Keňanky z fotografií riskují AIDS kvůli hladovým dětem

  15:05aktualizováno  15:05
Aby uživily své děti, jsou africké ženy ochotny třeba i riskovat svůj život. Alarmující situace chudinského slumu v Nairobi nenechala chladnou poloviční Keňanku Yvettu Lizatovićovou. Do Afriky pozvala fotografa Jana Šibíka, který utrpení žen zachytil objektivem.

Mámy nemají jak děti uživit, a tak zoufale prodávají svá těla a vydělávají za to v přepočtu asi 15 korun - tedy pokud zákazník nakonec zaplatí. Jen tak ale mohou aspoň na čas zaopatřit svých třeba i deset dětí.

Muži se tu o rodinu nestarají. Čekají, že ženy vydělají i na ně, přitom se k nim chovají často dost brutálně.

Většina žen se ale nucenou prostitucí nakazí virem HIV, protože zdejší muži kondomy odmítají, přestože jsou v každém zdravotnickém zařízení zdarma. S AIDS se pak rodí prostitutkám i jejich děti.

Když s nimi kvůli smrtelné nemoci nemohou muži spát, beze studu znásilňují své malé dcery, nebo rodinu rovnou opouštějí a nechávají na pospas osudu. Život jejich žen, které nemají na lékařskou pomoc, se přitom počítá i na pouhé dny. To je každodenní realita afrického slumu Kibera.

V keňském Nairobi je několik chudinských slumů. Ten největší, Kibera, se rozprostírá na čtyřech kilometrech čtverečních a bydlí v něm na 900 tisíc lidí. Chatrče z překližek, plechu i papíru jsou namačkány těsně vedle sebe a v prachu mezi nimi se potulují malé ušmudlané hladovějící děti.

Teta se stará o prostitutky

Míšenka Yvetta Lizatovićová vyrůstala v Čechách s matkou, ale po léta  jezdila do Keni za svým africkým otcem. Vždy se těšila, že se konečně dostane na safari a jiné turistické atrakce, ale po investici do drahé letenky jí už na výlety nezbylo.

"Říkám, že je lepší mít tátu v Berouně než v Keni - jezdíte za ním často a stojí to míň peněz," podotýká. A tak místo safari navštěvovala své rozsáhlé příbuzenstvo, až ji jedna teta, profesorka medicíny Elizabeth Ngugi, přivedla do Kibery.

"Teta tam pečuje o ubohé prostitutky, které se kvůli AIDS o sebe samy nedokáží postarat. Ty ženy nedělají prostituci, aby si přivydělaly, ale aby vůbec uživily své děti. Nikdy jsem neviděla takovou bídu a bezmoc," doplňuje Yvetta.

Ženy z Kibery

Později tam vzala i svou dospělou dceru Nicole Chybovou (přítelkyně hudebníka Davida Krause), a když tak procházely neutěšenými ulicemi slumu, přemýšlely, jak by se dalo zuboženým ženám a hlavně jejich dětem pomoct.

"Všechny ty sirotky jsme si s Nicole chtěly vzít, ale věděly jsme, že to nejde. A protože nemůžeme jen tak lidem říkat o peníze, že je odvezeme potřebným do Afriky, tak jsme vlastně z nutnosti založily nadační fond For Africa."

Jeho pomocí by se rády postaraly minimálně o základní vzdělání dětí, aby nemusely sdílet stejný osud jako rodiče. Vzdělání je totiž jediná cesta, jak se ze slumu dostat. V Keni je sice škola zdarma, ale něco stojí učebnice a povinná uniforma, a ty si děti z Kibery nemohou dovolit.

Víte, že za několik dní tu nebude

Do Afriky proto Yvetta pozvala fotografa Jana Šibíka, aby zoufalé poměry místních žen zdokumentoval. Z jeho mnohdy opravdu šokujících fotek vznikla výstava Ženy z Kibery, která je právě k vidění v pražské Galerii Louvre a bude se prezentovat i na letošním Filmovém festivalu v Karlových Varech.

Osudy všech nafocených žen jsou podobné a všechny jsou stejně hrůzné. "Některé se už nemohou hýbat, tak se o ně starají ty, které ještě sílu mají. Tahle nemocná dvacetiletá dívka už sotva vstane, ale ještě jsou k rozpoznání její krásné rysy," ukazuje Šibík na jednu z fotek.

"Ona ale přesto pořád věří, že se jí ještě podaří u své chatrče otevřít malý obchůdek, kterým uživí rodinu. Koukáte na ni, když to říká, a víte, že za několik dní tu nebude," přibližuje fotograf jeden ze smutných příběhů, které při pořizování fotek poznal.

"Při každé cestě si myslím, že už mě nic nepřekvapí, a když tam přijedu, zjišťuju, že lidské neštěstí je ještě daleko hlubší a silnější. Každému se v životě stane něco tragického, ale teprve když vidí realitu třeba právě v Africe, tak pochopí, že jeho problémy jsou nicotný. Můžeme být rádi, že žijeme v Čechách - vlastně nemáme vůbec právo si na nic stěžovat," uzavírá Jan Šibík.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

OBRAZEM: Podprsenka, co nic neschová, a další šílené trendy z pláže

Farrah Abraham

Možná právě balíte na dovolenou u moře a nemůžete se rozhodnout, jaký koupací outfit vybrat, abyste na pláži vynikla...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 17. do 23. června

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 24. do 30. června

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Máňa je za trest na samotce. Kouří bibli s propašovaným tabákem

Odsouzená Máňa (50) kouřila kde neměla a dostala trest. Musí si odsedět...

Máňa je herečka, tvrdí ostatní odsouzené. Recidivistky ji dobře znají, vždyť za mřížemi strávila 30 let. „Že bych s ní...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz