Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Měsíc narození ovlivňuje budoucí zdraví. Nejlepší je květen

  • 10
Vědci se rozhodli ověřit, zda roční období, ve kterém se narodíme, ovlivní naše zdraví. Podařilo se jim zjistit, že více než padesáti chorobami opravdu onemocní častěji lidé narození v určitých měsících. Týká se to třeba cukrovky, astmatu, deprese, ale i srdečních onemocnění.

Vědcům z kolumbijské univerzity se podařilo takto rozsáhlý výzkum uskutečnit jenom díky tomu, že potřebná data již byla sesbírána v jiných studiích nebo od pacientů nemocnic. Ze seznamu více než tisíce chorob (porovnáváním údajů 1 700 000 pacientů z New Yorku z let 1985 až 2013) odhalili 55 nemocí, které se objevovaly u lidí narozených v určitých měsících častěji.

Vědci předpokládali, že za těmito nemocemi stojí zejména jiné podmínky, kterým jsou ženy vystaveny v těhotenství a jejich děti v prvních měsících svého života. To se potvrdilo při zpracování dat dalších deseti milionů osob ze Spojených států, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Vědci při zpracování výsledků využili také data o počasí a dalších enviromentálních podmínkách v daných lokalitách během ročních období.

Cukrovka, deprese i srdeční choroby

Například ženám, které byly ve třetím trimestru těhotenství vystaveny pouze malému množství slunečního záření, se rodily děti s vyšším rizikem cukrovky druhého typu. V New Yorku to platí pro děti narozené mezi prosincem a březnem. Ženy, které v prvním trimestru žily v prostředí s větší koncentrací oxidu uhličitého, zase rodily děti s vyšším rizikem onemocnění depresí a úzkostí, popsali autoři studie Mary Regina Bolandová a Nick Tatonetti pro ScienceDaily.

Pokud matka v prvním trimestru těhotenství vdechovala více jemných částic ve vzduchu, zvyšovalo se riziko síňové fibrilace, druhu srdeční arytmie. V New Yorku bývá znečištění ovzduší nejhorší v letních měsících, riziko onemocnění síňovou fibrilací je proto nejvyšší u dětí narozených v létě.

„Když těhotná žena vdechuje jemné prachové částice, stoupá u ní riziko zvýšeného tlaku. Matčin vysoký tlak zvyšuje riziko vysokého tlaku i u potomků. A vysoký tlak je zase spojován s vyšším rizikem fibrilace síní. V podstatě ta data používáme ke spojení a vytvoření úplnějšího obrázku. Osvětlování těchto spojitostí pak umožňuje hledání dalších možností prevence nemocí,“ vysvětluje spoluautorka studie Mary Regina Bolandová.

Nejlepší je květen, nejhorší říjen

Ve výzkumu Bolandová s kolegouTatonettim potvrdili 39 nemocí, u kterých naznačovaly souvislost již předchozí studie, ale které nebyly provedeny na tak velkém vzorku pacientů. Například riziko astmatu je větší u lidí narozených v Dánsku v květnu a srpnu, roli totiž hraje množství slunečního záření, jakému je těhotná vystavena ve druhém trimestru těhotenství. U 16 nemocí se jim povedlo objevit spojitost novou, většinou se jednalo o onemocnění srdce.

Podle výsledků mají nejnižší rizika nemocí lidé narození v květnu, nejvyšší pak ti, co slaví narozeniny v říjnu. Vědci ale zároveň upozorňují, že by si kvůli těmto výsledkům lidé neměli dělat zbytečné starosti o zdraví sebe nebo svých dětí.

„Riziko těchto nemocí na základě měsíce narození je poměrně malé v porovnání s dalšími vlivnějšími faktory, jako je životospráva a cvičení,“ dodává doktor Tatonetti.

, pro iDNES.cz