Nenosím peří a nelítám kolem ohně, říká šamanka Pavla Štěpničková

  14:08aktualizováno  14:08
Nebrání se tomu, že je šamanka, ale raději o sobě mluví jako o psychoterapeutce, která kromě klasické metody – pohovoru – pomáhá klientům s jejich problémy i s pomocí bubnu a zpěvu. Pavla Štěpničková ví, že lidé k její práci přistupují s předsudky. Měla je také, než se o šamanství začala intenzivně zajímat.

Pavla Štěpničková | foto: Petra Pikkelová

Vizitka:

Pavla Štěpničková (45) vystudovala češtinu, němčinu a hudební výchovu na Pedagogické fakultě v Ostravě.

Dělala tlumočnici, později vedla relaxační jazykové kurzy a semináře o učení a myšlení podle rozdělení mozku.

Věnuje se psychoterapii a spirituální léčbě.

Pořádá semináře zaměřené na hlasovou terapii určené lidem, kteří se živí hlasem nebo chtějí odbourat stud ze zpívání. Sama zpívá, skládá hudbu a koncertuje.

Je vdaná, má dceru (14).

Hned na úvod zahoďte jakékoliv předsudky. Pavla Štěpničková vypadá a obléká se stejně jako většina lidí, žije sice na vesnici u Prahy, ale v domě zařízeném podle toho, že se píše rok 2012.

"Terapeut má být autentický a vzhledem k tomu, že se považuju za člověka z této doby, tak se podle toho také chovám. Myslím, že každý hned pozná, že nejsem žádná šarlatánka, která se obléká do per a lítá kolem ohně," říká se smíchem.

Předsudky ostatních chápe. "Jsme naučení, že všechno, co neznáme, je podezřelé a předem to odsoudíme. Lidé spojují šamanismus s černou magií, s manipulací, s prací s duchy, s ďáblem. Samozřejmě byli šamani, kteří byli černí a bojovali mezi sebou duchovními prostředky, ale šaman v původním smyslu nebyl nic, čeho by se měli lidé bát, býval velkou autoritou," vysvětluje.

"Nebyl to jen léčitel, ale i bojovník, učitel, člověk, který se staral o zábavu, vyprávěl příběhy, opatroval staré mýty, tradice. Z té role se pak vyčlenily profese, jako jsou lékař, učitel, psychoterapeut, herec," dodává Pavla Štěpničková.

A jak tedy vypadá její práce? Je to podobné jako u jiné psychoterapeutky. Povídá si s klientem o jeho problémech. Nesoudí ho, nekritizuje, jen s ním sdílí jeho problémy. A pak se snaží najít cestu, jak změnit věci, které potíže způsobují.

"Náš mozek je rozdělený na pravou a levou hemisféru. Ta levá je rozumová a já sice mohu rozumem přijít na to, co mi způsobuje potíže, ale co s tím dál? Jak to mám změnit? Mohu si tisíckrát říct, že teď něco udělám jinak, ale podvědomě stejně všechno udělám podle naučeného modelu," upozorňuje Pavla Štěpničková.

A právě v této chvíli nabízí klientovi relaxaci na podporu pravé části hemisféry, která je spíše fantazijní, kreativní, obrazová, aby se otevřely i jiné způsoby myšlení, které mohou přispět k potřebné změně.

"Začnu hrát na bubínek, s jehož pomocí se stimulují obě části hemisféry," popisuje své "šamanské" metody. Relaxace je zcela pasivní, klient si buď lehne, nebo sedne, jak je mu to příjemné. "Já nechávám rozeznít bubínek a k tomu zpívám," říká Pavla Štěpničková.

Rituál trvá asi čtvrt hodiny. "Lidé většinou mají nějaké tělesné pocity. Buď jim vibruje tělo, cítí teplo, chlad, někdy pociťují velký smutek, někdo obrovskou energii," popisuje reakce.

"Nejsem klasická šamanka, nejsem schopná provádět staré rituály převzaté z nějaké kultury nebo používat techniku starých šamanů někde z Peru, to mi nesedí. Hledám cestu západního člověka a snažím se jít způsobem, jaký je mu blízký, ale přitom navázat na tradici," popisuje svoji práci.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Čas, mindráky i mužská logika. Znáte deset největších nepřátel ženy?

Jsou takové, které vyděsí pavouk na půdě, jiné zase straší šouravé kroky ve ztichlém nočním parku. Husí kůži by ale nám...

Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

OBRAZEM: Jak šel čas s Hanou Hegerovou

Přezdívalo se jí česká Edith Piaf. Zpívala šansony, ale i lidové písně, slovenské nebo židovské. Patřila divadlu, filmu...

Které problémy ve vztahu hodit za hlavu a které naopak nepodceňovat

Na vztahu je potřeba neustále pracovat, zvláště když chcete žít v klidu a míru. Pro harmonické soužití je potřeba se...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz