Manželkám alkoholiků mohou pomoci i ženy s podobným osudem

aktualizováno 
Neřešit partnerovy problémy s alkoholem znamená jen zvětšovat potíže do budoucna. Alkoholismus jde také ruku v ruce s domácím násilím. Nespoléhejte na to, že se partner změní, soustřeďte se víc na sebe a děti. Může vám pomoci odborná terapie nebo popovídání s ženami se stejným osudem.
Alkohol za volantem

Alkohol za volantem | foto: Profimedia.cz

"Manžel má velké problémy s alkoholem. Léčit se ale nechce. Co mám dělat?" Tak zní jeden z častých dotazů, s nímž se manželky mužů závislých na alkoholu obracejí na linky důvěry, lékaře a manželské psychology. Nedělat nic je nejhorší možností. Jestliže se totiž problémy s alkoholem neřeší, mají tendenci narůstat.

Děti i celé rodiny trpí stejně, ať je alkoholikem žena, nebo muž. Muži závislí na alkoholu ale častěji sklouzávají k násilnému chování. Výzkumy prováděné před pár lety v České republice prokazují, že většina případů domácího násilí souvisí s alkoholem.

Alkoholici často tvrdí, že příčinou jejich závislosti je pouze manželský nesoulad. Takové tvrzení je ale chybné. "Příčiny závislosti vycházejí z více věcí: mají kořeny v rodině závislého, jeho způsobu života i v širší společnosti. Pravda je většinou opačná, než tvrdí závislí. Závislost na alkoholu naopak často bývá zdrojem manželského nesouladu,” říká Karel Nešpor, primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Nedobrovolná léčba? Jen výjimečně

Odborná pomoc

• ambulance pro léčení návykových nemocí

• poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy

• linky důvěry, zařízení poskytující telefonickou a krizovou pomoc (např. Centrum krizové intervence, tel. 284016 666).

"Pokud máte doma alkoholika, cítíte se jako v pekle, nevíte co dělat. Je vám trapné se komukoliv svěřit. Vzpomínám, jak manžel řídil pod vlivem alkoholu nebo přestal chodit do práce. Slovně mě i děti napadal,” svěřuje se pětatřicetiletá Jana z Olomouce.

Trpělivost jí došla po dvou letech ve chvíli, kdy se dozvěděla, že na jejich domě visí exekuce kvůli dvoumilionovému manželově dluhu. "Řekla jsem sobě i jemu dost. Přestala jsem doufat, že se něco zlepší a sama požádala o pomoc.”

Kam se ale obrátit, pokud partner nekomunikuje, problém si nepřipouští a odmítá protialkoholní léčbu? Je možná i nedobrovolná léčba partnera?

Podle zákona je možné léčit proti jeho vůli jen člověka, který jeví známky duševní choroby nebo otravy a ohrožuje svým chováním sebe nebo své okolí. Typickým příkladem je podle lékařů člověk s alkoholickou psychózou, který například vidí nebo slyší neexistující osoby a pod vlivem těchto halucinací jedná.

Nedobrovolně léčit se také musí ten, komu otrava alkoholem ohrozila život. Doporučení k hospitalizaci bez souhlasu pacienta tohoto typu může vystavit kterýkoliv lékař a o přijetí do příslušného zařízení rozhoduje lékař tohoto zařízení.

Vyplakat se s ostatními

"Za manželovo chování nepřebírejte odpovědnost. Šance a možnosti změnit ho vlastními silami jsou velmi malé. Soustřeďte se na vlastní sebezdokonalení a záležitosti,” radí svépomocná organizace Al-anon. Sdružuje ženy s podobným problémem. Na setkáních mají možnost své potíže sdílet a získat emoční podporu.

Pokud muž závislý na alkoholu odmítá léčbu, doporučuje se jeho partnerce jednostranná terapie. Odborník při ní poskytuje ženě potřebné informace, trénuje s ní situace, jak muže nepodporovat v návykovém chování a připravuje se ženou strategie, jak muži předložit návrh léčby.

Oceňte střízlivost

Ženy jsou často natolik zaměstnané mužovou závislostí, že zapomínají na sebe. Kromě povinností doporučují psychologové, aby žena aktivně odpočívala, zdravě jedla a věnovala se i svým zálibám. Pomoci v těchto chvílích mohou také rodiče, přátelé a sourozenci.

Je také správné pamatovat na pomoc dětem. Ty bývají dlouhodobě svědky hádek, domácího násilí či jsou oběťmi psychického, fyzického násilí nebo zneužívání. Nejúčinněji pomáhá dětem psychoterapie a hlavně protialkoholní léčba závislého otce.

Jestliže muž začne abstinovat, měla by ho žena ocenit. Primář Nešpor hovoří také o tom, že je vhodné, aby rodina plánovala aktivity, které má manžel rád a které nejdou dohromady s pitím nebo braním drog. Může jít například o výlet nebo návštěvu známých.

"Rodina by si také měla zachovat v přiměřené míře svůj styl, ať už je manžel v pořádku, nebo ne. Týká se to zejména jídla, oslavy narozenin nebo kultury," dodává Nešpor.

Praktická doporučení

* nikdy manželovi nekupujte alkoholické nápoje

* klidně a věcně odmítněte sex, jestliže je manžel opilý

* vážný rozhovor odložte na další den. V období kocoviny bývá partner spíše ochotný k ústupkům. Jde o vhodnou dobu navrhnout protialkoholní léčbu.

* vyhněte se opečovávání muže během pití a při zotavování se z jeho následků. Výjimkou jsou situace ohrožující zdraví nebo život.

* nemá smysl diskutovat s opilým člověkem. Opilý člověk vnímá spíše tón hlasu než obsah slov.

* při nebezpečí nebo agresi volejte policii. Ta může útočníka vykázat ze společných prostor na dobu deseti dnů.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Ženy mají erotické sny častěji než dříve. Výzkum zjistil, o čem sní

Ilustrační snímek

Říká se, že sny jsou oknem do našich podvědomých tužeb. Což je trochu nepříjemné, pokud jste měli lechtivý sen o někom,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz