Příběh Magdalény: Dcera mě ignoruje, nevidím ani vnučky

  0:11aktualizováno  0:11
Jsem matkou tří dcer. Nejstarší jsem měla za svobodna, druhé dvě v manželství. Před deseti lety jsem se rozvedla a s dcerami zůstala sama. S nejstarší dcerou ale mám od rozvodu hodně napjatý vztah, tátův odchod mi dala za vinu a dodnes mě prakticky ignoruje. Je vdaná, má dvě dcery a já je téměř nevidím.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Ve dvaceti jsem po sexu na jednu noc otěhotněla. Došlo k němu venku na trávě po jedné vesnické zábavě, kterou jsem s kamarádkami navštívila u babičky na vsi. Oba jsme byli opilí a do té doby se ani neznali. Nikdy jsem nezjistila, jak se pořádně jmenoval a odkud byl. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl už kdovíkde a já po něm ani pátrat nechtěla.

Naši mě přesvědčovali, ať jdu na interrupci, že si zkazím život, sama s dítětem, jehož otce ani neznám. Ale já od začátku věděla, že si dítě nechám. Narodila se mi dcera. Rodiče mi sice hodně pomáhali, ale nebylo to lehké. Když byly dceři dva roky, vrátila jsem se do práce, rok mi ji hlídala mamka, střídala se s tetou. Obě byly do mé holčičky vyloženě zamilované, byla krásná a moc roztomilá.

Rodinné štěstí netrvalo dlouho

Ve třech letech nastoupila do školky a týden na to jsem poznala svého budoucího manžela. Po roce známosti jsme se vzali, on dceru adoptoval, měl ji moc rád prakticky od prvního dne, kdy ji uviděl. Dcera na něm taky visela, byli nerozlučná dvojka. A já byla konečně šťastná. Za nějakou dobu se nám narodila dcera a za další čtyři roky další holka. Manžel byl štěstím bez sebe, že má doma harém. Mě to mrzelo, že aspoň jedno dítě nebyl kluk, hlavně kvůli manželovi, že jsme takhle my ženský doma v přesile, ale on si to vyloženě užíval.

No a jednoho dne mi zničehonic oznámil, že odchází. Prý se zamiloval do kolegyně z práce. Byl to blesk z čistého nebe, já absolutně nic netušila. Přitom, jak se mi přiznal, to trvalo skoro dva roky. Ale už se prý nedokázal přetvařovat, uvědomil si, že bez ní žít nemůže. Mě má prý taky rád, ale ji miluje. Holek se to pochopitelně nijak nedotkne, všechny tři jsou pro něj vším a on pro ně tady bude pořád.

S rozvodem jsem nakonec souhlasila, nemělo smysl ho přesvědčovat. On už byl rozhodnutý a já měla svou hrdost. Dohodli jsme se, jak se bude vídat s dcerami i jak vypořádáme majetek a najednou jsem zase byla sama, bez muže a místo s jednou dcerou rovnou se třemi. Obě mladší dcery byly na tátu naštvané, byly ještě malé (nejmladší bylo sedm a prostřední jedenáct), nechápaly, že ho neztrácejí, že se jen prostě jejich rodiče rozcházejí. Dávaly mi pořád najevo, že jsem jejich milovaná maminka a že ony mě nikdy neopustí. Nakonec po pár týdnech si zase s tátou našli k sobě cestu. Musím uznat, že se jim hodně věnoval, i dost štědře finančně přispíval. Nemůžu v tomhle směru proti němu říct křivého slova. Je to už deset let, co nejsme spolu a naše vztahy jsou dalo by se říct přátelské. Tu ženu si vzal, mají syna. Já jsem sama, žádného dalšího muže už nechci.

Dcera z otcova odchodu viní mě

Co je ale pro mě hodně bolestné, je chování mé nejstarší dcery. V době, kdy jsme se rozvedli, jí bylo sedmnáct, a vinu za rozpad našeho manželství dávala mně. Prý si nejsem schopná udržet žádného muže. Svého vlastního otce ani nepoznala a tátu, který jí dal jméno, vzal si ji za svou a staral se o ni, jsem nechala jen tak jít. Já za to můžu, protože ode mě odešel k jiné. Její slova mě moc mrzela, ale chápala jsem ji a doufala, že časem se vše srovná.

Nesrovnalo, dcera se mi odcizila asi navždy. V osmnácti odešla z domova, našla si přítele, otěhotněla a našli si bydlení asi 50 kilometrů od domova. Ještě před porodem se vzali, narodila se jim holčička a za další dva roky druhá. Na svatbu mě pozvali, ale dodnes se rozbrečím, když si vzpomenu, jak jsem se tam cítila. Dcera byla samý úsměv a pozornost k mému bývalému a jeho ženě, to bych ještě vydržela, ale co už bylo nad mé síly, bylo její chování k tchyni, to bylo samé maminko sem, maminko tam. A mě prakticky ignorovala. Ještě, že si vzala slušného kluka, tomu to bylo vysloveně trapné a všímal si mě aspoň on.

A stejné je to i s vnučkami, prakticky je vidím jenom, když za nimi jedu. Mám ale dost špatné spojení, autem nejezdím, takže se vidíme jen chvilku. Nikdy mi nenabídla, abych u nich přespala. Zeť to sice navrhl, ale ona řekla, že mají málo místa. Ke mně jezdit nechce. Ale za druhou babičkou s dědou jezdí pořád, přitom zeťovi rodiče bydlí mnohem dál než já.

Už jsem z toho hodně unavená a říkám si, proč se tak chová. Nic jsem jí neudělala, nemá důvod být taková. Tak ráda bych se vídala s jejími holčičkami, pomohla jí, ale za chvíli mě vnučky ani nebudou znát. Ještě, že mám dvě dcery, které mi dělají jen radost.
Magdaléna

Názor odbornice: Pracujte na společné budoucnosti

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Magdaléno! Máte dojem, jako by vás prvorozená dcera soudila a odsoudila za neschopnost udržet si muže. Zkoušet se před dcerou obhajovat a vysvětlovat zřejmě žádné ovoce neponese. Jak tedy zvládnout komunikaci, i když se neshodnete na důvodech rozpadu vašeho manželství? Přestaňte se obhajovat.

Minulost bude každá z vás sice vnímat jinak, neznamená to však, že byste nemohly mít společnou budoucnost. Dceři se zjevně povedl vztah, raduje se z dětí, má dokonce blízko k tchyni a tchánovi. Pokuste se s dcerou domluvit, jak časté by vaše návštěvy u ní mohly být, zkuste navrhnout, co byste s vnučkami ráda podnikala nebo se i zeptat, jaký program by vaše dcera ráda, abyste s dcerkami naplánovala.

Nechtějte po svých dětech, aby odsouhlasily vaše počínání v partnerském vztahu. Jste velká holka, rozhodnutí i jejich následky budou jen a pouze na vás. S dětmi budujte vztah rodič – dospělé dítě. Pracujte také na kontaktu s vnoučaty, vámi investovaný čas do vnoučat se bude úročit. A přes dobrý vztah s vnoučaty někdy vedou stezky k nápravě komplikovaného vztahu s dospělým dítětem.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 627

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

4. Mám poprosit bývalého manžela, aby s dcerou promluvil, že její chování ke mně je nespravedlivé? 379
1. Mám se smířit s dceřiným chováním, třeba se jí to jednou v hlavě rozleží a přijde za mnou sama? 125
3. Mám se domluvit se zetěm, aby aspoň on mi občas vnučky přivezl, abych s nimi neztratila kontakt? 67
2. Mám se stále snažit o kontakt s dcerou i její rodinou, nemůžu je jen tak ztratit? 56
Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Má milenku, nebo se mu už nelíbím? Proč s vámi partner nechce spát

Pár dní bez milování se dá přežít, problémem jsou týdny a měsíce.

Mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že ženy jsou méně sexuchtivé, zvláště v dlouhodobém vztahu. Aktuální studie však...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz