Mrkev a další potraviny pro povzbuzení spermií budoucího otce

  2:38aktualizováno  2:38
Nejen nastávající matka, ale i nastávající otec by měl dbát na jídelníček. Mezi nejvhodnější potraviny patří podle nejnovějšího amerického výzkumu mrkev a rajčata.
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mrkev

Poslední výzkum na kampusu v Rochesteru ve státu New York vedli vědci na 189 mladých mužích, u kterých sledovali jejich stravu a spermie. Výsledky zveřejněné v žurnálu Fertility a sterility ukazují, že nejpříznivější vliv na pohyblivost spermií mělo pojídání mrkve. Ta je bohatá na barvivo betakaroten a antioxidant lutein, obě tyto látky podporují pohyblivost spermií. Betakaroten se kromě mrkve nachází také v dýních, na lutein je bohatý žloutek, špenát nebo hlávkový salát. 

Meloun a rajčata

Muži plánující stát se otcem by do svého jídelníčku měli zařadit také hodně rajčat. Ta mají díky obsahu lykopenu příznivý vliv na morfologii spermií, muži s dostatkem antioxidantu v těle mají nižší počet abnormálně tvarovaných spermií. Lykopen je kromě rajčat i v červených paprikách, meruňkách, růžových grapefruitech, papáje nebo melounu. Meloun ho dokonce obsahuje nejvíce ze všech zkoumaných potravin. U rajčat se největší množství lykopenu vstřebá, pokud budou nakrájená a uvařená, můžete se inspirovat třeba v italské kuchyni. 

Chřest a banány

Muž chystající se k plození potomka by podle amerických lékařů měl dbát zejména na dostatečnou konzumaci ovoce a zeleniny, protože kromě betakarotenu, luteinu a lykopenu je důležitý i dostatečný přísun vitaminů a minerálů. Spoustu vitaminu C najdete třeba v chřestu nebo banánech.

Špenát a mořské plody

Podle studie z roku 2002 došli holandští vědci k závěru, že velmi příznivý vliv na mužskou plodnost má kombinace zinku a kyseliny listové. V experimentu byly látky mužům podávány ve formě potravinových doplňků, ve skupině mužů s nižším počtem spermií jim bylo po šestiměsíční konzumaci zinku a kyseliny listové napočítáno ve vzorku o 74 % více spermií. Kyselina listová se vyskytuje v chřestu a další zelené zelenině jako špenát, salát, brokolice nebo fazolky. Zinek najdete hlavně v mořských plodech, jako jsou ústřice, krab, humr nebo krevety. Z tuzemských surovin zinek doplní kuřecí nebo hovězí maso, dýňová semínka nebo  jogurt. 

Ryby a ořechy

V mnohém se mohou muži plánující založení rodiny inspirovat v jídelníčku nastávajících maminek. Kromě dostatečného množství vitaminů, minerálů a antioxidantů prospěje jejich spermiím i omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Těmi vás napumpuje třeba losos, ančovičky a další tučné ryby, nebo vlašské ořechy. Prokázal to výzkum vědců z univerzity Illinois z roku 2010, při kterém se ukázalo, že při nedostatku těchto tuků v těle byla velmi negativně ovlivněna produkce a kvalita spermií myší, které k tomu účelu testovali. Po doplnění mastných kyselin se pak produkce spermií vrátila do normálu. 

Voda

Voda je nezbytná ke správné funkci všech buněk v organismu a spermie nejsou výjimkou. Pro optimální množství spermatu je nutné vypít přibližně dva až tři litry vody denně. Mužské plodnosti prospěje i vyhýbat se kofeinu a alkoholu, které tělo dehydratují.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Které problémy ve vztahu hodit za hlavu a které naopak nepodceňovat

Na vztahu je potřeba neustále pracovat, zvláště když chcete žít v klidu a míru. Pro harmonické soužití je potřeba se...

Premium

Chemie lásky a chtíče. Když molekuly DNA řeknou: pozvi ji na rande

Co může za to, že se zamilujeme? Kde najdeme odvahu oslovit hezkého muže nebo ženu, a odkud se v nás bere chtíč? Podle...

Syndrom zlé úči, nuda a mindráky. Možné důvody, proč s vámi nechce spát

Do českých ložnic se v poslední době vkrádá nový nešvar. Dávno už to nejsou ženy, koho „bolí hlava“. To pánům tvorstva...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz