Ona

Sedm dobrých důvodů, proč letos nezanedbat valentýnskou oslavu

  • 27
Nezáleží na tom, jestli je vám dvacet nebo šedesát, láska kvete v každém věku a důvodů k oslavě toho, že máme někoho rádi, není nikdy dost. Navíc nemusíte nosit kytku a čokoládové srdce jen tomu, s kým vás spojuje milostný cit, ale také dětem, mamince, kamarádům či kolegům z práce.
1.Slavit je krásné
muž žena pár romantika vana sekt oslava láska

Zdá se vám, že se v každodenním stresu a povinném kolečku rodina - domácnost - práce ztrácí nejen vaše energie, ale také vědomí toho, že máte po svém boku člověka, s nímž stojí za to být a kterého milujete? Možná někdo vymyslel den svatého Valentýna právě proto, aby vás přiměl se na chvíli zastavit a vzpomenout si...

... na první rande, kdy se vám trochu klepala kolena, na milostné esemesky, které jste si (ano, je to pravda) před časem posílali, na společné probdělé noci a rána se snídaní do postele, na protančené večery, na dovolené za pár kaček ale ruku v ruce s tím pravým, na zařizování společného bydlení, na příchod vašeho prvního potomka na svět a na spoustu dalších důležitých chvil.

Dobře, Valentýn je sice importovaná komerční věc, ale je to také jedna z příležitostí, kdy stojí za to podívat se na vztah zase po letech zamilovanýma očima a říct tomu druhému, že ho máte rádi.

Je celkem jedno, jestli půjdete na večeři, do divadla, baru nebo zůstanete doma a otevřete si rulandské, hlavní je, že budete spolu a ne jen vedle sebe.

2.Co takhle probudit v sobě umělce?
Buďte na Valentýna kreativní!

Svátek svatého Valentýna může být dokonalou příležitostí k tomu, abyste konečně pustili z okovů svou kreativitu. Napište zamilovanou báseň, přání nebo dopis, namalujte obraz, složte písničku pro svou lásku a hlavně se nestyďte proměnit své dílo v netradiční valentýnský dar.

Uvidíte, že svou polovičku dostanete do kolen, ať už jste spolu měsíc nebo dvacet let. Koupit čokoládu nebo kytku umí každý, ale když za sebe necháte promluvit umělecké vlohy, ukážete, že vám v hrudi bije srdce kumštýře. Zamilovaného kumštýře.

3.Předveďte své kulinární dovednosti
Ilustrační snímek

O tom, že láska prochází žaludkem, není sporu. A tak svou lásku dosytosti nakrmte lahodnými pochoutkami. Neumíte-li vařit, musíte se zřejmě spokojit s nabídkou restaurací v okolí, ale pokud jste v kuchyni jako doma, opásejte se zástěrou a dejte se do toho.

Jako důkaz milostného citu nic nezafunguje lépe než šťavnatý steak, lahodná omáčka, rafinovaná pasta s těmi nejlepšími italskými ingrediencemi nebo třeba afrodiziakální menu. A je-li vaše láska spíš na sladké, potěšte ji kupříkladu báječným dortem.

4.Projevit lásku je zdravé
Ilustrační snímek

Dárky k Valentýnu nejen potěší, ale mohou také příznivě působit na zdraví obdarovaného. Například podle jedné studie, o které jsme psali před časem, mají lidé, kteří si dopřejí čokoládu alespoň jednou týdně, lepší kognitivní schopnosti než ti, co ji nikdy nejedí. Kromě toho čokoláda obsahuje látky, jež mají nesporně pozitivní vliv na funkci srdce, pomáhají dostávat do normy krevní tlak a zlepšují pružnost tepen. 

Údajně také jen pouhý pohled na rozkvetlé růže zlepšuje psychickou pohodu a duševní stav.

Také o líbání se ví, že je prospěšné, zejména pokud trvá několik minut. Přispívá rovněž ke snižování vysokého krevního tlaku, působí proti obtížím s krevním oběhem, zlepšuje hodnoty obsahu cholesterolu v krvi a celkově zvyšuje kvalitu života. 

5.Založte tradici, která vás vytáhne ven
Ilustrační snímek

Čokoláda, pamlsky, alkohol. Že to není nic pro vás? Dejte svým citům průchod na čerstvém vzduchu. Užijte si romantický víkend na lyžích, hoďte si na záda batůžek se svačinou a vydejte se spolu na výlet do přírody, nebo si naplánujte dvoudenní lázeňské hýčkání a wellness.

Děti pro jednou pohlídá babička a vy si užijte jeden druhého bez toho, abyste museli řešit sourozenecké roztržky potomků, jejich rozbitá kolena a šílený hlad, tedy záležitosti, jimiž malí výletníci dovedou spolehlivě zlikvidovat jakýkoliv zárodek romantiky.

Nemáte hlídání a víkendové toulky odkládáte na jaro? Tak si společně aspoň sedněte ke globusu, autoatlasu nebo mapové aplikaci a oddejte se snění o zamilovaném útěku z reality. 

Ať už se vám pak v hezkých jarních či letních dnech podaří uniknout na pár dní na Mácháč, k Lago di Garda nebo do Indonésie, jedno je jisté - i opožděná oslava Valentýna se počítá!

6.Dejte najevo lásku, i když nejste ve vztahu
Ilustrační snímek

Jste singl? Skončilo vaše manželství krachem, nebo jste se rozešli po několikaleté známosti a slovo Valentýn vám zní jako nechutná provokace ze strany těch, kterým to na rozdíl od vás vyšlo? Zahoďte zahořklost i smutek a zkuste se podívat na svůj život trochu růžověji.

Svátek svatého Valentýna přece nemusíte slavit jen s milostným partnerem, vaše láska má jistě další kandidáty, kteří o ni stojí. Ať už jsou to rodiče, prarodiče, děti nebo třeba kamarádky. I oni od vás rádi dostanou čokoládové srdce, kytku nebo aspoň pusu. A věřte, že pozitivní energie se vám vrátí jako bumerang.

7.Postavte se čelem novým výzvám
Ilustrační snímek

Emocionálně vypjatý svátek můžete věnovat i sami sobě. Podívat se na sebe do zrcadla a sdělit svému vnitřnímu já, že ho máte rádi a uděláte vše pro jeho štěstí a spokojenost.

Jestli vám však k dokonalé citové pohodě stále chybí druhá polovička skládačky, tak jděte lásce naproti. Přihlaste se do internetové seznamky, založte si profil v seznamovací aplikaci, nebo se zapište do kurzů skákání s padákem. Možná, že svoji lásku najdete i prostřednictvím speciálních seznamovacích akcí, na internetu nebo pomocí agentur, jež dávají dohromady opuštěná srdce. 

Nechcete se seznamovat? Tak si kupte kvalitní čokoládu, svařte si punč nebo víno s kořením, zachumlejte se do deky s knížkou a ubezpečte sami sebe, že nejste horší člověk jen proto, že jste zrovna single.