Mozek vyděšených lidí pracuje jinak

  6:00aktualizováno  6:00
Možná máte rádi horory a strach vás občas baví, existují však lidé, kterým přehnaná úzkost znemožňuje normální život. Vědci v poslední době udělali při výzkumu toho, co se s námi vlastně při strachu děje, velký pokrok.

Lidé rozpoznají strach u ostatních dřív než jiné emoce. | foto: Profimedia.cz

Znalost procesů, které probíhají v mozku, když se člověk bojí, může významně přispět k léčbě úzkostných poruch. "V této oblasti jsme udělali velký pokrok,“ říká profesor psychologie z univerzity v Michiganu Stephen Maren, kterého cituje server msn. "Výsledky základních pokusů, které byly provedeny na zvířatech, se nyní aplikují v praxi, aby se s jejich pomocí mohlo pomoci lidem postiženým úzkostnými poruchami.“ Jen v USA jimi v současné době trpí 40 milionů lidí.

Podstatou je amygdala
Strach je základní emocí nezbytnou pro přežití. Je zároveň i jednou z mála emocí, kterou sdílíme i se zvířaty. U rozvoje neopodstatněného a přehnaného strachu, který je základem úzkostných poruch, hrají podstatnou roli geny. 

Záchvaty paniky člověka v podstatě "zmrazí.“ Prvním příznakem jsou u většiny lidí zpocené dlaně, následuje pocit těžkého žaludku, nevolnost a neschopnost pohybu. "To je také podstatou pocitu paniky,“ říká psycholog David Carbonell specializující se na léčení úzkostných poruch.

Strach vzniká v amygdale. Vědci odhalili, že určité chemické reakce v amygdale jsou stěžejní při překonávání strachu jak u myší, tak i u lidských bytostí. Pokud jsou tyto reakce u myší deaktivovány, nikdy se svůj strach nenaučí překonávat.

Lék proti strachu
Novým objevem je také působení látky D-cykloserin, který se používal i při léčbě tuberkulózy. Pokusy na laboratorních myších prokázaly, že tato látka podporuje v mozku vznik chemické reakce, která pomáhá při překonávání strachu.

V kombinaci s vhodnou terapií se účinky této látky osvědčují i u lidí. Poprvé byl tento pozitivní efekt prokázán u osob trpících strachem z výšek. Nyní se aplikuje u lidí, kteří přežili útok na WTC či válku v Iráku.

Ačkoli jsou výsledky výzkumu slibné, odborníci upozorňují, že bez psychoterapie nelze na účinky D-cykloserinu sázet: "Nelze si zkrátka vzít pouze pilulku a předpokládat, že veškerý strach a úzkost okamžitě zmizí,“ říká David Carbonell.

Strach, vzpruha mozku
Podle nové studie publikované minulý měsíc v magazínu Emotion lidé rozpoznávají strach u ostatních lidí rychleji než ostatní emoce. Výzkumu se zúčastnili dobrovolníci, kterým byla v krátkém časovém sledu prezentována řada fotografií lidských tváří, z nichž některé vyjadřovaly strach, jiné štěstí a některé měly neutrální výraz. Respondenti nejrychleji reagovali na tváře vyjadřující strach.

"Předpokládáme, že náš mozek si vybudoval jakousi zkratku, která nám pomáhá v krátké době rozpoznat podněty, které by nás mohly případně také ohrožovat,“ říká autor studie, profesor David Zald.

Ostatní studie z poslední doby ukázaly, že lidem, kteří mají strach, se mění i ostatní tělesné funkce. Vyděšení lidé například mohou vydržet mnohem víc bolesti než ostatní. Strach, který prožíváme, nebo jen rozpoznáme u ostatních, zlepšuje naší pozornost a výrazně stoupají i schopnosti našeho mozku.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

Ilustrační snímek

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově narození, mně bylo sedm. Máma byla nakonec...

Babička 21. století: ovládá počítač, cestuje a vnoučatům má co vyprávět

Ilustrační fotografie

Stále pracuje, je podnikavá, má své koníčky, cestuje a ještě by měla být k ruce na hlídání vnoučátek. Jak má zvládnout...

Najdete na iDNES.cz