Pět tipů pro výkonnější mozek

  6:00aktualizováno  6:00
Chcete být chytřejší? Máme pro vás pět tipů, jak probudit mozek a dostat ho do formy. Inspirujte se drobnými triky, které podpoří jeho aktivitu.

Mozek spolehlivě procvičí například hra na jakýkoli hudební nástroj.

1. Nakrmte mozek
Kouzelným zaklínadlem pro aktivitu mozku jsou omega-3 mastné kyseliny. Tyto látky, které se nacházejí například v mořských rybách nebo vlašských ořeších, jsou nezbytné pro správný rozvoj CNS a zvyšují přítok krve do mozku. Odborníci v poslední době varují, že mnoho lidí má tendenci měnit vyváženou potravu za vitaminy v pilulkách. Nicméně právě omega-3 mastné kyseliny je nutné dodávat tělu v rozmanitém a pestrém jídelníčku.

Tajným tipem, jehož účinnost potvrdila nová studie z univerzity v Massachusetts, jsou jablka a jablečný džus. Ty totiž chrání buňky před poškozením, které přispívá ke ztrátě paměti. Přírodní chemikálie obsažené v jablkách zpomalují oxidační proces.

2. Hýbejte se
Cvičením neprokazujete službu jen svému tělu, ale i své hlavě. Pokud se vám zvýší srdeční tep, zvýší se přítok krve do mozku, a tak vzroste vaše bdělost, vitalita, redukuje se mentální úzkost a lépe relaxujete. Váš mozek je po určité době "zahlcený" příliš velkým množstvím myšlenek. Intenzivní pohyb vám "vyčistí" hlavu, zklidní myšlenky a pomůže v jasnějším myšlení.

Navíc fyzický pohyb a aktivita snižuje riziko mrtvice, diabetu a srdečních onemocnění. Cvičení má zázračné účinky i například po prodělané cévní mozkové příhodě. S jeho pomocí totiž můžete "přeškolit" mozek tak, aby byl schopný kompenzovat poškození a zvýšily se tak šance na obnovu řeči a pohyblivosti.

3. Naučte se něco nového
Naučte se hrát šachy nebo na kytaru. Při hraní šachů zapojujete různé oblasti mozku a cvičíte si například strategické myšlení. U hry na hudební nástroj si zase cvičíte koordinaci myšlení a motoriky, která opět rozvíjí aktivitu mozku. Důležité je učit mozek stále něco nového. Psychologové upozorňují, že na toto pravidlo dospělí často zapomínají. Znají totiž už svůj talent a dovednosti, které jim jdou, nicméně se často bojí vyzkoušet nové věci.

Svůj mozek si můžete procvičit, i pokud budete někomu dalšímu vysvětlovat například pravidla hry nebo ho budete učit něco, co sami umíte.

4. Snižte hladinu stresu
Stres negativně ovlivňuje schopnost mozku myslet jasně a omezuje i jeho fungování. Při stresu tělo i psychika obvykle zaujímá postoj připravený na boj nebo útěk a veškerou pozornost soustřeďuje na potenciální ohrožení. Mimo jiné tak například opomíjí množství dalších faktorů i potenciálně důležitých informací. Začněte cvičit jógu, naučte se meditovat, pořiďte si nějaké zvíře nebo se alespoň co nejčastěji smějte.

5. Antioxidanty v jídelníčku
Antioxidanty dokážou zlikvidovat volné radikály, které jsou zmiňovány především v souvislosti se vznikem rakoviny, srdečních onemocnění a demence. Vědci dokázali, že antioxidanty obsažené v červeném vínu, zeleném čaji, rozinkách a borůvkách mohou chránit mozkové buňky před poškozením v důsledku Parkinsonovy nemoci. Potraviny bohaté na antioxidanty mohou také zpomalit v časných stádiích průběh této choroby.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

ZÁBAVNÝ KVÍZ: Jaký je váš muž?

Ilustrační snímek

Připravili jsme si pro vás zábavný kvíz. Nečekejte tedy poučení, jaký by měl váš partner být a jak by měl fungovat. A...

Babička 21. století: ovládá počítač, cestuje a vnoučatům má co vyprávět

Ilustrační fotografie

Stále pracuje, je podnikavá, má své koníčky, cestuje a ještě by měla být k ruce na hlídání vnoučátek. Jak má zvládnout...

Najdete na iDNES.cz