Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

  0:34aktualizováno  0:34
Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem hned. Pobyt doma s dítětem byl pro ni utrpením, tvrdila, že prý přišla o normální život. Po třech letech doma se vrátila do práce a naše dítě vidí jen „z rychlíku“. Starám se hlavně já a její matka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vždy mi imponovaly ženy, které si šly za svým, kromě hezké tváře měly i charisma, byly samostatné, cílevědomé, chytré... Takovou ženu jsem chtěl mít i po svém boku. A takovou ženu jsem si i našel. Dnes vím, že jsem udělal největší hloupost svého života. Kdybych si vzal tzv. domácí puťku se smyslem pro rodinu, byl bych určitě mnohem šťastnější a spokojenější.

Máma se otci ve všem podřizovala

Napište svůj příběh i vy

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích nebo z e-mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Jsem jedináček a žil jsem v rodině, kde největší autoritou byl můj otec. Ještě žije, maminka bohužel už ne. Denně jsem měl před očima, jak máma plní všechna jeho přání, jak je doma naklizeno, navařeno. On byl pánem tvorstva, ona jeho služkou, aspoň tak jsem to, jak jsem dospíval, cítil. Maminka byla hrozně hodná, milá, ale žila v jeho stínu. Měla jenom mě, žádné kamarádky, byla buď v práci (pracovala kousek od našeho domu v obchodě jako prodavačka), nebo doma. Táta nesnesl, aby někde courala, jak se kolikrát vyjádřil, vyžadoval denně teplé večeře, netoleroval by jí, kdyby chtěla nějakou kamarádku navštívit nebo aby někdo přišel k nám. A ona ho poslouchala. Navíc je dost velký cholerik, takže u nás bylo často hodně hlučno.

Když jsem dospěl, odešel jsem do Prahy na školu a domů jsem se vrátit nechtěl. Maminka rok po mém odchodu zemřela, měla rakovinu, bohužel se na ni přišlo, když už bylo pozdě. Hodně mě to vzalo, dodnes mám tátovi za zlé, že má na jejím předčasném odchodu svůj podíl viny. Také se příliš nevídáme. Sám sobě jsem tenkrát slíbil, že žena, kterou si jednou vezmu, bude mít se mnou úplně jiný život, dám jí prostor, budu pyšný na její úspěchy.

Žena s vlastním názorem

A takovou ženu jsem si i našel, spolužačku na vysoké. Simona mi imponovala od prvních chvil. Moc hezká a chytrá. Navíc byla neustále obklopena přáteli, bylo vidět, že je oblíbená. Dali jsme se v menze do řeči, na nic jsem nečekal, pozval jsem ji do klubu na promítání jednoho filmu. Pak jsme si o něm dlouhé hodiny povídali a já zjistil, že Simona je přesně tou ženou, kterou chci mít po svém boku. Žena s vlastním názorem, která má přehled, myslí jí to a chce v životě něco dokázat.

Chodili jsme spolu asi rok a půl, než jsme začali mluvit o společném životě, o svatbě. Simona mi tenkrát řekla, že proti svatbě nic nemá, i když na ní rozhodně netrvá. Byla vlastně spíš mým přáním. A byl jsem to i já, kdo jako první začal o dětech. Ne, že bych je musel mít hned, ale jednou bych se jim rozhodně nebránil. Simona však řekla, že o dětech se zatím bavit nebudeme. Prý máme ještě moře času.

Manželský život byl fajn. Klapalo nám to, chodili jsme do práce, měli jsme kolem sebe spoustu kamarádů, se kterými jsme trávili hodně času. Také jsme pochopitelně byli i spolu sami dva. Nic nás neomezovalo, na nikoho jsme se nemuseli ohlížet, zkrátka manželský život nám svědčil. Jenže já pomalu začal toužit po dítěti, kamarádi i kolegové se postupně stávali otci a většina si to nemohla vynachválit. Ovšem Simoně se do toho moc nechtělo. Důvod byl jasný, nechtěla přijít o svůj život mezi lidmi, jak se mi svěřila, děsila se toho, že bude jen s dítětem.

Dítě deset let po svatbě

Nakonec souhlasila, paradoxně ji k tomu přinutila situace v práci, kde jí nesedl nový šéf. A povedlo se, Simona otěhotněla prakticky hned. Těhotenství bylo od počátku problematické, takže musela ležet a párkrát i zůstat i několik dní v nemocnici. Nicméně porod byl bez komplikací a narodil se nám krásný zdravý kluk, po deseti letech manželství.

Snažil jsem se ženě co nejvíce pomáhat, také se zapojila Simonina maminka. Ale většina starostí byla pochopitelně na ní. O malého se starala vzorně, ale bylo vidět, že není úplně šťastná, chyběl jí kontakt s lidmi. Simona není z těch matek, které se s ostatními schází v dětských koutcích a řeší své radosti i starosti s dětmi. Ani nepatří mezi matky, které si vylévají srdce na různých maminkovských fórech na internetu. I když se malému hodně věnovala, ty tři roky doma byl prý pro ni očistec. Byl jsem proto rád, a nijak jsem jí v tom nebránil, že si občas vyrazila večer s kamarády. Ovšem několikrát jsem si musel druhý den vzít dovolenou nebo zavolat tchyni, protože Simona nebyla schopná se o syna postarat.

Chce žít svůj „starý“ život

Konečně se vrátila zpátky do práce, syna jsme dali do školky, a hlavně nám Simonina maminka začala mnohem víc pomáhat. Odešla do důchodu a měla tak dost času. Říkal jsem si, že odteď už bude všechno v pohodě. Jenže to jsem se zmýlil, žena dohání, co za ty tři roky propásla, domů kolikrát přijde, když už malý spí. Buď má hodně práce nebo jde s kolegy na skleničku. Ze školky syna vyzvedává babička nebo já. O víkendech manželka odpočívá, nebo jedou s kolegy na teambuildingy. Tchyně nám totiž kolikrát i navaří, takže má po starostech. Mockrát jsem jí už domlouval, že takto to přece nejde, na to mi řekne, že přišla o tři roky života, tak má teď nárok žít svůj „starý“ život.

Jsem už hodně otrávený, takto jsem si rodinný život opravdu nepředstavoval. Mám na ženu čím dál tím větší vztek a už mockrát jsem si říkal, jestli by nám se synem bez ní nebylo líp.
Jirka

Názor odbornice:  Vzdát vztah při prvních mráčcích umí každý

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12

Vážený Jirko! Vaše Simona je vlastně protipól prostředí, ve kterém jste vyrůstal. Možná proto jste do vztahu s ní šel, imponovala vám. Když můžeme okopírovat životní, rodinný či výchovný styl svých rodičů, je to pro nás vždy energeticky výhodnější. Pokoušíme-li se vydat jinou cestou, stojí nás to víc energie, invence a obecně sil. Možná se mýlím, ale připadá mi, jako byste plaval někde uprostřed mezi tím, co znáte z dětství a mezi vaším vysněným vztahem se sebevědomou ženou.

Mrzí vás, že Simona netráví z vašeho pohledu dost času se synkem. Nedočetla jsem se, zda máte nějaké aktivity společně jako rodina. A co párové aktivity vás dvou, dopřejete si někdy volný čas jen ve dvou? Co máte pro sebe vy sám?

Frustrace ze Simonina trávení volného času může docela dobře pramenit z nedostatečného sycení dalších sfér - párové, rodinné, vaší individuální. Někdy je obtížné se v celém soukolí zorientovat. Vybereme si tam prvního viníka, který nám přijde do cesty. Pokud byste měl zájem se ve vašem vztahu se Simonou zorientovat a případně přijít na to, jak se v něm cítit lépe, dopřejte si odbornou pomoc třeba od psychologa, manželského a rodinného poradce. Vzdát vztah při prvních mráčcích umí každý. Zapracovat na jeho zlepšení vyžaduje kus zralé osobnosti. A výsledek takové práce může přinést ovoce.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 5602

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. března 2020. Anketa je uzavřena.

3. Mám manželce říct, že vážně uvažuji o rozvodu a o svěření syna do péče, pokud se bude dál chovat jako dosud? 2496
2. Mám manželce navrhnout, aby si vybrala jeden den v týdnu, kdy si vyrazí s kamarády a ostatní dny bude doma normálně fungovat a nenechá všechno na mně a své matce? 1834
4. Mám vyhledat odbornou pomoc v manželské poradně, aby mi poradili, jak situaci řešit? 1125
1. Mám ženino chování vydržet, vždyť to nemůže trvat věčně? 147
Autoři:
  • Nejčtenější

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Tichá pošta odepsala ibuprofen v boji s koronavirem, panika je zbytečná

Na začátku poplašné zprávy, že ibuprofen zhoršuje proběh koronavirové nákazy, byla nejspíš odborná úvaha lékařů. Když...

Nejhorší způsob rozchodu není po telefonu. Ghosting vás dostane na dno

Mladí lidé dobře vědí, jak je taková dnešní láska složitá a křehká. Těžko říci, jestli za to může zrychlená virtuální...

Velký rouškový manuál. Naučte se je nosit a dopřejte jim správnou péči

V jedné věci se odborníci shodují: aby se zamezilo plošnému šíření koronavirové infekce, je jakákoli ochrana nosu a úst...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři zdravá a rychlá jídla pro celou rodinu nejen na období karantény

Už vás nenapadá, co každý den vařit, aby to chutnalo dětem, dobře zasytilo, příliš netížilo a netrvalo hodiny? Zkuste...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky
Premium

Prokletá bohyně Irena Kačírková: kráska, jež předpověděla vlastní smrt

Její život lze vykládat jako příběh o kráse a bolesti. Jako příklad toho, jak těžko se vyhrává a snadno prohrává. Nebo...

ANKETA: Kafe, výlet, vnoučata. Na co se nejvíc těšíte, až skončí karanténa?

Nikoho z nás by asi ještě před několika týdny nenapadlo, jak moc a na jak dlouho se náš každodenní život od základu...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 30. března do 5. dubna

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Rodičovství v digitální éře. Co dělají vaše děti přilepené na displeji?

Máte pocit, že jsou jen u počítače. V bezpečí vašeho domova. Přitom vůbec netušíte, že se na jejich monitoru může...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...