Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Moderátorka Aneta Savarová: Jsem příznivcem alternativní medicíny

  0:09aktualizováno  0:09
Díky tomu, že moderátoři Událostí nesedí skryti za stolem, znají televizní diváci v celé republice nejen její tvář, ale i postavu. Aneta Savarová pro časopis Zdraví přiznala, že se řídí mottem: Nikdy nelituj toho, co jsi udělal, ale jen toho, co už nikdy udělat nestihneš.

Aneta Savarová | foto: Pro Zdraví: Marie Votavová

I proto bylo jasné, že nabídku moderovat hlavní zpravodajskou relaci České televize, Události, nemohla odmítnout.

Životopis ve zkratce

  • Aneta Savarová se narodila 19. února 1986 v Uherském Hradišti.
  • Vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
  • V televizi začínala v roce 2007 jako moderátorka na ČT 24, poté pracovala v Z1 jako moderátorka ekonomického zpravodajství. Později spolupracovala se zpravodajstvím ČT Brno.
  • Nyní ji můžete vidět jako moderátorku hlavní zpravodajské relace Události na České televizi.

Velmi dobře jste hrála na klavír, dokonce jste byla přijata na konzervatoř, ale vaše plány překazil chronický zánět šlach. Jak jste se v patnácti letech dokázala vyrovnat s rozplynutím životního snu?
Hře na klavír jsem se věnovala od šesti let a prakticky od začátku jsem věděla, že si tento obor chci zvolit i profesně. S tím souvisely také hodiny hudební nauky, sólového a sborového zpěvu. A to všechno by nebylo realizovatelné bez velké podpory rodičů. Obětovali mému koníčku nejen spoustu času, ale i financí. Bohužel v důsledku neustálého drilu při přípravě na přijímací zkoušky na konzervatoř mé ruce nápor nezvládly.

Pár dnů potom, co jsem dostala dopis o přijetí, přišel zmíněný zánět šlach do obou předloktí. Tehdy jsem věděla, že je to konečná. A navíc bylo hodně těžké smířit se s tím, že i když dosáhnete toho, co si nejvíc přejete, stejně nic nezmůžete. Bylo to náročné období, které přišlo v tu nejméně vhodnou dobu, a na rozmýšlení o tom, co dál, nebylo moc času. Takže jsem zvolila univerzální studijní cestu: gymnázium.

Myslíte, že vás zkušenost, že život může být někdy nespravedlivý, připravila na další životní zkoušky?
Takhle to nevnímám. Pojem "spravedlnost" dostává v dnešní době úplně jiný rozměr. Na zkoušky, které předkládá sám život, se nikdy nedá úplně připravit. Ale jak už ukázala moje zkušenost, všechno špatné je pro něco dobré. Každá mince má dvě strany. Snažím se nepřistupovat k životním milníkům jenom z jednoho úhlu, ale vidět věci komplexněji.

Fotogalerie

Ale splnil se vám sen o práci v médiích. Jste fatalistka? Věříte, že to, co si opravdu přejeme, se vyplní?
Ano. Věřím, že člověk dokáže řadu věcí ovlivnit tím, jak o nich přemýšlí. Spousta lidí si přeje šťastný život a myslí si, že to záleží na tom, z jakých poměrů pocházejí, jaké mají znalosti nebo konto. A přitom je to celé o tom, jak člověk přistupuje sám k sobě a jestli myslí pozitivně. Největším nepřítelem je vlastní strach, který se může dostat do podvědomí tak hluboko, že nás pak začne svádět na úplně jinou cestu.

Součástí vaší profese je práce u počítače. Ozývají se šlachy? A jak se vůbec zánět šlach léčí?
Moje onemocnění je chronické. I když jsem od začátku pravidelně navštěvovala elektroléčbu, absolvovala obstřiky do předloktí, masáže, zkoušela jsem i alternativní medicínu, nic se na tom nezměnilo. Potýkám se s tím už 12 let a v podstatě při každé činnosti je to do určité míry limitující.

Zahrajete si někdy na klavír?
Pianino mám doma u rodičů, protože pro něj v bytě bohužel nemám prostor, takže hraji jen tehdy, když k nim přijedu na návštěvu. Nejraději mám Chopinova Nocturna nebo cokoliv od Rachmaninova. Jinak jsem schopna zahrát v podstatě všechno, jediným omezujícím faktorem jsou skladby, u kterých je nutné větší rozpětí prstů. Tehdy se hned začínají ozývat zmíněné šlachy.

Říkáte o sobě, že jste workoholička. Ptát se vás na odpočinek tedy asi nemá smysl. Ale baterky nějak dobíjet musíte. Jak?
Je pravda, že jsem odpočívat nikdy moc neuměla a ve dnech volna mi adrenalin z práce dokonce chyběl. Tělo má ale velmi chytrý hardware, který vám jednoho dne všechno vyúčtuje. Když přecházíte obyčejné nachlazení, tak se vám stejně za krátkou dobu vrátí, a to třeba několikrát v podobě zánětu průdušek. Podobně se to stalo i mně. Takže od té doby už se snažím nepodceňovat ani únavu a stres. Na začátku bývalo moderování stres, teď bych to nazvala adrenalinem, který prostě k práci ve zpravodajství patří. Prodloužená stopáž, živé vysílání a převážně jeden hlavní moderátor, který relací provází, to je hodně o koncentraci, okamžitých reakcích a pečlivém rozdělení práce. Energii chodím čerpat do přírody. Relaxuji četbou, cvičením a poslechem hudby.

Vaše práce s sebou nese i velkou míru zodpovědnosti. Jste zodpovědná, i co se týká péče o vlastní zdraví?
Rozhodně jsem ke svému zdraví zodpovědnější než dřív. Prevenci nepodceňuji, protože to, co jednou zanedbáte, se do původního stavu vrací velmi těžko. Jsem příznivcem přírodní medicíny. Rodiče mají velkou zahradu a kromě ovoce a zeleniny tam je také hodně bylin. Pravidelně od nich dostávám zásoby. Z bylin jako mateřídouška, šalvěj, máta a meduňka si vařím každý den čaj. Používám i rakytníkový a bezinkový sirup.

Předpokládám, že jste i perfekcionistka. Není občas frustrující, když vidíte, že ostatní jedou na půl plynu a vlastně se ve výsledku nic neděje?
Obecně samozřejmě ano, ale nemyslím si, že by to byl u nás v práci častý jev. Ve zpravodajství to na půl plynu prostě nejde. A ten, kdo by k tomu podobným způsobem přistupoval, by za nějaký čas stejně sám odešel. Správně jste odhadla, že v některých věcech jsem perfekcionistka, ale na druhou stranu jsem kritická hlavně sama k sobě. Tato vlastnost ovšem funguje stejně dobře jako výkonný motor a nikdy vás nenechá padnout do naprosté letargie.

Pocházíte z Moravy. Nechybí vám v Praze právě příroda a klid?
Chybí, ale dokážu si to vynahradit, když přijedu k rodičům na návštěvu. Líbí se mi ten kontrast. Když soustavně žijete uprostřed rušného velkoměsta, pak o to intenzivněji dokážete během krátké doby zrelaxovat v přírodě.

Jak často jezdíte domů? A na co se nejvíc těšíte?
Na Moravu jezdím několikrát měsíčně, ale není v tom žádná pravidelnost. Záleží hodně na mých pracovních aktivitách. Ráda se vracím do domu prarodičů, kde jsem strávila dětství. Oba už bohužel umřeli, ale vždycky, když tam vstoupím, mám pocit, jako by tam ještě pořád byli. Pak také navštěvuji místa, kde jsem jako malá trávila volný čas o prázdninách: nedaleký potok, les, kam jsme chodili sbírat houby, cyklostezku, kterou jsme s rodiči často zdolávali. A nesmím opomenout Lopeník, kam jsme v zimě jezdili lyžovat. Byli jsme členy tamního lyžařského oddílu, takže jsme několikrát do roka absolvovali povinné brigády. Na řezání a skládání dřeva, hrabání listí a úklid sjezdovek také ráda vzpomínám. (smích)

Jižní Morava je známá skvělým vínem. Čím východní Morava, odkud pocházíte?
Pocházím z podhůří Bílých Karpat, z moravských Kopanic. U nás jsou tradicí spíš pálenky než víno. Třeba taková slivovice, kterou vyrábí i můj tatínek, je velmi účinná třeba při nachlazení a hlavně jako prevence. Osobně dávám přednost vínu, ale když už mluvíme o pálenkách, tak ráda ochutnám višňovku nebo ořechovku, kterou s pomocí již zmíněné slivovice vyrábí moje maminka. Je to skvělý aperitiv. Co se týká jídla, tak u nás se vždycky hodně vařily vývary a omáčky. Nejraději mám hovězí vývar s nudlemi a slepici na smetaně s knedlíkem.

Rozhovor s Anetou Savarovou

Interview s moderátorkou Událostí vyšlo v zářijovém čísle časopisu Zdraví.

Umíte uvařit nějakou krajovou specialitu?
Ano, ale o žádné se nedá říct, že by pocházela přímo z našeho kraje. Jsou to spíš upravené verze pokrmů, které jsou typické pro slovenskou, maďarskou, nebo valašskou kuchyni. Třeba polévka zvaná kyselica, která se dělá ze zelí, fazolí a uzeného masa. Pochází ze Slovenska, ale vaří ji řada moravských rodin, přičemž každá si ji něčím vylepšuje, třeba zakysanou smetanou nebo vejci. Potom taky velmi známý maďarský boršč, který už snad ani není třeba představovat.

Dotazníček

Oblíbená kniha: autobiografie, historické romány
Oblíbená hudba: klavírní koncerty Chopina a Rachmaninova a šansony zpěvačky Zaz
Oblíbený film: Sedm životů
Oblíbená vůně: konvalinka
Oblíbená barva: bílá, černá, červená

Jste krásně štíhlá, musíte si figuru hlídat?
S váhou jsem naštěstí nikdy bojovat nemusela. Pochutnám si na sladkostech, hlavně čokoládě, a taky bych se neobešla bez masa. Nedávno jsem si koupila eliptický trenažér a občas si na něm zacvičím. Vzhledem k tomu, že máme v Událostech kostýmy šité na míru, snažím se zamezit tomu, aby je kvůli možným váhovým výkyvům švadleny musely neustále předělávat. (smích) Učím se dodržovat životosprávu, což vzhledem k pracovnímu režimu není úplně snadné.

Moc hezky mluvíte o svém tatínkovi. Pro co si ho nejvíc vážíte?
Pro jeho inteligenci, nadhled a loajalitu. Je to férový a moudrý muž, který mě hodně naučil.

Nehledá se pak těžko ideální partner?
Ideální partner je hodně relativní pojem a navíc čekání na Godota. (smích) Nesrovnávám ani nehledám. Řídím se heslem: co má být, bude.

Člověk vašeho typu se rád vyvíjí a někam posouvá. Kam byste ráda směřovala třeba v horizontu dvaceti či třiceti let?
Věřím, že za dvě dekády už nebudu úplně všechno podřizovat práci do takové míry, jak je tomu teď. Profesně bych ráda zůstala ve zpravodajství a v osobním životě si přeji asi to, co každý: spokojený rodinný život.

Aneta Savarová se rozpovídala o své práci

Autor:
  • Nejčtenější

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Štědrý Beran, něžný Býk. Jací jsou muži podle znamení zvěrokruhu

Kdo je pro vás ten pravý? To je doslova ve hvězdách. Právě zvěrokruh totiž může napovědět, kdo se k vám nejlépe hodí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena se chová jako mimino. Za pleny utratí měsíčně i deset tisíc

Pětadvacetiletá Paigey z USA se živí velmi neobvyklým „povoláním“. Hraje si na mimino, natáčí se u toho a videa pak...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

  • Další z rubriky

Česká Marilyn chce zhubnout patnáct kilogramů, na pomoc si vzala trenéra

Herečce Miluši Bittnerové (42) mnozí přezdívají česká Marilyn Monroe. Jenže po porodu dcery, která se narodila...

Premium

Své sny můžeme přetavit do reality, říká módní návrhářka

Jako malá chtěla letět do vesmíru, dnes se ho snaží Olga Afanasjeva prozkoumat skrze obecnou umělou inteligenci. Ve...

Máte pocit, že je váš vztah v krizi? Poradíme, jak ho zachránit

Většina partnerství čas od času prochází krizí. Některé jsou jako přeháňky, rychle přijdou a odejdou, jiné připomínají...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...

V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku
V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku

Řada žen zažívá během těhotenství pohodu a jedinou starostí je pro ně výbavička pro miminko a přibývání na váze. Bohužel ne všechny nastávající maminky mají takové štěstí. Některé musí čelit nepříjemným zdravotním potížím kvůli vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku, a čekání na miminko si tak moc neužívají.

Najdete na iDNES.cz