Neduživí velikáni: Narodili se předčasně, ale změnili svět

  • 7
Předčasný porod znamenal ještě před dvěma staletími téměř jistou smrt. Nepřežilo jej osm z deseti dětí. A ani poté nebylo vyhráno. Některé mimořádné osobnosti ale předčasný či rizikový porod přežily a v budoucnu přišly s převratnými objevy. Třeba jako Isaac Newton či Johannes Kepler.
Winston Churchill

Roku 1506 se předčasně narodil budoucí český král Ludvík Jagellonský, kterého prý dali okamžitě zahřát do vnitřností vyvrhnutého zvířete. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Předčasným porodem přišel v roce 1881 na svět španělský malíř Pablo Picasso, který musel být po porodu resuscitován, zejména strýcem, jenž ho dýcháním z úst do úst doslova přivedl zpět k životu.

O skoro tři měsíce dřív se roku 1874 narodil Winston Churchill, který v dospělosti vedl Británii proti nacistickému Německu. 

Brzy se narodil také Albert Einstein, Charles Darwin nebo v roce 1950 od narození slepý zpěvák Stevie Wonder.

Johannes Kepler

„Chudáček“ Johannes Kepler rozpohyboval planety

Jako nedonošené dítě přišel na svět německý astronom Johannes Kepler. Místo v únoru se narodil už 27. prosince 1571, tedy v sedmém měsíci. Byl malý, neduživý a vypadalo to, že z něho bude postižený chudáček, dlouho trpěl horečkami a nechutenstvím.

Otec piják a žoldnéř doma moc nepobyl, výchovy se ujala matka Kateřina, která mu v šesti letech ukázala na kopci kometu. Také mu vyprávěla, jak jeho babička, rovněž znalá planet, byla upálena za čarodějnictví.

V dítěti se projevila touha po poznání, která vyústila ve studium astronomie. Kepler se později přesunul do Prahy na dvůr Rudolfa II. a formuloval své „Keplerovy zákony“ o pohybu planet. 

Byl to on, kdo navzdory církvi razil teorii heliocentrismu, tedy že planety obíhají kolem Slunce. Tuto stěžejní renesanční teorii pomohl svými gravitačními zákony dokončit Isaac Newton, jehož přežití po narození bylo spíš zázrak.

Sir Isaac Newton (1643-1727) na obraze Sira Godfreye Knellera, rok 1723.

Isaac Newton nevážil ani kilo a půl

„Jestli jsem viděl dále než druzí, bylo to tím, že jsem stál na ramenou obrů,“ napsal Isaac Newton v roce 1675 svým kolegům. Přitom nemusel vidět vůbec. Když se totiž britský matematik, astronom a fyzik 4. ledna 1643 narodil, vážil pouze 1350 gramů. Zpočátku se nepočítalo, že vůbec přežije, hrozily mu vývojové vady. Isaac přežil, ale byl malý, bledý a velmi slabý. K tomu ho ve třech letech matka opustila a nechala ho v péči prarodičů.

Vrátila se, až když bylo chlapci osm let, to už se dostal pod ochranu jistého lékárníka. Právě tam, mezi knihami a nejrůznějšími baňkami, se projevil jeho obrovský talent, který během let vyústil v definici základních fyzikálních zákonů, které se po světě vyučují dodnes.

Napoleon sice generála Boudeta ocenil za záchranu dělostřelectva v bitvě u...

Napoleon byl „prcek“ kvůli předčasnému porodu

V době, kdy Francií zmítaly revoluční nepokoje, zrodil se nedonošenec, který jí později měl vládnout. Byl jím 15. srpna 1769 narozený Napoleon Bonaparte

Předčasný porod na ostrově Korsika měla na svědomí obrovská zátěž matky Laetitie, která procházela s manželem bojovými akcemi, zatímco byla těhotná. Napoleonův malý vzrůst byl prý zapříčiněn právě tím.

Spisovatel Victor Hugo

Čekání na Victora Huga. Přežije, nebo zemře?

Spisovatel, autor nesmrtelných Bídníků, Victor Hugo se 26. února 1802 narodil předčasně, ve velmi závažném stavu. Celé tři dny se čekalo, zda vůbec přežije. Teprve poté informovali Hugova otce.

Johann Wolfgang Goethe

Johann Wolfgang Goethe po narození nedýchal

Autor legendárního Fausta Johann Wolfgang Goethe přišel na svět 28. srpna 1749 ve Frankfurtu nad Mohanem úplně modrý. Jeho teprve osmnáctiletá matka trpěla už třetí den v agonii, a když se porod nakonec podařil, děťátko se dlouho nepodařilo rozdýchat. Vypadalo to, že mladý Johann zemře, v poslední chvíli se ale zmátořil.

U porodu, jak bylo tehdy běžné, nebyl lékař, pouze porodní báby, a komplikace byly dětem osudné, vždyť Goethovým rodičům se narodilo dětí šest, ale pouze dvě (Johann a jeho sestra Cornelia) se dožily dospělosti.

Cornelia ale zemřela při narození vlastního potomka v 26 letech. Dramatický porod Goetha podnítil jeho rodinu, aby ve Frankfurtu zavedla výuku porodních bab a porodních pomocníků.