Odběr plodové vody: noční můra nastávajících maminek

  9:24aktualizováno  9:24
Žen nad třicet let, které v současnosti rodí své první dítě, stále přibývá. Dostávají se tak do skupiny tzv. přestárlých matek. Riziko, že jejich dítě nebude úplně zdravé, se zvyšuje.
Množství odebrané plodové vody si tělo rychle doplní.

Množství odebrané plodové vody si tělo rychle doplní. | foto: Profimedia.cz

Lékaři proto doporučují odběr plodové vody. Amniocentéza se obvykle provádí v šestnáctém týdnu gravidity. Zákrok bývá nepříjemný, pro některé ženy až bolestivý. Kdy a za jakých podmínek je nutné amniocentézu podstoupit?

"Během posledních třiceti let se amniocentéza stala rutinní metodou k vyloučení chromozomálních abnormalit plodu. Kromě Downova syndromu lze díky ní zjistit i další typy chromozomálních vad. Amniocentéza neumožňuje odhalit možné vady orgánů, například rozštěpy páteře nebo břišní stěny, rozštěpy v obličeji, defekty končetin, srdeční vady,"  zdůrazňuje Eva Hlavová, primářka oddělení lékařské genetiky při Klinice u Sv. Klimenta.

Plodová voda
Plodová voda v první řadě představuje pro vyvíjející se plod ideální ochranné prostředí. Umožňuje miminku nerušený vývoj a růst. Působí na povrch plodu stejnoměrným tlakem a rovnoměrně rozpíná plodové vejce. Zajišťuje volnou cirkulaci krve placentou tím, že chrání  placentu před útlakem samotným plodem. Pomáhá při porodu a v neposlední řadě plodová voda umožňuje volný pohyb plodu a chrání jej před vnějším světem. 

"Plodová voda je čirá tekutina vyplňující spolu s plodem prostor v takzvaném amniálním vaku uvnitř dělohy. Je tvořena z 99 procent vodou, ale vyskytují se v ní mimo jiné i glukóza, bílkoviny, minerální látky a buňky z povrchu plodu. Množství plodové vody je pohyblivé. Její absolutní množství samozřejmě neustále stoupá, ale v první polovině gravidity je její objem větší než objem, který zaujímá v děloze samotný plod. Ve srovnání s objemem plodu je nejvíce plodové vody během čtvrtého měsíce gravidity. Poté se tento poměr postupně mění ve prospěch plodu. Na konci těhotenství je v amniálním vaku přibližně 700 ml plodové vody," vysvětluje doktor Roman Chmel z Gynekologicko-porodnické kliniky v Praze-Motole.

Rizikové skupiny
Amniocentéza je metoda, při které se získává z plodové vody plodové vejce. Provádí se především ženám, které patří do rizikové skupiny. Důvodů, proč gynekolog pacientce doporučí odběr plodové vody, je hned několik.

Tato metoda se nejčastěji provádí u těhotných žen starších než pětatřicet let. Zvyšuje se zde riziko vrozených vývojových vad plodu, např. Downovy choroby a rozštěpových vad. Dále se určuje pohlaví plodu u některých dědičně přenášených chorob jako je hemofilie (ta se projevuje u mužů a přenášejí ji ženy). Určuje se zralost plodu podle zralosti plic a chemického složení plodové vody, ze kterého lze odhalit metabolické poruchy způsobené chybějícími nebo defektními enzymy. Je potřeba stanovit obsah bilirubinu v plodové vodě k posouzení nedostatku kyslíku v krevním oběhu plodu. Vyšetřují se chromozomální struktury v odloučených buňkách z povrchu plodu.

popisekSPECIÁLNÍ PŘÍLOHA
Vše o těhotenství a dětech

Jak to probíhá?
Odběr  plodové vody se provádí obvykle v šestnáctém týdnu těhotenství, a to především ze dvou důvodů. Jednak je plodové vody v tomto období relativně nejvíce, a nehrozí tak poranění plodu odběrovou jehlou, a za druhé kultivace buněk plodu trvá přibližně tři týdny. V případě, že se prokáže genetické poškození plodu, mají nastávající rodiče možnost se rozhodnout o umělém ukončení těhotenství. Při doporučení lékařem hradí vyšetření zdravotní pojišťovna. Riziko potratu  v souvislosti s amniocentézou je pouhé jedno procento. Žena by po zákroku měla minimálně tři dny odpočívat.

"Při amniocentéze se odebírají vzorky plodové vody, respektive vzorky rostoucí placenty, které jsou následně testovány na genetické abnormality. Vpich umožňující odběr se provádí velmi tenkou jednorázovou jehlou přes břišní stěnu v oblasti dělohy. Provádí se bez umrtvení, protože je téměř nebolestivý, a to pod kontrolou ultrazvukem, aby se předešlo popíchání nebo jinému poškození plodu. Jednorázově se odebírá dvacet až třicet mililitrů plodové vody, toto množství se v krátké době opět doplní," popisuje výkon Eva Hlavová.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Stará láska nerezaví. Které páry se daly dohromady opakovaně?

Franco Nero a Vanessa Redgraveová

Kdysi se měli rádi, pak si sešli z očí, ale ne z mysli. Tyhle páry se po mnoha letech daly znova dohromady.

Neoplácet, nevyčítat a nepátrat. Poradíme vám, jak se vyrovnat s nevěrou

Nebuďte arogantní!

Monogamie je nepřirozená, přesto se jí všichni zuby nehty držíme. Nebo to alespoň předstíráme. Co dělat, když se do...

Chorobná mateřská láska aneb Když ženy ubližují, aby si jich někdo všiml

Matka s novorozencem (ilustrační foto)

Na první pohled vypadají jako milující matky, které se pro své nemocné dítě obětují. Pak se ale ukáže, že ho tahají po...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz