Opruzeniny potrápí polovinu kojenců. Jak se jim v horkém létě vyhnout?

  0:30aktualizováno  0:30
Plenková dermatitida je nejčastější dermatologické onemocnění kojenců, které dokáže být velmi nepříjemné. Jak se jí v parných dnech vyhnout? A jak ulevit zarudlé a bolavé pokožce?
Základem zdravé kůže kojenců je časté přebalování, obzvlášť v letních měsících (ilustrační foto).

Základem zdravé kůže kojenců je časté přebalování, obzvlášť v letních měsících (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Opruzení prodělá až polovina dětí, nejčastěji ve věku od devíti do dvanácti měsíců. Příčinou je teplo a vlhko v dětské plínce, které zapaří a podráždí kůži. Následným pohybem dítěte a třením plenky se kůže dál poškozuje a kůže připomíná spáleninu. "V tomto okamžiku se často přidruží infekce kvasinkovými mikroorganismy i bakteriemi," vysvětluje dermatoložka Kateřina Dlabochová, proč se u některých pacientů stav komplikuje.

Na opruzeniny jsou náchylnější nekojené děti. "Tento jev se dává do souvislosti s vyšším obsahem štěpících enzymů ve stolici těchto dětí a zvýšeným pH stolice, které má ve spojení se zapářkou negativní vliv na komfort pokožky a usnadňuje rozšíření bakterií a kvasinek," doplňuje lékařka.

Režimová opatření

Většinu projevů mohou rodiče řešit sami s pomocí režimových opatření a léků, které jsou volně prodejné. Nejdůležitějším bodem péče o dětskou pokožku je co nejkratší kontakt zadečku se stolicí a močí. Po stolici se zadeček omyje vodou s mýdlem a osuší se. Vyhněte se příliš častému mytí, které zbytečně vysušuje a namáhá citlivou dětskou pokožku a pozor na tření místa při sušení.

Kůži poté ošetřete krémem k tomu určeným. Většinou obsahují oxid zinečnatý, panthenol, vitaminy A a E a další látky. "Nedoporučuje se používat zásypy ani masti. A krémy mažte ve velmi slabé vrstvě," radí dermatoložka z kožní kliniky Achillea.

Které pleny jsou šetrnější?

Rodiče se často ptají, zda je vhodnější používat jednorázové, nebo látkové pleny. Obojí mají svá pro a proti. Zatímco jednorázové plenky rychleji odvádějí mokro od zadečku, může v nich být tepleji a kůže se může zapařit. V případě podrážděné kůže není od věci vzít záměrně větší plenu. Oceníte větší savé jádro a nebude ke kůži tak těsně přiléhat.

U látkových plen je zase problémem mokrá pokožka. Neprodyšnost hrozí u PVC svrchních kalhotek, vlněné kalhotky naopak prosychají průběžně. V době léčení dermatitidy se doporučuje zvýšit teplotu praní plen a vynechat aviváž. Pro změkčení pleny vyžehlete nebo usušte v sušičce.

Kdy se vydat k lékaři?

Pokud do týdne po zavedení režimových opatření nevidíte na pokožce změnu, jděte s dítětem k pediatrovi. Dermatitidu zřejmě zkomplikovala další infekce jako kvasinky, které se do poškozené pokožky dostanou. Stává se to asi u 5 % dětí.

"V závažnějších případech se používají prostředky s protimikrobiálními a protizánětlivými látkami," popisuje Kateřina Dlabochová. Rodiče pak musí počítat s tím, že hojení potrvá několik týdnů. Kdyby se stav nelepšil ani po čtyřech týdnech režimových opatření a léčby na předpis, měla by rodina vyhledat dětského dermatologa.

Jak ochránit kůži v horku?

V horkých letních dnech myslete na časté přebalování dítěte. Novorozence přebalujte přibližně dvanáctkrát denně, protože močí často. Starší děti stačí přebalit sedmkrát za 24 hodin.

Nejlepší prevencí ve vedru je časté "větrání" zadečku, kdy dítě necháte na podložce nahaté. Ke kůži se dostane vzduch a důkladně oschne. Zaručeným způsobem, jak skoncovat s opruzením, je samozřejmě odložení plen.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

O hlas jsem se nikdy nestarala, říká zpěvačka Eva Pilarová

Eva Pilarová (2019)

Když se na začátku šedesátých let objevila Eva Pilarová na scéně, bylo to jako zjevení. Krásná mladá dívka, dlouhé...

On se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká žena basketbalové hvězdy

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Najdete na iDNES.cz