Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

  9:30aktualizováno  9:30
Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti otěhotněla. Zachránila ji babička, která jí sehnala alespoň střechu nad hlavou v sociálním nájemním dvoupokojovém bytě v Mokré na Šumavě. Televizní štáb vybral rodinu do svého projektu Mise nový domov, aby jí pomohl z nouze.

Kristýna totiž nejen že zůstala se synem Xavierem bez partnera, ale ještě jí jednoho dne její maminka přivezla na hlídání mladšího bratra Patrika a už se pro něj nikdy nevrátila. A tak se od té doby pětadvacetiletá obětavá mladá maminka stará o oba kluky a lítá mezi domácností a prací. Syn Xavier se navíc narodil předčasně, má astma, bývá často nemocný a nevyhovující bydlení špatně snáší.

Oč měla Kristýna smutnější dětství, o to hezčí by ho chtěla připravit oběma klukům. Jenže peníze a síly nestačí. „Máma vyměnila chlapa za děti. Dala mu před námi přednost,“ vypráví se slzami v očích o dětství, kdy se o ni ani o dalších osm sourozenců matka nestarala.

„Nevím, jestli mě do dětského domova odložila sama, nebo mě z domova pro zanedbání povinné péče odebraly sociální pracovnice. A ani o tom vědět nechci, protože se bojím toho, co bych se dozvěděla.“

Fotogalerie

Na dětský domov v Pardubicích vzpomíná hezky. „Poznala jsem spoustu dětí i lásky, ale nejvíc vzpomínám na paní učitelku Sedláčkovou. Všimla si mě hned v první třídě, zajímala se, proč se mnou nepřišli maminka a tatínek, tak jsem jí všechno začala vyprávět,“ svěřila se Kristýna moderátorce Tereze Pergnerové.

A od té doby si spolu učitelka a žákyně povídaly každou přestávkou a volnou chvíli. Psaly si i dopisy. „Pomalu každý víkend jsem byla u ní, na Vánoce, na narozeniny. Určitě mi vynahrazovala maminku,“ vzpomínala Kristýna.

Učitelka Jitka Sedláčková chtěla dokonce Kristýnu adoptovat ke svým dvěma dětem. „Ptala se mě, jestli bych chtěla bydlet u ní. Neváhala jsem. Když to však začala řešit sociální pracovnice a dětský domov, musely kontaktovat i matku, ta striktně řekla, že ne,“ líčila Kristýna, které se tehdy zhroutil její sen.

Ke všemu se pak její maminka odstěhovala do jižních Čech a Kristýnu i s ostatními jejími sourozenci přeřadili do dětského domova poblíž jejího nového domova.

„V tu chvíli jsem přišla o všechny naráz a musela jsem začít znovu od začátku. Bylo to hodně těžké,“ svěřila se. Na oblíbenou učitelku však nikdy nezapomněla. V patnácti letech jí napsala dopis, ale odpovědi se nedočkala.

Po odchodu z dětského domova se stala svobodnou matkou a po nějaké době ke Xavierovi přibyl ještě bratr Patrik. „Přišla sociální pracovnice a ptala se, zda bych byla já nebo babička ochotna si ho vzít k sobě, že jinak by skončil v dětském domově nebo v pěstounské péči. Tak jsem neváhala a souhlasila.“

Soukromí pro Kristýnu

Zatímco televizní štáb zařídil Kristýně, klukům i babičce ubytování v hotelu, v prostředí, v jakém nikdo z nich dosud nebydlel, parta dělníků v čele s Pepínem se dala do práce. Hlavním úkolem bylo zlikvidovat z bytu vlhkost a plíseň a pro Kristýnu vytvořit konečně soukromí, jaké nikdy nepoznala.

Zrodil se nápad na propojení kuchyně s obývákem. Vaření i stolování se vyřešilo kuchyňským koutek a místo kuchyně má Kristýna nově svůj první vlastní pokojík. Kluků pokoj zůstal, ale je nově vymalovaný, Patrik i Xavier dostali každý svou palandu a pod ní psací stůl, kde se mohou připravovat do školy. Na protější zdi mají nyní lezeckou stěnu a prolézačku.

Co, jak a kde v bytě bude, rodina do poslední chvíle netušila a užívala si týdenní dovolenou. Moderátorka Tereza vzala mladou maminku do dětského domova v Pardubicích, ve kterém vyrůstala a kde setkala se svými kamarády i s oblíbeným zpěvákem Pavlem Caltou. Dočkala se také odpovědi na svůj deset let starý dopis od paní učitelky Sedláčkové, kterou moderátorka zkontaktovala.

„Pamatuji si, že psala, že se poprvé zamilovala a potěšilo mě, že se mi s tím svěřila jako první. Jenže v dopise chyběla zpáteční adresa, a tak jsem nemohla odpovědět,“ vzpomněla si Jitka Sedláčková.

Jak kamarádi, tak paní učitelka dokonce přijeli z Pardubic do Mokré pomoct při úklidu po rekonstrukci. Mohli tak Kristýnu překvapit a přivítat ji i její rodinu v novém domově.

„Mám hrozně velkou radost, vyrostla z ní krásná holčina, mladá žena a přeji jí, aby byl její život co nejkrásnější,“ radovala se Kristýnina oblíbená učitelka. Velkou radost měla i její někdejší svěřenkyně. „Konečně budeme mít čas si popovídat, co všechno se za ty roky stalo,“ těšila se.

Z nového domova byla Kristýna, babička i děti nadšeny. Společnost Penny Market přispěla opět šekem na deset tisíc korun na nákup potravin a společnost MM reality „nadělila“ Kristýně symbolicky jako Popelce do tří oříšků splacený nájem na měsíc, pět měsíců a rok.

„Kuchyň je skvělá! Hlavně teď budu moct klukům konečně péct a pořádně vařit, v koupelně je obrovské zrcadlo! V životě jsem neměla tak velké! A pak ta vana,“ nevěděla štěstím dojatá Kristýna, co má vychválit dřív. A to nejlepší mělo teprve přijít: „V životě jsem neměla vlastní prostor jen pro sebe,“ zářila, když uviděla svůj nový pokoj.

Autor:

Nejčtenější

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Otřesný zážitek i vážná nemoc. Problémy jsou normální, říká medička

Anežka si z dětství nese traumatický zážitek, s nímž se postupně úspěšně...

V dětství se stala obětí znásilnění a nedávno kvůli Crohnově nemoci přišla o metr střeva. Přesto je dvacetiletá Anežka...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Ilustrační fotografie

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo baleních kufrů. Existuje totiž mnoho...

Najdete na iDNES.cz