Mičiko: Císařovna, která zrušila mnohá tabu

  0:08aktualizováno  0:08
Kdyby se japonská císařovna Mičiko narodila ve Velké Británii, asi by se o ní psalo jako o princezně Dianě.

Císařovna Mičiko | foto: MF DNES

Tak dramatické to v případě císařské rodiny být nikdy nemůže, ale Mičiko stejně jako Diana ztrhala mnohé letité, dokonce tisícileté zvyklosti a tabu.

Mičiko, která se narodila roku 1934 v Tokiu jako první dcera panu Hidesaburovi a paní Fumiko Šodaovým, je první japonskou císařovnou, která nepochází ze šlechtické rodiny. A to bylo něco, co mnoho Japonců dlouho nemohlo skousnout. Dokonce jí přezdívali princezna Popelka.

Když si ji tehdejší korunní princ Akihito v dubnu 1959 vzal, byli staromilci na pokraji infarktu. Pár byl dlouho pod těžkou palbou médií, konzervativců a staré aristokracie. Jenže obyčejní Japonci měli konečně člověka, se kterým se alespoň v něčem mohli ztotožnit.

Už jenom to, že se Mičiko s následníkem trůnu seznámila v horském středisku při tenisové čtyřhře. Mimochodem Akihito tehdy ten zápas prohrál, prý protože se zamiloval hned po prvním odehraném míčku.

Po svatbě pak udělala Mičiko několik neočekávaných věcí, které způsobily poprask, protože japonskému dvoru vládne obrovská formálnost. Dovolila si dát své děti do obyčejných škol, normálně své děti kojila a svého maličkého synka sama nosila před 'poddanými'.

S Mičiko i s Akihitem jsem se měl možnost potkat v červnu 2002 před jejich cestou do Prahy. Bylo to prazvláštní setkání. Osm novinářů ze čtyř středoevropských zemí mohlo hovořit s císařem i s císařovnou vždy po sedmi minutách. Víc protokol nedovolil. Akihito hovořil japonsky a tlumočilo se. Mičiko anglicky. Většinou mírně pokyvovala hlavou, kromě odpovědí se také sama ptala. Při rozhovoru si postěžovala, že na své milované děti a vnoučata má málo času.

"Škoda, ráda bych je viděla více," posteskla si (úplně to samé někdy zmiňuje Livia Klausová). Mičiko dobře zná dílo Karla Čapka a jako většina Japonců miluje českou vážnou hudbu – Smetanu, Dvořáka či Janáčka. "A jak je na tom zdravotně pan prezident Havel?" ptala se tehdy najednou. Když uslyšela, že podle všeho lépe, usmála se a řekla: "To je dobře, to je dobře."

Dojem ze setkání? Velmi příjemná dáma se zvláštní noblesou. Tak ji vnímají i Japonci, především ji vždy bouřlivě pozdravují. Přes všechny snahy zůstává samozřejmě i Mičiko svázána mnoha formalitami a předpisy.

A její osud jako by se opakoval. Její první syn a budoucí císař Naruhito si totiž vzal za manželku bývalou diplomatku, krásnou Masako Owadovou, která prý trpí pod knutou nejrůznějších předpisů. Pár navíc dlouho nemohl mít dítě (teď mají dcerku Aiko). To, o čem ještě média nemohla psát v případě císařovny Mičiko, se stalo. Masako bývá často srovnávána s princeznou Dianou. Samotná Mičiko to asi nerada vidí, ale trend změn na japonském panovnickém dvoře zahájila právě ona.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

Příběh Lenky: Přistihla jsem syna s milenkou. Mám ho krýt?

Ilustrační snímek

To, že si syn nevybral zrovna šťastně, nám s manželem bylo jasné ještě dřív, než se oženil. Jenže mluvit mu do toho,...

Příběh Dany: S kamarádkou jsme zažily hodně, rozdělil nás až její syn

Ilustrační snímek

Kamila pro mě vždycky byla jako sestra, kterou jsem neměla. Vyrostla jsem se dvěma bratry. Známe se celý život. S...

Ikona, lůzr, kazatel… Najděte v malém lexikonu otců toho svého

Ilustrační snímek

Zatímco u květnového svátku matek se vám díky mohutné reklamě může těžko stát, že byste ho prošvihli, den otců je stále...

Najdete na iDNES.cz