Kaplický byl zvídavý introvert, vzpomíná redaktorka

  7:19aktualizováno  7:19
Jen sedm hodin se společně radovali z dcery Johanky. Pak Jan Kaplický zemřel. Redaktorce Magazínu DNES Janě Ciglerové se manželé svěřovali s city, které k sobě chovali. Teď přináší ona svůj pohled na to, jak vnímala jejich příběh lásky.

Jan Kaplický s manželkou Eliškou | foto: KORZO

Byli výjimečný pár. Dělilo je čtyřicet let, ale na jejich vztahu to poznat nebylo.

Johan, jak mu přezdívají, byl totální introvert. Slova pro něj znamenala bubliny s nejasnými obrysy, které kolem něj nekontrolovaně pluly a on občas a trochu neochotně pochytal ty, co byly zrovna nejblíže.

Noční můra pro každého novináře nebo novinářku, co od něj potřebovali něco rychle.

Gossip

Působil kvůli tomu trochu nezúčastněně, což si lidé často překládali jako aroganci. Díval se pořád kolem sebe, zastavoval se pohledem kdesi za vámi, málokdy vám věnoval přímý pohled do očí, který chvíli udržel. I když pamatuju si na momenty, kdy s pohledem do očí neměl problém. Když jste mu sdělovali nějakou novinku.

Anglicky tomu mile říkal gossip, což se v češtině překládá nehezkým slovem drb. Miloval gossip! A dal vám všechny ty správné reakce člověka, který ocení dobrý gossip.

"No né, neříkejte!" ztlumil hlas a naklonil se blíž. "Opravdu?" pobízel, abych mu to zopakovala, a na znamení údivu si nechal až komiksově popadnout čelist. "No to teda! To by mě ve snu nenapadlo!"

Taky umně aplikoval vyzvídací taktiky protřelého gossipera, když se chtěl dozvědět něco, co jsem nesměla říct.

Třeba jestli nevím, s kým teď chodí architektka Eva Jiřičná. Točila jsem o ní v prosinci dokument Třináctá komnata, ve kterém i on vystupoval. Oni dva spolu před čtyřiceti lety chodili a i po rozchodu zůstali blízkými přáteli. Eva mu identitu svého současného přítele neprozradila, což mu zřejmě nedávalo pokoje. Z distingovaného architekta se v tu chvíli stal malý, nadšený kluk. Byl k popukání.

"Já jsem slyšel, že to je nějaký mladík," říkal mi napůl tázavě a zpod přivřených očí zkoumavě sledoval brvy na mém obličeji.

"Někdo v její kanceláři, že jo? Nebo ne?" střílel úplně vedle.

"Tak je to ten Francouz, toho já dobře znám, o něm už vím dávno," zvolil pro změnu tón hodně znuděného člověka. Vydržel mu pár vteřin.

"Už to mám! To je někdo ze Zlína! No jasně!" zkusil pro změnu město, kde v létě Jiřičná dostavěla Univerzitu Tomáše Bati.

Když viděl, že to nezabíralo, změnil na chvíli téma. A pak mě uprostřed slova zastavil a udeřil znovu. Nasadil metodu šoku pro případ, že bych se v momentě překvapení mohla přestat hlídat. Nic. Snad nikdy jsem ho nezklamala víc než tehdy. (Mám to u vás, Evo.)

Čtěte v magazínu DNES

Jan Kaplický s Eliškou

Co je k sobě osudově přitahovalo, jak moc se těšili na dítě? Celé vzpomínání Jany Ciglerové čtěte v zítřejším Magazínu DNES.

Autoři: ,

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

Ilustrační snímek

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově narození, mně bylo sedm. Máma byla nakonec...

Babička 21. století: ovládá počítač, cestuje a vnoučatům má co vyprávět

Ilustrační fotografie

Stále pracuje, je podnikavá, má své koníčky, cestuje a ještě by měla být k ruce na hlídání vnoučátek. Jak má zvládnout...

Najdete na iDNES.cz