Češky mají vkus, ale chybí jim originalita, míní módní návrhář Berky

  1:58aktualizováno  1:58
Jako první objevila jeho talent učitelka na základní škole na Slovensku, podporu kantorů a rodičů měl i na střední a stejně tak později na vysoké škole v Praze. Módní návrhář Pavel Berky patří už několik let v Česku ke špičce ve svém oboru, paradoxně ovšem přiznává, že uživit se designem je velmi těžké.

Návrhář Pavel Berky | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Je to paradox, ale dost možná i pravidlo – navrhuje módu pro ženy, ale sám příliš neřeší, co nosí. Nerad svým vzhledem vyčnívá z davu a má rád velmi jednoduché až obyčejné věci. V šatníku má dvoje kalhoty, několik triček a starých flanelových kostkovaných košil. Nové věci si pořizuje zcela výjimečně. „Moc mi nezáleží na tom, co mám zrovna na sobě, za což dostávám pravidelně vynadáno od maminky a od sestry. Ale má to i svoje výhody. Dnes se všude mluví o udržitelnosti a ekologické módě, takže se dá říct, že kráčím s trendy,“ směje se dvaatřicetiletý Pavel Berky.

Fotogalerie

Období experimentů má už dávno za sebou. To prožil na střední škole, kdy vyčníval nejen oblečením, ale i vizáží. „Měl jsem rád punk, byl jsem v komunitě stejně smýšlejících lidí, takže jsem nosil číro a piercing, který jsem si často dělal i sám. Bylo to dost šílené období, ale vyrostl jsem z toho,“ vzpomíná.

Touhu stát se návrhářem měl už od dětství. Při vyučování na základní škole kreslil první návrhy do sešitů, stejně se zabavil i o přestávkách. „Výtvarná výchova pro mě byla nejoblíbenějším předmětem. Vždycky jsem rád pozoroval lidi, co mají na sobě, bavily mě extravagantní kombinace. V deváté třídě jsem se pak po dohodě s učitelkou výtvarné výchovy rozhodl, že zkusím střední uměleckou školu, obor módní návrhářství v Trenčíně,“ říká.

Ačkoliv příliš nevěřil, že se na výběrovou školu s talentovými zkouškami dostane, skončil v první desítce uchazečů. Byl z toho nadšený, ale zároveň se bál. Znamenalo to, že bude muset opustit rodinu a kvůli velké vzdálenosti školy přes týden zůstávat na internátě. Jeho obavy se naplnily a po prvních měsících školy byl rozhodnutý, že přestoupí na gymnázium nedaleko domova.

Čtěte v pondělí

Návrhář Pavel Berky

Velký rozhovor s Pavlem Berkym si přečtete v příloze MF DNES OnaDnes.

Ale díky ředitelce školy a rodičům, kteří ho podpořili, přece jen zůstal. „Další ročníky už pak byly zajímavější a já zjišťoval, že módní tvorba je přesně ten obor, kterému se chci věnovat, takže jsem nakonec i úspěšně odmaturoval,“ vzpomíná Pavel Berky.

Než nastoupil na vysokou školu, rok pracoval a učil se jazyk ve Francii, pak žil a pracoval v módním oboru v Anglii. Teď je zpátky v Praze, kde se věnuje svojí módní značce BERKY. Přestože jeho jméno patří k těm uznávaným, říká, že uživit se jako módní návrhář je v Česku těžké. „Lidé tady ještě pořád nemají vypěstovaný cit pro estetiku a krásu, takže občas nevědí, co je pěkné. Obecně málo rozumíme designu. Móda se tady nebere vážně, v očích většinové společnosti je to něco povrchního a nedostupného. Ale abych nebyl jen negativní, věci se mění k lepšímu, ještě to ale bude běh na dlouhou trať,“ míní Pavel Berky.

Pavel Berky (32)

  • Vyrůstal na Slovensku, vystudoval Střední uměleckou školu v Trenčíně, později byl tři roky na pražské UMPRUM.
  • Má značku BERKY. Je držitelem ocenění Top style designer 2012. Úspěšně prezentoval své modely na Dreft Fashion Week v Praze. O rok později byla jeho kolekce oceněna jako nejfotogeničtější na show Shooting Fashion Stars. V roce 2014 prezentoval svoje modely na Mercedes Benz Prague Fashion Week.
  • V roce 2016 byl mezi čtveřicí finalistů americké módní soutěže Exalt Fashion show a vyhrál na módní show v Salt Lake City. Na amerických přehlídkách prezentoval modely inspirované slovenským folklorem, svoji kolekci představil i v rámci NY Fashion Weeku.
  • Jeho modely jsou k dostání ve třech pražských buticích s lokální módou v Czech Labels & Friends v OC Chodov, v La Gallery Novesta a v butiku F.Designers.

Češky se podle něj obecně oblékají vkusně. „Převažuje pohodlí nad elegancí, což není na škodu. Když mám porovnat Slovenky a Češky, je mi bližší právě česká žena. Osobně mám rád minimalismus, nadčasovost, což je víc vidět právě v ulicích Prahy než Bratislavy,“ říká.

Ale českým ženám podle něj chybí originalita. „Všechno je krásné a upravené, ženy vypadají jako Američanka z instagramového účtu, mají na sobě oblečení podle nejnovějšího čísla módního magazínu, ale ještě je potřeba se víc zaměřit na to, co chtějí ony samy. Jde o to, aby podtrhly svoji osobnost, to, kým jsou. A mělo by jim být jedno, co si o tom myslí kolegové z kanceláře či kolemjdoucí cestou z práce. To je podle mě to, na čem musíme v dnešní době pracovat a čím formovat společnost,“ míní Pavel Berky.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Fotografie v Playboyi na burlesku přivedla ženy, říká královna Dita Von Teese

První dáma světové burlesky Dita Von Teese zamíří příští rok znovu do Prahy. „V zákulisí si připadám jako závodnice na...

Které problémy ve vztahu hodit za hlavu a které naopak nepodceňovat

Na vztahu je potřeba neustále pracovat, zvláště když chcete žít v klidu a míru. Pro harmonické soužití je potřeba se...

Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

OBRAZEM: Jak šel čas s Hanou Hegerovou

Přezdívalo se jí česká Edith Piaf. Zpívala šansony, ale i lidové písně, slovenské nebo židovské. Patřila divadlu, filmu...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz