Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

  0:29aktualizováno  0:29
Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového života. Chybí jim vzory, zkušenosti, mívají problémy v komunikaci a běžné životní situace jsou pro ně překážkou. V čem se obě skupiny liší, zjišťoval speciálně na to zaměřený průzkum pro Nadaci Terezy Maxové dětem.

„Chtěli jsme do hloubky porozumět tomu, s čím vstupují mladí lidé do samostatného života a jak jsou na něj připraveni oproti běžné populaci. To nám pomůže doplnit stávající aktivity projektu To dáš! a tím ještě více zvýšit jeho dopad,“ uvedla Terezie Sverdlinová, ředitelka nadace, která si výzkum objednala u agentury Perfect Crowd.

1.Děti z dětských domovů studují méně atraktivní obory, školu opouštějí, protože potřebují pracovat

Nadace Terezy Maxové dětem pořádá tradiční podzimní charitativní happening Teribear hýbe Prahou, který se letos koná 5.–14. 9. na pražském Vítkově. Každým kilometrem můžete přispět i vy 30 korunami a pomoci tak rodinám v nouzi, nebo si vybrat jiný z desítky okruhů, kde nadace pomáhá. Přihlásit se můžete zde.

1. Chci pomoci ohroženým těhotným maminkám.

2. Chci pomoci rodinám v nouzi.

3. Chci pomoci maminkám z azylového domu začít znovu.

4. Chci pomoci návratu dětí z ústavů zpět do rodiny.

5. Chci podpořit pěstounskou péči a adopci.

6. Chci pomoci týraným dětem najít cestu z pekla.

7. Chci pomoci dětem z ústavní výchovy zažít radost z dětství.

8. Chci pomoci mladým lidem z dětského domova studovat.

9. Chci pomoci zahojit bolavou dětskou dušičku.

10. Chci pomoci mladým lidem stát na vlastních nohou.

Pomoci můžete také rovnou prostřednictvím veřejné sbírky Friends of TERIBEAR: klikněte ZDE.

Podíl vysokoškoláků je mezi mladými z dětských domovů výrazně nižší než v
obecné populaci, vyplývá ze zmíněného průzkumu. Mnohem častěji nepokračují po základní škole v dalším studiu, a také častěji ukončují vzdělávací proces výučním listem. Dosahují vzdělání zejména v oborech z oblasti služeb, jako jsou gastronomie, hotelnictví, turismus. V průměru dokončují školu o dva roky dřív než ostatní mladí lidé.

Nejčastějším důvodem k opuštění školy je podle průzkumu potřeba začít pracovat, chybějící podpora rodiny a také to, že si nerozumějí se spolužáky. Vyšší vzdělání nevnímají tolik jako výhodu na pracovním trhu.

Třikrát častěji než ostatní děti uvádějí mladí z dětských domovů či náhradní rodinné péče učitele jako toho, kdo je podporuje.

Děti z běžných rodin mají jiné bariéry: nejčastěji nevidí smysl v pokračování ve studiu na dané škole, volí jinou školu nebo nezvládají učivo. 

Potvrzují to také slova Julie Baštové, která vyrůstala v ústavní péči od šesti let. Podle ní nechybí mladým lidem při odchodu z dětských domovů materiální věci ani peníze.

„Co nemají, a za to jsem vděčná, že já to měla, je jediný člověk, který s nimi bude. Kdo se jim bude věnovat od základů, bude řešit jejich traumata, sny, přání a touhy,“ říká. Sama vystudovala vyšší odbornou školu a nyní v roli sociální pracovnice pomáhá dalším mladým lidem odcházejícím z dětských domovů v neziskové organizaci Janus, kde i ona našla útočiště na cestě k samostatnosti.

Fotogalerie

Ilustrační snímek
Julie a její bratr. V necelých 15 letech se od pěstounů oba sourozenci opět...
Julie Baštová s bratrem prožili život bez biologických rodičů. Dnes oba stojí...
V šesti letech se Julie Baštová  i s o dva roky mladším bratrem ocitla v...

Zobrazit fotogalerii

2.O finanční realitě mají mladí z dětských domovů zkreslené představy

Zatímco pro mladé lidi z rodin je nejdůležitější smysluplnost práce, pro mladé z dětských domovů jsou to nejčastěji peníze, zjistil průzkum. Chybí jim finanční jistota a obecně orientace ve finanční realitě. Finanční realita je mladým lidem z dětských domovů vzdálenější, jako finanční rezerva by jim stačilo 6 000 Kč, mladí lidé z rodin jsou v případě finanční rezervy realističtější a uvádějí částku vyšší než 50 000 Kč.

Čtěte příběhy Lukáše a Petra z dětského domova v Potštejně.

3.Mít vysokou životní úroveň – to je přání mnoha mladých, kteří vyrostli v ústavní výchově

Řeč čísel

  • Mladí lidé z dětských domovů vykonávají manuální práci bez kvalifikace 3x častěji než běžná populace.
  • Pro 35% mladých lidí z ústavní nebo náhradní rodinné péče jsou nejčastějším oborem studia služby (gastronomie, hotelnictví). U běžné populace převažuje humanitní vzdělání (43%).
  • 56% mladých lidí bez rodin nedokončí školu. Kromě toho, že je zvolený obor nebavil, je důvodem potřeba začít pracovat (21%), chybějící podpora rodiny (10%) a to, že si nerozumí se spolužáky (9%).
  • Nastupují do práce v průměru ve 20 letech, což je o 2 roky dříve než u běžné populace. Pracují častěji v oblasti služeb (44%), a naopak méně často v technických oborech (17%).
  • Mezi mladými bez rodin je víc těch, kteří vystřídají šest a více zaměstnání a jsou pro ně v práci nejdůležitější peníze (35%). Zatímco pro běžnou populaci je to smysluplnost práce (30%).
  • Čistý osobní příjem mladých lidí je podobný a pohybuje se mezi 15 000 až 20 000 Kč.

Výzkum agentury Perfect Crowd

Mladí lidé bez rodin častěji šetří na hmotné věci (elektronika, spotřební zboží) a tíhnout více ke krédu „mít vysokou životní úroveň“. Ostatní mladí, kteří vyrůstají ve svých rodinách, spoří na bydlení a inklinují spíše ke krédu „mít radost ze života“, vyplunulo z průzkumu pro Nadaci Terezy Maxové dětem.

Obě sledované skupiny se liší také v přáních a ve způsobu trávení volného času. Mladí z dětských domovů zřejmě více postrádají materiální zázemí. Chtějí se mnohem více věnovat surfování na internetu, sledování televize, péči o zevnějšek a nakupování. Jejich vrstevníci z rodin by si přáli věnovat se  procházkám, posezení s rodinou, četbě, cestování a vzdělávání.

Zdraví jako důležitou hodnotu uvedly v průzkumu děti bez rodin méně často než ostatní populace, ale naopak je mezi nimi více těch, kteří za důležité hodnoty zmiňují peníze, bydlení a práci.

Ukázka z dokumentu Igora Chauna: Stát se dospělým ze dne na den.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Jak se žije v Marseille? Lidé se nestydí a hodně debatují

Hodina skejtu.

Spisovatelka Magdaléna Rejžková má v sobě dobrodružnou povahu, která ji přivedla až na jih Francie. Život v cizině si...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Manželům se narodila vytoužená holčička. Mají ještě deset synů

touha po holčičce

Alexis a David Brettovi z Velké Británie patnáct let toužili po holčičce. Mají deset synů a už ani nedoufali, že by se...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLANNING ANALYST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz