Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

  9:30aktualizováno  9:30
Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti otěhotněla. Zachránila ji babička, která jí sehnala alespoň střechu nad hlavou v sociálním nájemním dvoupokojovém bytě v Mokré na Šumavě. Televizní štáb vybral rodinu do svého projektu Mise nový domov, aby jí pomohl z nouze.

Kristýna totiž nejen že zůstala se synem Xavierem bez partnera, ale ještě jí jednoho dne její maminka přivezla na hlídání mladšího bratra Patrika a už se pro něj nikdy nevrátila. A tak se od té doby pětadvacetiletá obětavá mladá maminka stará o oba kluky a lítá mezi domácností a prací. Syn Xavier se navíc narodil předčasně, má astma, bývá často nemocný a nevyhovující bydlení špatně snáší.

Oč měla Kristýna smutnější dětství, o to hezčí by ho chtěla připravit oběma klukům. Jenže peníze a síly nestačí. „Máma vyměnila chlapa za děti. Dala mu před námi přednost,“ vypráví se slzami v očích o dětství, kdy se o ni ani o dalších osm sourozenců matka nestarala.

„Nevím, jestli mě do dětského domova odložila sama, nebo mě z domova pro zanedbání povinné péče odebraly sociální pracovnice. A ani o tom vědět nechci, protože se bojím toho, co bych se dozvěděla.“

Fotogalerie

Na dětský domov v Pardubicích vzpomíná hezky. „Poznala jsem spoustu dětí i lásky, ale nejvíc vzpomínám na paní učitelku Sedláčkovou. Všimla si mě hned v první třídě, zajímala se, proč se mnou nepřišli maminka a tatínek, tak jsem jí všechno začala vyprávět,“ svěřila se Kristýna moderátorce Tereze Pergnerové.

A od té doby si spolu učitelka a žákyně povídaly každou přestávkou a volnou chvíli. Psaly si i dopisy. „Pomalu každý víkend jsem byla u ní, na Vánoce, na narozeniny. Určitě mi vynahrazovala maminku,“ vzpomínala Kristýna.

Učitelka Jitka Sedláčková chtěla dokonce Kristýnu adoptovat ke svým dvěma dětem. „Ptala se mě, jestli bych chtěla bydlet u ní. Neváhala jsem. Když to však začala řešit sociální pracovnice a dětský domov, musely kontaktovat i matku, ta striktně řekla, že ne,“ líčila Kristýna, které se tehdy zhroutil její sen.

Ke všemu se pak její maminka odstěhovala do jižních Čech a Kristýnu i s ostatními jejími sourozenci přeřadili do dětského domova poblíž jejího nového domova.

„V tu chvíli jsem přišla o všechny naráz a musela jsem začít znovu od začátku. Bylo to hodně těžké,“ svěřila se. Na oblíbenou učitelku však nikdy nezapomněla. V patnácti letech jí napsala dopis, ale odpovědi se nedočkala.

Po odchodu z dětského domova se stala svobodnou matkou a po nějaké době ke Xavierovi přibyl ještě bratr Patrik. „Přišla sociální pracovnice a ptala se, zda bych byla já nebo babička ochotna si ho vzít k sobě, že jinak by skončil v dětském domově nebo v pěstounské péči. Tak jsem neváhala a souhlasila.“

Soukromí pro Kristýnu

Zatímco televizní štáb zařídil Kristýně, klukům i babičce ubytování v hotelu, v prostředí, v jakém nikdo z nich dosud nebydlel, parta dělníků v čele s Pepínem se dala do práce. Hlavním úkolem bylo zlikvidovat z bytu vlhkost a plíseň a pro Kristýnu vytvořit konečně soukromí, jaké nikdy nepoznala.

Zrodil se nápad na propojení kuchyně s obývákem. Vaření i stolování se vyřešilo kuchyňským koutek a místo kuchyně má Kristýna nově svůj první vlastní pokojík. Kluků pokoj zůstal, ale je nově vymalovaný, Patrik i Xavier dostali každý svou palandu a pod ní psací stůl, kde se mohou připravovat do školy. Na protější zdi mají nyní lezeckou stěnu a prolézačku.

Co, jak a kde v bytě bude, rodina do poslední chvíle netušila a užívala si týdenní dovolenou. Moderátorka Tereza vzala mladou maminku do dětského domova v Pardubicích, ve kterém vyrůstala a kde setkala se svými kamarády i s oblíbeným zpěvákem Pavlem Caltou. Dočkala se také odpovědi na svůj deset let starý dopis od paní učitelky Sedláčkové, kterou moderátorka zkontaktovala.

„Pamatuji si, že psala, že se poprvé zamilovala a potěšilo mě, že se mi s tím svěřila jako první. Jenže v dopise chyběla zpáteční adresa, a tak jsem nemohla odpovědět,“ vzpomněla si Jitka Sedláčková.

Jak kamarádi, tak paní učitelka dokonce přijeli z Pardubic do Mokré pomoct při úklidu po rekonstrukci. Mohli tak Kristýnu překvapit a přivítat ji i její rodinu v novém domově.

„Mám hrozně velkou radost, vyrostla z ní krásná holčina, mladá žena a přeji jí, aby byl její život co nejkrásnější,“ radovala se Kristýnina oblíbená učitelka. Velkou radost měla i její někdejší svěřenkyně. „Konečně budeme mít čas si popovídat, co všechno se za ty roky stalo,“ těšila se.

Z nového domova byla Kristýna, babička i děti nadšeny. Společnost Penny Market přispěla opět šekem na deset tisíc korun na nákup potravin a společnost MM reality „nadělila“ Kristýně symbolicky jako Popelce do tří oříšků splacený nájem na měsíc, pět měsíců a rok.

„Kuchyň je skvělá! Hlavně teď budu moct klukům konečně péct a pořádně vařit, v koupelně je obrovské zrcadlo! V životě jsem neměla tak velké! A pak ta vana,“ nevěděla štěstím dojatá Kristýna, co má vychválit dřív. A to nejlepší mělo teprve přijít: „V životě jsem neměla vlastní prostor jen pro sebe,“ zářila, když uviděla svůj nový pokoj.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Co víte o penisu? Otestujte své znalosti

Ilustrační fotografie

Každý ví, o čem je řeč, ale zdaleka ne všichni vědí třeba to, kdy nastane u člověka první erekce nebo kdo má nejdelší...

Bez svolení ji lékař sterilizoval. Cítila jsem se méněcenná, říká Romka

Elena Gorolová, romská aktivistka

Neplánovala kupu dětí, ale přála si holčičku. O tu možnost přišla, když ji v jednadvaceti letech po druhém porodu...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá...

Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že...

Jsi jak auto se zataženou ruční brzdou, vyčetl Martin náhradní manželce

Radek (28) a Lucka (24) bydlí s dcerami ve dvoupokojovém bytě v Liberci.

Oba dva páry, které se přihlásily do Výměny manželek, procházejí krizí. Štěpánka s Martinem řešili jeho nevěru a Radek...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 11. do 18. března

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale užila si je,...

Příběh Kamily: Dcera mě i s dítětem denně navštěvuje, už chci mít klid

Ilustrační snímek

Tak si říkám, že jsem asi divná. Co by některé mámy daly za to, kdyby byly se svými dospělými dětmi v úzkém kontaktu....

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SKLADU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz