Pět tipů pro výkonnější mozek

  6:00aktualizováno  6:00
Chcete být chytřejší? Máme pro vás pět tipů, jak probudit mozek a dostat ho do formy. Inspirujte se drobnými triky, které podpoří jeho aktivitu.

Mozek spolehlivě procvičí například hra na jakýkoli hudební nástroj.

1. Nakrmte mozek
Kouzelným zaklínadlem pro aktivitu mozku jsou omega-3 mastné kyseliny. Tyto látky, které se nacházejí například v mořských rybách nebo vlašských ořeších, jsou nezbytné pro správný rozvoj CNS a zvyšují přítok krve do mozku. Odborníci v poslední době varují, že mnoho lidí má tendenci měnit vyváženou potravu za vitaminy v pilulkách. Nicméně právě omega-3 mastné kyseliny je nutné dodávat tělu v rozmanitém a pestrém jídelníčku.

Tajným tipem, jehož účinnost potvrdila nová studie z univerzity v Massachusetts, jsou jablka a jablečný džus. Ty totiž chrání buňky před poškozením, které přispívá ke ztrátě paměti. Přírodní chemikálie obsažené v jablkách zpomalují oxidační proces.

2. Hýbejte se
Cvičením neprokazujete službu jen svému tělu, ale i své hlavě. Pokud se vám zvýší srdeční tep, zvýší se přítok krve do mozku, a tak vzroste vaše bdělost, vitalita, redukuje se mentální úzkost a lépe relaxujete. Váš mozek je po určité době "zahlcený" příliš velkým množstvím myšlenek. Intenzivní pohyb vám "vyčistí" hlavu, zklidní myšlenky a pomůže v jasnějším myšlení.

Navíc fyzický pohyb a aktivita snižuje riziko mrtvice, diabetu a srdečních onemocnění. Cvičení má zázračné účinky i například po prodělané cévní mozkové příhodě. S jeho pomocí totiž můžete "přeškolit" mozek tak, aby byl schopný kompenzovat poškození a zvýšily se tak šance na obnovu řeči a pohyblivosti.

3. Naučte se něco nového
Naučte se hrát šachy nebo na kytaru. Při hraní šachů zapojujete různé oblasti mozku a cvičíte si například strategické myšlení. U hry na hudební nástroj si zase cvičíte koordinaci myšlení a motoriky, která opět rozvíjí aktivitu mozku. Důležité je učit mozek stále něco nového. Psychologové upozorňují, že na toto pravidlo dospělí často zapomínají. Znají totiž už svůj talent a dovednosti, které jim jdou, nicméně se často bojí vyzkoušet nové věci.

Svůj mozek si můžete procvičit, i pokud budete někomu dalšímu vysvětlovat například pravidla hry nebo ho budete učit něco, co sami umíte.

4. Snižte hladinu stresu
Stres negativně ovlivňuje schopnost mozku myslet jasně a omezuje i jeho fungování. Při stresu tělo i psychika obvykle zaujímá postoj připravený na boj nebo útěk a veškerou pozornost soustřeďuje na potenciální ohrožení. Mimo jiné tak například opomíjí množství dalších faktorů i potenciálně důležitých informací. Začněte cvičit jógu, naučte se meditovat, pořiďte si nějaké zvíře nebo se alespoň co nejčastěji smějte.

5. Antioxidanty v jídelníčku
Antioxidanty dokážou zlikvidovat volné radikály, které jsou zmiňovány především v souvislosti se vznikem rakoviny, srdečních onemocnění a demence. Vědci dokázali, že antioxidanty obsažené v červeném vínu, zeleném čaji, rozinkách a borůvkách mohou chránit mozkové buňky před poškozením v důsledku Parkinsonovy nemoci. Potraviny bohaté na antioxidanty mohou také zpomalit v časných stádiích průběh této choroby.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Další z rubriky

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 13. do 19. května

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Najdete na iDNES.cz