Matka pila, otčím je mlátil. Roman se ujal sourozenců a dal jim domov

  22:45aktualizováno  22:45
Když byl Romanovi rok, jeho rodiče se rozvedli. O pět let později si máma našla přítele a narodili se další tři sourozenci. Pánem domu se však stal alkohol. Dospělí věčně pili, přítel byl agresivní, děti brečely hlady. V devatenácti letech Roman utekl z domova. Ostatní děti skončily s mámou v azylovém domě, ale ne na dlouho.

„Když vidíte opilou mámu, která spí a její přítel taky a děti brečí a mají hlad, tak je nenecháte brečet, i když je vám deset, jedenáct. Ona vyměnila pití a přítele za svoje děti,“ popsal dnes 23letý Roman v pořadu Mise nový domov prostředí, v němž vyrůstal.

Fotogalerie

První dva roky prý plynuly v pohodě, ale jak se narodila Markétka, začal Romanův otčím pít.

„Mamka pak s ním, takže doma to bylo jen pití a násilí. Já se mamky zastával, tak jsem to schytal taky. Pak přibyli Marek a Michal,“ vylíčil a přidal děsivý zážitek o tom, jak ho opilý otčím topil.

„Přišel do koupelny, kde jsme se s bráchou koupali a říkal, co tady děláte, vy hajzlové a strčil mi hlavu pod vodu,“ ukápla i po letech Romanovi slza. Sourozence se snažil ze všech sil od hádek a násilí uchránit. „Vždycky seděli na rohu postele a brečeli a já kolikrát s nimi, protože mi to bylo hrozně líto a nefér vůči nám dětem.“

Kolikrát vážně přemýšlel, jestli má ještě smysl na takovém světě dál žít. „Sourozenci vždy byli to, co mě zarazilo.“ V devatenácti se ho ujala rodina jeho kamaráda Lukáše Dočekala. „Měl jsem obrovskou radost, že někam patřím,“ prozradil moderátorce Tereze Pergnerové.

Starost o mladší sourozence doma musela za Romana převzít Markéta (13). „Musela jsem se s nimi chystat do školy, pomáhat s úkoly, mamka toho vůbec nebyla schopná.“

„Pořád byla s přítelem, spali, potom se vzbudila a zase šla spát a furt takhle dokola. Motala se a padala, byla i trochu agresivní,“ zavzpomínali na kameru i jedenáctiletí kluci Marek a Michal. 

Roman: Nechci, aby šli do dětského domova

Když si konečně Roman uspořádal svůj život, zazvonil jednoho dne telefon. Od sociální pracovnice se dozvěděl, že mladší sourozence nechala jeho maminka v azylovém domě a už se k nim nevrátila. Měl se rozhodnout, zda si je vezme do své péče, nebo je pošle do dětského domova.

„Bylo to hodně velké zklamání, já jsem jí hodně věřila,“ přiznala Markéta a kluci vzpomínali na strach z toho, co s nimi bude. „Neměl jsem s nimi kam jít a neměl jsem ani na to, abych je uživil,“ svěřil se Roman. Přesto neváhal ani na chvíli.

Zachránili ho znovu manželé Dočekalovi, kteří jeho i sourozence nechali u sebe dočasně bydlet, do doby, než si najdou vlastní byt. Oporu našel i v přítelkyni Míše.

Povedlo se. Roman, jeho sestra i oba bratři se přestěhovali v Práčích do malého panelákového bytu, který byl ovšem v dost dezolátním stavu: podmáčený strop, plesnivé špinavé zdi, zničený nábytek. 

Romana pozdravil i zpěvák Maxa

Televizní pořad Mise nový domov přišel jako na zavolanou. Parta stavařů v čele s Pepínem i pomocnice a moderátorka Tereza Pergnerová Romanovi a jeho sourozencům pomohli k novému bydlení.

Zatímco si Roman se sourozenci užíval dovolenou a výlet do německého akvapark Tropical Island, bylo u nich doma v první řadě třeba změnit dispozici bytu tak, aby místnosti nebyly průchozí. Starý vchod zazdít a nový vybourat uprostřed. V obývacím pokoji má teď Roman vlastní kout, pokoj dětí je přepažen kvůli světlu průsvitnou stěnou a své soukromí v něm našla Markéta i její bratři.

Velkou radost měl Roman také z kuchyně. „Ta mě dostala, ve vaření se ve volném čase vyžívám. A kluci byli nadšení, nevěděli, kam dřív koukat,“ radoval se Roman a spokojená byla i Markéta: „Byla jsem ráda, že mám své soukromí, můžu si dělat to, co chci a nikdo mě nebude otravovat.“

Rekonstrukcí bytu, jeho novým vybavením, nejmodernějšími spotřebiči však pomoc neskončila. Společnost MMreality věnovala Romanovi auto, z nové předzahrádky navržené zahradní architektkou jako poděkování za všechno, co pro Romana udělali, se těšila rodina Dočekalových.

„Největší radost jsem měl z mobilních telefonů, protože jsem ho ještě nikdy neměl. Mám ho poprvé,“ byl potěšen Michal z dárku s tarifem předplaceným na dva roky.

Romanovi, který rád poslouchá písničky Martina Maxy, nechala moderátorka Tereza natočit od zpěváka zdravici. „Před tím, jak zvládáš nepřízeň osudu, hluboce smekám,“ poklonil se mu Maxa a Romanovo dojetí štěstím nebralo konce. To ještě netušil, že při loučení se štábem dostane lístek s telefonním číslem na starší sestru Veroniku, kterou už skoro deset let neviděl a moc by si to přál.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Zase pozdě? Staňte se pánem času a vyzrajte na nedochvilnost

Ilustrační snímek

Dochvilnost je výsadou králů, říká se. Možná právě proto jsou evropské monarchie proti jiným státním zřízením v...

Příběh Karly: O tátu se musím starat sama, už to nezvládám

Ilustrační snímek

Rodiče nám se sestrou dali napůl dům s velkým pozemkem na venkově. Po smrti mámy tam táta zůstal sám a starám se o něj...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz