Kdy zavřít mamahotel? Popostrčte děti k samostatnosti

  1:23aktualizováno  1:23
Nechat si prát a vyvařovat od rodičů je pohodlné, nechat se jimi živit dvojnásob. Co však mají rodiče dělat v případě, že už to dítě nepotřebuje, jen je líné se starat?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Isifa

"Nepomáhá ani nijak nepřispívá na domácnost, to, že občas vyklidí myčku, se snad ani nepočítá," vypráví Petra, matka dvaadvacetiletého Davida, jejíž manžel je roky v invalidním důchodu, a tak táhne domácnost víceméně sama. David skutečně studuje, jenže dálkově a do školy jezdí jednou za čas, zatímco mezi tím se poflakuje doma nebo chodí na různé brigády. Příjmy z nich mu stačí na docela pohodlný život. "Když s ním na to zavedu řeč, bere si na pomoc zákony a tvrdí, že pokud bude studovat, musím ho živit do šestadvaceti," dodává Petra.

Každého studenta neplatí rodiče

Petřin syn neví, že ve skutečnosti žádné podobné věkové omezení v zákoně není. "Neexistuje striktní věková hranice, po jakou jsou rodiče povinni dítě živit, a to ani minimální, ani maximální," upozorňuje právnička Markéta Tillerová. Neustále omílaná hranice šestadvaceti let se týká zejména studentských výhod, například na vstupném.

Jelikož má David své příjmy, měl by z nich rodičům přispívat, studium nestudium. Podle právničky je sice pravda, že rodiče musí dítě krmit a šatit, pokud to nedokáže samo, a že se tím obvykle míní dítě studující, ale ve skutečnosti je třeba přihlédnout k tomu, o jaký typ studia jde. "A zda se vedle něj dokáže dítě samo živit či co mu rodiče poskytují za komfort, pokud jde o bydlení," poukazuje Tillerová.

Někdo se živí sám, jiný dostane byt

Jinými slovy, rozhodně neplatí, že dokud někdo studuje, rodiče za něj všechno platí. "Většinou se to vykládá tak, že rodiče by měli živit dítě za souvislé studium první školy určitého stupně - maturita, bakalář, magistr a doktorand ano, ale už nikoli maturita z jiné školy, další bakalář a tak dále," vysvětluje právnička.

Pokud jde o věčné studenty, v zásadě má člověk na výživné právo tehdy, pokud to není v rozporu s dobrými mravy i celkovou rodinnou situací. Ta je v každé domácnosti jiná, studenti si musí zvykat na prohlubující se sociální rozdíly.

"Já jsem počítala s tím, že se na vysoké škole budu víceméně živit sama, i když zatím bydlím u rodičů. Starší bratr to měl stejné. Ale některým spolužákům rodiče platí samostatný byt a ještě jim dávají kapesné," popisuje dvaadvacetiletá vysokoškolačka Marika.

Drsný rodič dokonce může dítě starší osmnácti let z bytu vykázat. Povinnosti živit ho se však nezbaví, pokud potomek studuje a nemá kvůli tomu možnost si vydělávat. Peníze mu tak posílá dál. Už od doby dospívání by však rodiče měli své potomky vést k tomu, aby si přivydělávali, třeba na notebook nebo špičkový telefon.

I medik může pomáhat

A co když dítě chodí na školu, jako je třeba medicína, která zabere skoro všechen čas? "I takový student má prázdniny, jen mu musíte říct, že chcete, aby část z nich strávil prací," radí nekompromisně psycholožka Lenka Čadová.

Během akademického roku by se takový student měl o to více zapojit do práce v domácnosti. "To by měl také každý, kdo už nestuduje a zatím ani nepracuje. Pokud navíc pracovat nechce, měli by mu rodiče dát jasné hranice a například snížit kapesné," říká psycholožka.

Na druhou stranu, zákon samozřejmě chrání i děti, které by chtěly studovat a rodiče je v tom odmítají podpořit. Podobný případ se loni dostal až k Ústavnímu soudu - jistý muž tam vyhrál soud se svým otcem, který na něj odmítal platit alimenty poté, co se po střední škole rozhodl pokračovat ve studiu na konzervatoři.

Může se stát, že se dítě nějaký čas živí samo, ale pak se zase stane závislým na peněžence rodičů - pokud například odmaturuje a vrhne se do práce, ale po dvou letech se rozhodne pro studia na vysoké škole. V tom případě ho rodiče nemůžou odmítnout a měli by se postarat.

Jedna důležitá věc - existuje i vyživovací povinnost dětí vůči rodičům, byť v menším rozsahu. "Týká se to zejména věčných studentů, kteří vydělávají desetitisíce korun měsíčně, ale maminkám nijak nepřispívají," uvádí příklad právnička Tillerová. Podle zákona musí dítě v takovém případě poskytnout rodičům takzvanou slušnou výživu, pokud ji rodič potřebuje. Což se klidně může stát, stačí si představit, že jeden nebo dokonce oba rodiče těsně před důchodem ztratí práci, zatímco jejich třicetiletý svobodný syn, který s nimi ani nemusí žít, má příjmy několikrát vyšší než oni oba dohromady.

Když je dítě bohatší než rodiče

Máte majetné dítě, které ještě není dospělé? Když třeba něco zdědí nebo vydělá na reklamě, jeho peníze spravujete vy a případné výnosy používáte především na jeho výživu. Neplatí to, když je hrubý nepoměr mezi tím, kolik peněz má váš potomek, a jak žijete vy. Když například dítě zdědí po otci vilu s bazénem a drahým provozem, ale matka má sotva průměrný příjem, může dědictví prodat. Zrovna tak si z uložených peněz může koupit nové boty, když na ně ze svého platu nemá. Tohle se však týká dítěte nezletilého, dospělí potomci už o svých penězích rozhodují sami. Přesto mají chudší rodiče právo žádat po nich peníze na běžné výdaje.

Mimochodem to, že se problém v Petřině případě týká syna, je celkem příznačné, protože chlapci a mladí muži se doma drží déle než jejich vrstevnice. Psycholožka Lenka Čadová má za to, že jim chybí vojna. Dlouhá léta totiž sloužila jako jakýsi předěl - poté se mladí muži často stěhovali od rodičů pryč a živili se sami.

"Vojna vlastně nahrazovala iniciační rituály, které existují ve většině kultur a jasně oddělují dětství a dospělost," míní psycholožka. Podle ní se čeští mladí muži - a samozřejmě i dívky - nacházejí svým lpěním na domově někde uprostřed. Zatímco na západ a na sever od nás jsou stejně staří lidé mnohem samostatnější a i na studiích se živí sami, na jih a východ je tomu přesně naopak.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co jsme nosili v 90. letech? Fotosoutěž o nejlepší snímky má své vítěze

Třicet let uplynulo a mnohé z toho, co se tehdy nosilo, by dnes stačilo jen trochu oprášit a byli bychom opět trendy:...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Vánoční dárky pro holky i kluky, pro mimina, školáky i puberťáky

Ať už vaše děti věří na Ježíška, nebo ne, Vánoce jsou ideální příležitostí splnit aspoň některá jejich přání a sny....

Nikomu nevadí vynést koš. Tak proč se kvůli tomu pořád hádáme?

Domácí práce mezi partnery často bývají rozbuškou konfliktu, přitom hádky s mytím nádobí nebo vysáváním téměř...

Do VyVolených už bych nešla, řekla v Rozstřelu moderátorka Pergnerová

Před třiceti lety bylo Tereze Pergnerové patnáct a studovala pražskou konzervatoř. „Jsem pořád tatáž, víc člověk než...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.

Najdete na iDNES.cz