Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

  9:00aktualizováno  9:00
Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí a infarkt živitele rodiny, otce Petra (42). Když se uzdravil, přišla další rána. U tříleté Haničky, druhé nejmladší dcery, diagnostikovali lékaři zhoubný nádor.

„Hanička si občas stěžovala, že ji bolí břicho, a my jsme to přisuzovali alergii, kterou trpěla. Jednou v noci už pak strašně brečela a úplně se válela bolestí, tak jsem jí zavolala záchranku,“ vzpomínala v televizním pořadu Mise nový domov maminka Amálie (37). „Byla to totální bezmoc, nikde v příručkách není, jak máte své dítě léčit a zachránit z rakoviny. Já jsem mohla Haničku akorát utěšovat a držet ji v náručí.“

Fotogalerie

Hanička teď podstupuje náročnou léčbu a je pro ni velmi důležité, aby byla v naprosto čistém prostředí. Jejich dům, který je v katastrofálním stavu, tuto podmínku rozhodně nesplňuje. 

V malebné vísce Hnanice u Znojma se dům zvenku neliší od okolní zástavby. Uvnitř je plný plísně, opadaných zdí a nevyhovujícího nábytku. Kvůli tomuto nevhodnému prostředí mají potíže rovněž další děti: Honzík (5) má astma a Maruška (7) onemocněla laryngitidou. Jen u nejmenší Amálky se zatím neprojevila žádná nemoc.

Rodině však při rekonstrukci došly peníze a chybí i potřebná energie, protože tatínek, který při infarktu málem přišel o život, ještě není zcela zdráv. Tento silný příběh zaujal televizní produkci, která se rozhodla pomoci a zařadila je do projektu Mise nový domov. 

Po mši v kostele si pak Beránkovi vyslechli od moderátorky pořadu Terezy Pergnerové, že byli vybráni. Teď už si musí jen všechno rychle zabalit a čeká je několik dní odpočinku. Tentokrát však neodjela rodina do hotelu, ale bude kvůli nemocné Haničce trávit čas po dobu rekonstrukce ve známém prostředí u svých blízkých.

Vlhko a plíseň jsou všude

Pod vedením stavbyvedoucího Pepína pak mohla začít celková oprava domu. A hned po první obhlídce bylo zřejmé, že tentokrát to bude opravdu těžké. Celý dům byl v havarijním stavu, oprava se navíc musí udělat pečlivě a důkladně i s ohledem na vážně nemocnou Haničku.

Mezitím, co si rodina aspoň na deset dní užívala klidu a pohody, se musel celý dům vyklidit a zbavit vlhkosti, která byla cítit ve všech místnostech. Dělníci museli odstranit omítky, vykopat mokré podlahy a instalovat venkovní drenáž, která by měla pomoci od všudypřítomného vlhka. Vyměnit se musela rovněž všechna okna.

Bohužel se ukázalo, že zatím nejnáročnější rekonstrukce v celém televizním cyklu se nevejde do plánovaného rozpočtu. Chybělo zhruba šest set tisíc korun. Peníze se nakonec podařilo sehnat od sousedů, starosty i partnerů projektu a dostavba domu mohla pokračovat. Ruku k dílu přiložili také příbuzní, známí a další dobrovolníci. A nakonec se vše stihlo včas.

Koupelna byla před rekonstrukcí v katastrofálním stavu.
Do nové koupelny se kromě prostorné rohové vany vešla i pračka se sušičkou.

Je to zázrak

Když se rodina vrátila, byli všichni - od rodičů až po děti - v šoku. Maminka skákala nadšením a plakala dojetím, tatínek nevěřícně kroutil hlavou a oči mu zářili štěstím. „To je zázrak!“ rozplýval se, když si prohlížel proměnu jejich domova. A směrem k manželce řekl: „Nikdy jí nenapadlo, že by mohla bydlet v tak krásném prostředí.“

Už po otevření vchodových dveří se ocitli v jiném světě. Neútulná vlhká předsíň se změnila v suchý, světlý a příjemný vstup do nového domova. Z kuchyně se stala moderní místnost ve venkovském stylu. Obývací pokoj zase místem pro společné setkávání. Z koupelny, která byla v dezolátním stavu, byla najednou čistá světlá místnost s pračkou, sušičkou a prostornou vanou.

Jeden dětský pokojíček byl zařízen v námořnickém stylu a dvě nejstarší děti se hned začaly handrkovat, kde kdo bude spát. Také vážně nemocná Hanička má z mokré místnosti s propadajícím se stropem útulný pokojík. Má i vlastní sociální zařízení a rodina věří, že takové prostředí jí pomůže lépe se vyrovnat se zákeřnou chorobou. „Boj Haničky s nemocí je teď o krok dál,“ řekl spokojeně tatínek Petr.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 11. do 17. února

Zvěrokruh

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale užila si je,...

Příběh Jindry: Tchyně se k nám každou zimu nastěhuje, už jsem na nervy

Ilustrační snímek

S manželem jsme spolu dvacet let a dá se říct, že nám to klape. Ovšem už několikátý rok dostává náš vztah zabrat. Od...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Najdete na iDNES.cz