Opruzeniny potrápí polovinu kojenců. Jak se jim v horkém létě vyhnout?

  0:30aktualizováno  0:30
Plenková dermatitida je nejčastější dermatologické onemocnění kojenců, které dokáže být velmi nepříjemné. Jak se jí v parných dnech vyhnout? A jak ulevit zarudlé a bolavé pokožce?
Základem zdravé kůže kojenců je časté přebalování, obzvlášť v letních měsících (ilustrační foto).

Základem zdravé kůže kojenců je časté přebalování, obzvlášť v letních měsících (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Opruzení prodělá až polovina dětí, nejčastěji ve věku od devíti do dvanácti měsíců. Příčinou je teplo a vlhko v dětské plínce, které zapaří a podráždí kůži. Následným pohybem dítěte a třením plenky se kůže dál poškozuje a kůže připomíná spáleninu. "V tomto okamžiku se často přidruží infekce kvasinkovými mikroorganismy i bakteriemi," vysvětluje dermatoložka Kateřina Dlabochová, proč se u některých pacientů stav komplikuje.

Na opruzeniny jsou náchylnější nekojené děti. "Tento jev se dává do souvislosti s vyšším obsahem štěpících enzymů ve stolici těchto dětí a zvýšeným pH stolice, které má ve spojení se zapářkou negativní vliv na komfort pokožky a usnadňuje rozšíření bakterií a kvasinek," doplňuje lékařka.

Režimová opatření

Většinu projevů mohou rodiče řešit sami s pomocí režimových opatření a léků, které jsou volně prodejné. Nejdůležitějším bodem péče o dětskou pokožku je co nejkratší kontakt zadečku se stolicí a močí. Po stolici se zadeček omyje vodou s mýdlem a osuší se. Vyhněte se příliš častému mytí, které zbytečně vysušuje a namáhá citlivou dětskou pokožku a pozor na tření místa při sušení.

Kůži poté ošetřete krémem k tomu určeným. Většinou obsahují oxid zinečnatý, panthenol, vitaminy A a E a další látky. "Nedoporučuje se používat zásypy ani masti. A krémy mažte ve velmi slabé vrstvě," radí dermatoložka z kožní kliniky Achillea.

Které pleny jsou šetrnější?

Rodiče se často ptají, zda je vhodnější používat jednorázové, nebo látkové pleny. Obojí mají svá pro a proti. Zatímco jednorázové plenky rychleji odvádějí mokro od zadečku, může v nich být tepleji a kůže se může zapařit. V případě podrážděné kůže není od věci vzít záměrně větší plenu. Oceníte větší savé jádro a nebude ke kůži tak těsně přiléhat.

U látkových plen je zase problémem mokrá pokožka. Neprodyšnost hrozí u PVC svrchních kalhotek, vlněné kalhotky naopak prosychají průběžně. V době léčení dermatitidy se doporučuje zvýšit teplotu praní plen a vynechat aviváž. Pro změkčení pleny vyžehlete nebo usušte v sušičce.

Kdy se vydat k lékaři?

Pokud do týdne po zavedení režimových opatření nevidíte na pokožce změnu, jděte s dítětem k pediatrovi. Dermatitidu zřejmě zkomplikovala další infekce jako kvasinky, které se do poškozené pokožky dostanou. Stává se to asi u 5 % dětí.

"V závažnějších případech se používají prostředky s protimikrobiálními a protizánětlivými látkami," popisuje Kateřina Dlabochová. Rodiče pak musí počítat s tím, že hojení potrvá několik týdnů. Kdyby se stav nelepšil ani po čtyřech týdnech režimových opatření a léčby na předpis, měla by rodina vyhledat dětského dermatologa.

Jak ochránit kůži v horku?

V horkých letních dnech myslete na časté přebalování dítěte. Novorozence přebalujte přibližně dvanáctkrát denně, protože močí často. Starší děti stačí přebalit sedmkrát za 24 hodin.

Nejlepší prevencí ve vedru je časté "větrání" zadečku, kdy dítě necháte na podložce nahaté. Ke kůži se dostane vzduch a důkladně oschne. Zaručeným způsobem, jak skoncovat s opruzením, je samozřejmě odložení plen.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Teribear hýbal Prahou a za deset dní vybral přes dvanáct milionů korun

T. Maxová se zástupci Škoda Auto M. Kaderou a B. Wojnarem, vpravo tenista R....

Pátý ročník charitativního happeningu Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem, který byl sobotu slavnostně...

Dokud můžeme, zůstaneme u rodičů, říká si čím dál víc Čechů. Hlavně muži

Ilustrační snímek

Takzvaný mamahotel, tedy období života mladých lidí, kdy zůstávají dlouhé roky bydlet u rodičů, využívá velké procento...

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Najdete na iDNES.cz