Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

  9:00aktualizováno  9:00
Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí a infarkt živitele rodiny, otce Petra (42). Když se uzdravil, přišla další rána. U tříleté Haničky, druhé nejmladší dcery, diagnostikovali lékaři zhoubný nádor.

„Hanička si občas stěžovala, že ji bolí břicho, a my jsme to přisuzovali alergii, kterou trpěla. Jednou v noci už pak strašně brečela a úplně se válela bolestí, tak jsem jí zavolala záchranku,“ vzpomínala v televizním pořadu Mise nový domov maminka Amálie (37). „Byla to totální bezmoc, nikde v příručkách není, jak máte své dítě léčit a zachránit z rakoviny. Já jsem mohla Haničku akorát utěšovat a držet ji v náručí.“

Fotogalerie

Hanička teď podstupuje náročnou léčbu a je pro ni velmi důležité, aby byla v naprosto čistém prostředí. Jejich dům, který je v katastrofálním stavu, tuto podmínku rozhodně nesplňuje. 

V malebné vísce Hnanice u Znojma se dům zvenku neliší od okolní zástavby. Uvnitř je plný plísně, opadaných zdí a nevyhovujícího nábytku. Kvůli tomuto nevhodnému prostředí mají potíže rovněž další děti: Honzík (5) má astma a Maruška (7) onemocněla laryngitidou. Jen u nejmenší Amálky se zatím neprojevila žádná nemoc.

Rodině však při rekonstrukci došly peníze a chybí i potřebná energie, protože tatínek, který při infarktu málem přišel o život, ještě není zcela zdráv. Tento silný příběh zaujal televizní produkci, která se rozhodla pomoci a zařadila je do projektu Mise nový domov. 

Po mši v kostele si pak Beránkovi vyslechli od moderátorky pořadu Terezy Pergnerové, že byli vybráni. Teď už si musí jen všechno rychle zabalit a čeká je několik dní odpočinku. Tentokrát však neodjela rodina do hotelu, ale bude kvůli nemocné Haničce trávit čas po dobu rekonstrukce ve známém prostředí u svých blízkých.

Vlhko a plíseň jsou všude

Pod vedením stavbyvedoucího Pepína pak mohla začít celková oprava domu. A hned po první obhlídce bylo zřejmé, že tentokrát to bude opravdu těžké. Celý dům byl v havarijním stavu, oprava se navíc musí udělat pečlivě a důkladně i s ohledem na vážně nemocnou Haničku.

Mezitím, co si rodina aspoň na deset dní užívala klidu a pohody, se musel celý dům vyklidit a zbavit vlhkosti, která byla cítit ve všech místnostech. Dělníci museli odstranit omítky, vykopat mokré podlahy a instalovat venkovní drenáž, která by měla pomoci od všudypřítomného vlhka. Vyměnit se musela rovněž všechna okna.

Bohužel se ukázalo, že zatím nejnáročnější rekonstrukce v celém televizním cyklu se nevejde do plánovaného rozpočtu. Chybělo zhruba šest set tisíc korun. Peníze se nakonec podařilo sehnat od sousedů, starosty i partnerů projektu a dostavba domu mohla pokračovat. Ruku k dílu přiložili také příbuzní, známí a další dobrovolníci. A nakonec se vše stihlo včas.

Koupelna byla před rekonstrukcí v katastrofálním stavu.
Do nové koupelny se kromě prostorné rohové vany vešla i pračka se sušičkou.

Je to zázrak

Když se rodina vrátila, byli všichni - od rodičů až po děti - v šoku. Maminka skákala nadšením a plakala dojetím, tatínek nevěřícně kroutil hlavou a oči mu zářili štěstím. „To je zázrak!“ rozplýval se, když si prohlížel proměnu jejich domova. A směrem k manželce řekl: „Nikdy jí nenapadlo, že by mohla bydlet v tak krásném prostředí.“

Už po otevření vchodových dveří se ocitli v jiném světě. Neútulná vlhká předsíň se změnila v suchý, světlý a příjemný vstup do nového domova. Z kuchyně se stala moderní místnost ve venkovském stylu. Obývací pokoj zase místem pro společné setkávání. Z koupelny, která byla v dezolátním stavu, byla najednou čistá světlá místnost s pračkou, sušičkou a prostornou vanou.

Jeden dětský pokojíček byl zařízen v námořnickém stylu a dvě nejstarší děti se hned začaly handrkovat, kde kdo bude spát. Také vážně nemocná Hanička má z mokré místnosti s propadajícím se stropem útulný pokojík. Má i vlastní sociální zařízení a rodina věří, že takové prostředí jí pomůže lépe se vyrovnat se zákeřnou chorobou. „Boj Haničky s nemocí je teď o krok dál,“ řekl spokojeně tatínek Petr.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

Chtít dítě bez partnera je průmyslová úvaha na hranici etiky, míní expert

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Rodičovství je na výsluní, ale zapomíná se, že základem rodiny je spokojené partnerství, říká psycholog Pavel Rataj u...

Příběh o kojení: Mléka jsem měla dost, ale kam s ním na prvním rande?

Ilustrační snímek

Kojení ve společnosti má své odpůrce i zastánce. V poslední době se o něm mluvilo v souvislosti s kauzou ženy, která...

Příběh Anežky: Manžel chce dceři říct, že není její otec

Ilustrační snímek

Po několika letech známosti jsme se s přítelem rozešli. Několik týdnů jsme dokázali být každý zvlášť, až jsme se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz