Náš rozpočet nikdo nehlídá, říká první dáma české statistiky Iva Ritschelová

  11:28aktualizováno  11:28
V práci je od nevidím do nevidím a ještě si tam občas zajde i o víkendu. S rodinným rozpočtem si hlavu neláme a oblečení i šperky jí vybírá muž. Přečtěte si, co nová šéfka Českého statistického úřadu prozradila o své rodině, o svých ambicích i o svém vztahu k penězům.

Iva Ritschelová | foto: Lucie Robinson

Ne každá žena, která se rozhodne pro kariéru top manažerky, má štěstí na rodinné zázemí. Předsedkyně Českého statistického úřadu a do listopadu také rektorka ústecké univerzity naštěstí neusela volit mezi rodinou a kariérou. Když například dostala nabídku pracovat v Římě, odešel její manžel z práce a po tři roky fungoval v zahraničí jako muž v domácnosti.

"Už když si mě bral, věděl, že ve svém pracovním životě mám trochu jiné plány a cíle, než má on," říká k tomu Iva Ritschelová. "Pro mě jsou vysoké pracovní nasazení a profesionální úspěchy důležité. Muž více upřednostňuje klid a své zájmy. Máme trochu rozdílné povahy, ale to nevylučuje, že se vzájemně doplňujeme."

Ráno vstává něco po šesté a v zaměstnání tráví průměrně dvanáct hodin. Víkendy si sice prý nechává pro sebe, ale v sobotu dopoledne tam ještě většinou zaskočí. "Naštěstí mám jednu velkou výhodu – vždy jsem bydlela v blízkosti práce, takže jsem nikdy neztrácela čas dojížděním. Tak je tomu i teď, byt mám naproti úřadu," libuje si.

vizitka

Iva Ritschelová (46) je od 1. září předsedkyní Českého statistického úřadu. Zároveň je také ještě rektorkou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kterou se stala v roce 2007.

* Od roku 1998 do roku 2001 pracovala v Římě na statistické divizi v Potravinářské a zemědělské organizaci OSN. Před tím byla na Československé akademii věd v Ústí nad Labem, Ústavu pro životní prostředí a Českém statistickém úřadu.

* Je vdaná, má syna Jiřího (21) a dceru Ivu (18).

Ač si možná šéfku statistiků představujete jako asketickou dámu, která se nerozptyluje zbytečnostmi, i Iva Ritschelová si někdy udělá radost nákupem něčeho hezkého na sebe nebo návštěvou kadeřníka. Šperky jí ale kupuje manžel. "Většinu oblečení mi také vybírá on. Jde do obchodu, něco se mu tam líbí a mě pak pošle, abych si to vyzkoušela a koupila," přiznává.

Kdo hlídá v domácnosti ekonomky Ivy Ritschelové rozpočet? "Neměla bych to asi na sebe říkat, ale nikdo. Máme s manželem společný účet a z něj si každý bere to, co potřebuje. Jen investice řešíme společně, ale jinak se nehlídáme, kdo kolik utratil," dodává.

Čtěte v pondělním
magazínu ONA DNES

I. Ritschelová

Proč se Iva Ritschelová nestala zvěrolékařkou? Co stěhování do ciziny udělalo s jejími dětmi? Jak se cítila na misi OSN v Albánii? A co si myslí o nerovném odměňování mužů a žen u nás? To vše si přečtěte v pondělním magazínu Ona Dnes.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Chorobná mateřská láska aneb Když ženy ubližují, aby si jich někdo všiml

Matka s novorozencem (ilustrační foto)

Na první pohled vypadají jako milující matky, které se pro své nemocné dítě obětují. Pak se ale ukáže, že ho tahají po...

On se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká žena basketbalové hvězdy

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Najdete na iDNES.cz