Nízké sebevědomí může ženy připravit o sexuální život, tvrdí studie

  4:58aktualizováno  4:58
Ženy to mají v posteli mnohem těžší než muži. Zejména ty, co nejsou samy se sebou zrovna spokojené. Nová studie odhalila, že zatímco muži se svým vzhledem příliš netrápí, jejich partnerky může negativní vztah k vlastnímu tělu dokonce zcela připravit o sexuální apetit.
Nejste spokojená se svým tělem? Najděte na něm i klady a nekažte si zbvytečně prožitek ze sexu. (Ilustrační snímek)

Nejste spokojená se svým tělem? Najděte na něm i klady a nekažte si zbvytečně prožitek ze sexu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Špatné načasování, těsné spodní prádlo, matrace s vystřelenými péry. V cestě za sexuálním dobrodružstvím nám často stojí hned několik nepříjemných překážek. Jak však zjistila nedávná studie, to, co nás od skvělého sexu odrazuje nejvíce, jsme my samotné. Nedostatek sebevědomí má totiž údajně negativní vliv nejen na naši psychiku, ale i na náš sexuální život.

Vědci z australské La Trobe univerzity konkrétně přišli na to, že neuvěřitelných 40 % žen je velmi nespokojeno se svou postavou, a právě to jim bráni si vychutnat sexuální prožitek. Tento "tělesný diskomfort", jak tento fenomén popisuje zmíněná studie, tak je nejčastější příčinou, proč ženy často vyškrtávají sex ze seznamu svých priorit.

Nespokojenost nás dokáže "vypnout"

Při samotném aktu nás nízké sebevědomí může připravit o sexuální chutě a touhy. "Ženy se při sexu velmi snadno rozruší. Jen nepatrná maličkost je při sexu dokáže úplně vypnout," komentuje tuto nežádoucí situaci doktorka Gabriella Morriseyová, specialistka v oblasti mezilidských vztahů.

Zažila to snad každá z nás (nejlépe v situaci, když jde doslova do "tuhého"): Musím zatáhnout bříško, určitě se mu nelíbí moje stehna, co moje vlasy, prsa, pozadí, proč jsem si dnes musela vzít ty obří bavlněné kalhotky? Nedostatek sebevědomí z naší fyzické krásy nám dává tolik námětů k přemýšlení, že už jaksi nezbývá čas si vychutnat daný okamžik.

Muži jsou v pohodě

Citovaná studie však odhalila ještě jeden zajímavý fakt, nad kterým bychom se měly zamyslet: mužům nespokojenost s jejich tělem v milostném životě nepřekáží. Na rozdíl od mnoha žen, jen 14 % mužů uznává, že jim jejich nízké sebevědomí může překazit onen zážitek. Když jde o sex, muži se ze svých tělesných nedostatků příliš nestresují.

Proč to my ženy tolik prožíváme? Jak se shodují odborníci uvedeného výzkumu, je za tím společenský a mediální tlak na dokonalou ženskou krásu. Jak bychom neměly vyšilovat, když i Jennifer Lopezová je řazena k herečkám s "plnou postavou" a její údajně velké (ne-li obří) pozadí je hlavním tématem life-stylových magazínů?

Když pak srovnáte postavy hollywoodských hereček a jejich mužských kolegů, zjistíte, že většina herců si se svými kily navíc nebo jinými tělesnými nedokonalostmi starosti vůbec nedělá.

Vysoké podpatky, vysoké sebevědomí

Svět sice nemusí být fér, ale jediné, na co se můžete vždycky spolehnout, jsme my samotné. Cesta ke zdravému sebevědomí tak začíná především v naší hlavě. Mít ráda sebe a své tělo je zaručeným receptem, jak si užít život se všemi jeho lákadly.

Pracovat na pozitivním vnímání sama sebe nemusí být lehké, ale jde to. "Zamyslete se nad tím, co na sobě obdivujete. Máte krásné vlasy, nohy nebo ještě něco jiného? Nazujte si boty s vysokými podpatky, které už příliš dlouho otálely v botníku, a vyrazte do světa. Právě takový start vaše sebevědomí potřebuje," radí doktorka Morisseyová, jak na to.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Jednodílné plavky pro bohyni pláže prodají vnady a skryjí nedostatky

Sexy British model Demi Rose looks red hot in a one piece thonged swimsuit in...

Rafinované šněrování přitáhne pohledy k dekoltu, vykrojení k pevnému bříšku a volánek přidá na objemu přesně tam, kde...

Další z rubriky

Ideální sex je s umytým partnerem a trvá dvacet čtyři minut, tvrdí ženy

Ilustrační snímek

Kromě milostné předehry je pro ženy neoddělitelnou součástí skvělého sexuálního prožitku také voňavý protějšek. Až...

Ženy mají erotické sny častěji než dříve. Výzkum zjistil, o čem sní

Ilustrační snímek

Říká se, že sny jsou oknem do našich podvědomých tužeb. Což je trochu nepříjemné, pokud jste měli lechtivý sen o někom,...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Najdete na iDNES.cz