař. Je ale důležité vědět, že si o něj pacient může říci sám, pokud se necítí dobře. Zdravotníci pak psychologa objednají jako automatickou součást nemocniční péče.

A když mně lidově řečeno nesednete?
Pacient má možnost nesouhlasit, psychologickou pomoc odepřít a využít jiného psychologa mimo nemocnici. V ambulanci by měl umět psycholog za sebe nabídnout náhradu.

S jakými lidmi se v nemocnici setkáváte?
Se statečnými. To je něco, co ve mně v průběhu let praxe stále vyvolává obdiv - jak dokáží být lidé stateční. Někdy řešíme i konfliktní situace, kdy očekávání pacientů nejsou při kontaktu s lékařem či sestrou naplněna. Někdo kromě slušnosti a odbornosti očekává více vlídnosti, větší vstřícnost, více informací. Mohu upřímně říci, že všichni kolegové mají o toho, koho léčí, zájem. A kdo chce komunikovat, tak se domluví. Pacient je ale pacient, má strach, bolesti, není mu dobře - takže má právo na široké spektrum chování. Někteří pacienti v tenzi mohou být více agresivní. Obranné chování může být různé. Něco jiného ale je, když pacient záměrně nespolupracuje, opakovaně napadá personál. Navíc při hodnocení čehokoliv je česká populace více orientovaná na to, co nejde. Věci, které se povedou, bereme jako samozřejmost.

Co když mně lékař sdělí naprosto bez emocí a rychle velmi vážnou diagnózu?
Většinou to není tak, že by neměl o pacienta zájem. Pro samotného lékaře to bývá těžké. Proto vyzývám pacienty, aby se nebáli ptát a projevili zájem o informace, i když lékař sděluje něco velmi bolestného.

Jaký trend v poslední době pozorujete?
Oproti minulosti přibývá dětí s úzkostnými poruchami a depresivním laděním. Osobně se domnívám, že se jedná o souvislosti se zdůrazňováním výkonu a tlakem na jedné straně a s ochranářskou rodičovskou výchovou na druhé straně. Ruku v ruce jde přehnaně intenzivní a zvýšená péče současně s nedostatečným psychickým otužováním dětí přirozeným způsobem. Dnes už děti nelezou po stromech, nelítají za domem a nestaví si bunkry. Od předškolního věku jsou organizované v kroužcích, které jsou většinou výkonově zaměřené. To je další mechanismus, který daný stav udržuje.

Takže u nás máme takové malé Japonsko, kde rodiče nutí své děti, aby byly ve škole nejlepší?
To snad ještě naštěstí ne, ale blížíme se mnohdy k tomu. Život je ale náročný, někteří rodiče s existenčními problémy mají dvě zaměstnání, aby utáhli chod domácnost. Je to pochopitelné. Bohužel to ale jde ruku v ruce s omezením času, který by měl patřit společným zážitkům s dětmi.

Po stromech v ulicích plných betonu děti lézt nemohou. Bunkry se na hlavní třídě stavějí těžko. Jak se tedy mohou psychicky otužit?
Rodiče by svým dětem měli věřit, že přiměřeně svému věku vydrží nějakou ohraničenou, alespoň mírně nepříjemnou situaci, a měli by je takovým situacím dokonce záměrně vystavovat. Stačí říci, teď si s tebou nemůžu hrát, protože si potřebuji na chvíli odpočinout a za chvíli se ti budu věnovat. Děti by měly být navyklé.

Když jsme u těch dětí. Kdy by si měli dát rodiče pozor v případě jídla?
Jakmile začne dospívající dívka nebo chlapec hodně mluvit o stravování, často se váží, redukuje jídlo na "zdravé" a nápadně zvýší čas věnovaný cvičení, posilování. Začne se více pozorovat, být podrážděný, nic jiného ho nebaví. Zkreslené myšlení nelze vysvětlit, takže často a rychle vznikají konflikty a hádky. Obě strany jsou velmi nešťastné. Pokud je podezření na poruchy příjmu potravy, tak je vhodné se přijít třeba jen poradit. Ideální je, když přijdou obě strany. Léčba poruch příjmu potravy je velmi obtížná. Někteří lidé si totiž posilují sebevědomí, když si říkají: "Dokážu překonat hlad - to je něco, co většina lidí nedokáže a tím jsem výjimečný, výjimečná." Bývá to spjaté s představou dokonalosti. K tomu, abych byla dokonalá, musím také dokonale vypadat. A nejlépe, když budu hubená. Kult štíhlosti je stále ve společnosti ztotožňován s dokonalou osobností.

Existuje nějaká prevence?
Nedramatizovat jídlo. Jíst se zkrátka musí, jinak to nejde. Dále je například užitečné snažit se, aby alespoň jednou denně jedla rodina spolu. Velmi důležité je zaměřit výchovu také jiným směrem, než jen k výkonu. K pomoci druhým, k pomoci v domácnosti a podobně.

Co když dítě najednou řekne, že přestává jíst maso?
To nemusí být nic nebezpečného. Tato experimentace s jídlem v dospívání často souvisí s vývojovým konfliktem hledání identity. Často je vegetariánství spojováno s ekologickým zaměřením mladého člověka. Pokud rodiče vidí, že jejich dítě nepropadá depresi, má své zájmy a kamarády, jí pravidelně, má na něco chuť, byť ne na maso, tak vše pravděpodobně odezní, aniž by dítě ublížilo sobě či svému okolí.

S jakými odbornými pracovišti spolupracujete?
Naše pracoviště je akreditované pro praktickou část výuky klinické psychologie a dětské klinické psychologie, kdy poskytujeme možnost stáže studentům psychologie a psychologům v přípravě na atestaci. Dále spolupracujeme s odbornými ambulancemi v regionu, včetně například ambulancemi dětské psychiatrie, s praktickými lékaři pro děti a dospělé.

Jak se má člověk udržovat fit? Z fyzického hlediska je vše jasné - pohyb, nepřejídat se. Ale co duše?
Je prospěšné mít radost z více oblastí života. Jen samotný partner, rodina, děti, práce nebo škola nestačí. Dobré je snažit se zachovat si při řešení problémů v životě zdravý selský rozum s přiměřeným dostatkem citu a hlavně smyslu pro humor. Myslím si, že si tím lze zjednodušit spoustu věcí.

  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...