Humor se liší na Marsu a Venuši: ženy se smějí jiným vtipům než muži

  4:27aktualizováno  4:27
I když vtipný muž dokáže okouzlit kdejakou ženu, nedávná studie zjistila, že muži a ženy mají zcela odlišný smysl pro humor. I přesto je podle vědců humor pro vztah jedním z nejdůležitějších atributů.
Vědci zjistili, že ženy a muži se smějí každý něčemu jinému. (Ilustrační snímek)

Vědci zjistili, že ženy a muži se smějí každý něčemu jinému. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Tým vědců na kalifornské univerzitě v San Diegu sezval skupinu mužů i žen, kteří měli za úkol vtipně doplnit prázdné bubliny připraveného komiksu. Vědci poté požádali necelou stovku respondentů (zástupců obou pohlaví), aby tyto vtipné komentáře ohodnotili. Následně se však ukázalo, že to, co bylo na celém výzkumu asi nejvíce úsměvné, byly jeho samotné výsledky.

Mužské historky

I když v rámci studie muži vykazovali lehce lepší ohodnocení, za takovým úspěchem stojí především jejich vzájemná podpora. Muži tak jako nejvíce vtipné označili komentáře mužských autorů, protože se, dle tvůrců studie, s takovým stylem vtipkování sami nejvíce ztotožňují.

Doktor Nicholas Christenfeld ze stejnojmenné univerzity k výsledkům ironicky dodává: "Muž, který si myslí, že svými vtípky zaujme nějakou ženu, pak ve skutečnosti dělá dojem pouze na své kamarády."

Smysl pro humor značí inteligenci

A tak jako každý národ či kultura považuje za legrační něco jiného, styl humoru se liší i na Marsu a Venuši. Ačkoli se pak stává, že si díky vtipům přestáváme rozumět, humor je žádoucím kořením lidských vztahů a dokonce i posiluje sexuální apetit.

"Dobrý smysl pro humor podporuje sexuální přitažlivost, protože je významným ukazatelem inteligence, kreativity a vyrovnaného duševního zdraví," popisuje roli humoru doktor Geoffrey Miller z University of New Mexico a dodává, že smích je pro vztah jedním z nejvíce žádoucích atributů.

První dojem

"Za nejvíce sexy považuji na mužích to, když si dokáží udělat legraci sami ze sebe," komentuje svůj vztah k humoru novinářka Radka.

"Veselé historky a styl vtipkování toho o mužích hodně napoví. Jednou jsem byla na rande s vysoce postaveným manažerem a ten se ustavičně smál svým vlastním vtipům, až mu přes jeho hlasitý smích vůbec nebylo rozumět," vzpomíná.

"Také se mi již několikrát stalo, že muži na schůzce vyprávěli ubohé vtipy o blondýnách a u toho je oslňovala má zlatá hříva. Na druhou stranu je pak snadné určit, jestli schůzka bude mít pokračování či nikoli."

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 15. do 21. července

Horoskop (ilustrační fotografie)

Vodnářky budou mít plné zuby lidí, ženy narozené v Blížencích popadne nostalgická nálada a Panny se nenechají strhnout...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz