Příběh Aleny: Dcera si našla přítelkyni, manžel to nedokáže přijmout

  0:46aktualizováno  0:46
Máme jedinou dceru. Snažili jsme si jí dát všechno, podporovali ji v každé aktivitě, o kterou stála. Rok studovala v zahraničí, ale vrátila se těhotná a otce dítěte nezná. Pomáhali jsme jí, jak jsme mohli, a doufali, že synovi časem najde fajn otce. Dcera má jiné priority, zamilovala se do ženy a je šťastná. Ovšem manžel se s tím nedokáže smířit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jmenuji se Alena, je mi 59 let, s manželem jsme spolu už víc jak třicet let a máme jedinou dceru Magdu, která příští rok oslaví třicítku. Manžel je o rok starší než já, brzy mu bude šedesát.

Napište svůj příběh i vy


Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

I když jsme oba stáli o velkou rodinu, chtěli jsme mít alespoň dvě a klidně i tři děti, nepovedlo se. Máme jen jednu dceru. Po třech letech doma s dcerou jsem se chtěla vrátit do práce, tak jsme se ani o další dítě nepokoušeli, a později se mi už otěhotnět nepodařilo. Co se dalo dělat, alespoň jsme se mohli dceři naplno věnovat a dát jí všechno, co bude v našich silách.

Já v naší rodině měla vždycky pozici přísné mámy, která dbá na to, aby se dodržoval denní režim, aby byly hotové úkoly, aby dcera chodila včas do postele. Ale manžel, ten ji rozmazloval. Kolikrát mi bylo líto, že dcera běží spíš za ním, než aby se svěřila mně. Ti dva byli až do dceřiny puberty nerozlučná dvojka, manžel ji naučil i spoustu věcí, jako kdyby měl syna, ne dceru. V pubertě se dcera začala měnit, už ji až tak nebavily aktivity s tátou, zajímala se spíš o holčičí věci a tehdy jsme se hodně sblížily i my dvě.

Dcera nám dělala velkou radost, byla milá, hodná, dobře se učila. Díky své ctižádosti se ve dvaceti dostala na roční studijní pobyt do Španělska. Byla tenkrát šťastná, že bude nějakou dobu žít a studovat v zemi, do které se zamilovala už jako dítě. Měli jsme kousek od Barcelony známé a několikrát jsme u nich trávili letní dovolené.

Vrátila se těhotná

Rok utekl, dcera se vrátila a za dva měsíce zjistila, že je těhotná. Nevím jak, asi mateřský instinkt, ale já to na ní poznala ještě dřív, než to zjistila sama. Dcera se mi nakonec svěřila, že vlastně ani nezná kluka, se kterým otěhotněla. Prý týden před odjezdem byla na rozlučkovém večírku a po něm se to stalo. Byla to „láska“ na jednu noc, nic víc, nic méně. Dcera dokonce uvažovala, že půjde na potrat, ale přemluvila jsem ji, že jí s dítětem pomůžeme. Bála jsem se reakce manžela, ale on byl rád, prý se konečně dočká dalšího dítěte.

Narodil se kluk, nádherný a zdravý. Dcera s námi i malým bydlela asi dva roky a pak se odstěhovala do pronájmu. Díky znalosti španělštiny měla zajímavou práci, která jí dovolovala pracovat i z domova, navíc byla dobře placená. S manželem jsme jí také pomáhali, hlavně s hlídáním vnuka, který u nás měl druhý domov. Prožívali jsme pěkné období, akorát manžel pořád řešil, že je dcera sama, že nemá žádného partnera. Přiznal se mi, že by byl rád, kdyby se dočkal dalších vnoučat.

Dcera se zamilovala

Zhruba před půlrokem jsme na dceři začali pozorovat změnu, byla najednou krásnější, taková prozářená, neustále se usmívala, byla stále dobře naladěná. Až jsem se jí zeptala, co se děje, že vypadá, jako kdyby byla zamilovaná. A ona mi řekla, že ano, je a moc. Na mou otázku, kdo je tím šťastným a kdy nás s ním seznámím, mi řekla, že se brzy dočkám. Prý to nechce uspěchat. Tak jsme ji nechali, že nám ho brzy jistě sama představí. Po nějaké době jsem to nevydržela a řekla dceři, že bych ji i její lásku ráda pozvala na oběd a dcera souhlasila.

Byl to šok. Dcera nám představila přítelkyni, ne přítele. Prý je to láska jejího života a rozhodly se, že spolu budou bydlet. Vnuk už ji také zná a je s tím naprosto v pohodě, jenže je mu teprve šest, tak neřeší, jestli má máma přítele, nebo přítelkyni. Mně osobně to vlastně také nevadí, navíc dceřina přítelkyně je moc milá žena, ale manžel to prostě nedokáže skousnout. Po celou dobu, kdy u nás byla dcera s přítelkyní a vnukem na návštěvě, se tvářil nepřístupně a téměř nemluvil. 

Po jejich odchodu mi řekl, že proti homosexuálům ani lesbám nic nemá, ale nikdy prý nečekal, že to potká jeho rodinu. A co ho prý nejvíc štve, je to, že už nebude mít další vnouče. Tím to pro něj skončilo. Řekl, že dceru miluje, vnuka pochopitelně taky, ale chce se vídat jen s nimi dvěma.

Dcera mi řekla, že si z toho nemám nic dělat. Prý to tak nějak tušila a rozhodně se tím nemíní trápit, je šťastná, jak nikdy dřív, zamilovaná, její syn je také v pohodě, a to je pro ni hlavní.
Alena

Názor odbornice: Dejte manželovi čas

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Aleno. Nechte všemu čas. Nic tak zásadního se totiž neděje. Váš manžel se nadále chce vídat se svou dcerou i s vnukem, jen potřebuje nějaký čas na zpracování dceřiny nové známosti a její sexuální orientace. Navíc dcera má k celé situaci poměrně výhodný přístup - zřejmě tušila, že tátovi nepůjde její partnerská volba lehce zpracovat. Netlačí na pilu, rozumně vyčkává.

Představte si situaci, že by Magda dovedla domů partnera - muže. Ani tato volba automaticky neznamená, že byste si s jejím partnerem museli sednout. A pokud hovoříme o dalších dětech - ani heterosexuální vztah neznamená, že by se dva společně nutně museli stát rodiči.

Pokuste se i nadále mít dceru rádi takovou, jaká je, ne takovou, jakou byste ji chtěli mít. Vy sama za sebe, budete-li se na to cítit, pěstujte vztah s dceřinou partnerkou. Nemusíte však totéž požadovat po vašem muži. Vzpomeňte si, jak jste všichni společně ustáli dceřino dítě bez konkrétního otce. Historie vaší rodiny vám dává předpoklad, že zvládnete i tuhle situaci.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 776

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. září 2019. Anketa je uzavřena.

1. Mám se manželovým postojem přestat trápit, třeba to chce jen čas, než si zvykne, že dcera nemá přítele, ale přítelkyni? 635
2. Mám se s dcerou domluvit, že nás bude navštěvovat jen sama s vnukem? 70
4. Mám trvat na tom, že dcera k nám bude chodit i se svou přítelkyní? 37
3. Mám se s dcerou i její přítelkyní scházet sama, třeba je navštěvovat u nich doma? 34


Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Lucie tráví půl roku na Guadeloupe. Je důležité hlavně žít, říká

Lucie Robinson

Fotografka Lucie Robinson nechtěla trávit s miminkem zimu v Česku, tak začala s rodinou jezdit do Namibii a později na...

Rozvod nemusí být tragédie. Pět pravidel pro ty, kteří nechtějí válku

Ilustrační snímek

V Česku končí rozvodem polovina manželství a asi v šedesáti procentech případů žijí v době rozchodu v domácnosti...

Dokud můžeme, zůstaneme u rodičů, říká si čím dál víc Čechů. Hlavně muži

Ilustrační snímek

Takzvaný mamahotel, tedy období života mladých lidí, kdy zůstávají dlouhé roky bydlet u rodičů, využívá velké procento...

Má milenku, nebo se mu už nelíbím? Proč s vámi partner nechce spát

Pár dní bez milování se dá přežít, problémem jsou týdny a měsíce.

Mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že ženy jsou méně sexuchtivé, zvláště v dlouhodobém vztahu. Aktuální studie však...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz