Maminky novorozenců nespí málo, ale špatně, potvrdila studie

aktualizováno 
Počkej, až se to narodí, to se vůbec nevyspíš, slýchávají často nastávající maminky. Podle aktuální studie však novopečené matky spí déle než sedm hodin denně. Jejich problémem tedy není nedostatek spánku, ale jeho špatná kvalita.
I maminky malých dětí se potřebují pořádně prospat. Třeba přes den. Svěřte dítě babičce a zachumlejte se do peřin aspoň na hodinu a půl, radí odborníci. Ilustrační snímek.

I maminky malých dětí se potřebují pořádně prospat. Třeba přes den. Svěřte dítě babičce a zachumlejte se do peřin aspoň na hodinu a půl, radí odborníci. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

5 dobrých rad

pro lepší spánek čerstvých maminek

1. Využijte dobu, kdy vaše miminko spí, a schrupněte si i přes den. Zkuste dosáhnout na jeden celý spánkový cyklus, tedy přibližně 90 minut.

2. Spánková deprivace může zvýšit stres, kterým vaše tělo prochází po porodu. Usnout a dobře spát pak může být větší problém než kdykoli předtím.  V případě potíží se poraďte s psychologem.

3. Naučte svého partnera nakrmit dítě, ať už náhradní kojeneckou výživou, nebo odstříkaným mlékem. Prospat jedno krmení pro vás totiž může znamenat zisk tolik potřebného hlubokého spánku.

4. Nebojte se požádat o pomoc své okolí. Vaše děťátko může jednou za den na 90 minut pohlídat třeba babička nebo kamarádka.

5. Choďte spát včas, v ložnici před spaním dobře vyvětrejte, nejezte na noc nic těžkého, a pokud se budíte rozlámaná, zamyslete se nad tím, zda není na čase vyměnit postel nebo matraci.

Podle studie americké neziskové organizace National Sleep Foundation spí maminky v období od narození dítěte do 4 měsíců jeho věku průměrně 7,2 hodiny denně. To není žádná tragédie, když vezmeme v potaz, že zdravý dospělý člověk potřebuje k dostatečné regeneraci zhruba 7 hodin spánku denně.

Přitom průměrný Američan spí dokonce jen 6,5 hodiny a v Česku se podle průzkumů prospíme průměrně dokonce o hodinu déle. Čím to tedy je, že maminky novorozenců mají kruhy pod očima a občas se sotva drží na nohou? Odpověď je jednoduchá: kvantita není kvalita.

Bez přerušování

Jeden spánkový cyklus trvá přibližně 90 až 110 minut a střídají se v něm 2 fáze: NREM a REM. V první fázi relaxuje především tělo, ve druhém mysl. A tady je právě zakopaný pes. Čerstvé maminky se ráno nebudí odpočaté a svěží, protože jsou "okradené" o tolik potřebný hluboký spánek.

Jejich spánkový cyklus se tak nápadně podobá tomu, který mají lidé se spánkovými poruchami. Naspí sice dostatečný počet hodin, ale protože se často budí, stráví jen málo času v regenerující fázi spánku. Paradoxně je tedy lepší 6,5 hodiny kvalitního spánku než mnohem delší spánek horší kvality.

Záleží na tom, kde a na čem spíte

O tom, jak dobře se vyspíte, však nerozhoduje jen to, jak spavé máte děti, ale také vaše ložnice a postel, do které každý večer uléháte. 

Podle lékařů bychom neměli zapomínat ani na kvalitní matraci, která by neměla být ani tvrdá, ani měkká a měla by mít dostatek zón pro správnou oporu různých částí těla (o výběru matrace jsme psali například v tomto článku). Ta přitom nemusí být drahá nebo z dovozu. Výborné vlastnosti domácích výrobků potvrdil i dlouhodobý test, který proběhl v Lázních Velichovky, ve kterém se utkaly domácí a zahraniční výrobky.

"Testování se zúčastnili po dobu pěti měsíců naši klienti i odborníci a společně vybrali jako nejlepší českou matraci Calipo. V testu, který trval pět měsíců, jsme brali v úvahu mimo jiné faktory jako komfort ležení, podpora páteře a tlak na kyčle při spánku na boku," prozradil o výsledcích testu primář Lázní Velichovky Marián Harničár.

Ložnice, ve které spíte, by také měla být dobře vyvětraná, v klidné části domu nebo bytu a nemělo by v ní být místo pro televizi nebo počítač. A pokud máte dítě, které nočnímu spánku moc nedá, je dobré občas využít pomoci ochotného tatínka nebo babičky a "přestěhovat" maminku alespoň na jednu noc do jiné místnosti, kde se vyspí do růžova.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Jak šel čas s Hanou Hegerovou

Přezdívalo se jí česká Edith Piaf. Zpívala šansony, ale i lidové písně, slovenské nebo židovské. Patřila divadlu, filmu...

Které problémy ve vztahu hodit za hlavu a které naopak nepodceňovat

Na vztahu je potřeba neustále pracovat, zvláště když chcete žít v klidu a míru. Pro harmonické soužití je potřeba se...

OBRAZEM: Deset slavných mladých herců, kteří teď u žen bodují

Jsou to krasavci, kteří za sebou mají natáčení pár filmů nebo jednoho seriálu, ale už po nich šílí celý svět a na...

Kim Basinger, Brad Pitt, Marilyn Monroe: sexsymboly napříč desetiletími

Dodnes se o nich hovoří. Dodnes jejich portréty visí v mnoha domácnostech. Víc než talentem dokázali někteří umělci...

Najdete na iDNES.cz