Pět rad, jak udržet váš vztah i po letech ve skvělé formě

  0:43aktualizováno  0:43
Jste s partnerem už léta, život se skládá ze samé rutiny, povinností a plánů a vám se občas stýská po romantických časech plných nečekaných překvapení a spontánních schůzek? Chyba, pokud jste se spokojila se závěrem, že jste si vybrala špatnou osobu a že lepší už to nebude. Vždycky se můžete snažit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina dlouhodobých dvojic prochází stejnými úvahami o nudě, rutině a chybějícím vzrušení či jiskře, které kdysi jejich lásku katapultovaly. Prakticky z  každého vztahu se po čase vytratí láska a chemie, pokud si ji nehýčkáme, ale necháme proklouznout.

"Vztah - a nejde jen o lásku, ale i o přátelství i byznys - vyžaduje úsilí, energii a práci," píše pro Huffington Post uznávaná kanadská fejetonistka Amy Chanová, která věří, že efektivnější je pečovat o vztah kontinuálně, než ho křísit až v době katastrofy. Navrhuje přitom pět aktivit a rituálů, které mohou pomoci udržet váš vztah i po léta ve skvělé formě:

1.Naučte se něco nového společně

Sami na sobě pracovat umíme, tak proč se něco nenaučit jako pár? Porostete, zdokonalíte se společně. Přihlaste se spolu na kurz vaření, fotografování nebo do tanečních... Zvolte cokoliv, co z vás oba vyvede ze zajetého a díky čemu se naučíte něco nového.

2.Nezapomínejte na fyzickou aktivitu

Fyzická aktivita navozuje díky vyplavené chemii dobrý pocit a zároveň zvyšuje adrenalin. Vzniká situace, kdy máte pocítit "motýlů v žaludku". V podstatě platí, že lidé s adrenalinem v krvi mají větší potenciál vnímat vzájemnou přitažlivost, než ti, kteří se potkávají výhradně při klidných aktivitách.

3.Vytvořte si vlastní pozitivní rituál

To nejjednodušší, co můžete udělat, když přijde váš partner z práce domů, je, že ho přijdete radostně pozdravit a obejmete ho. Tím můžete naladit další příjemné pokračování večera. Vymyslete si společně vlastní rituál, který budete oba rádi a bezpodmínečně dodržovat. Než půjdete spát, stačí každý večer jedna pěkná chvilka je pro vás dva.

4.Rande aspoň jednou za měsíc

Každý z vás má spoustu práce, ve vašem denním rozvrhu není ani vteřina navíc, oba jste ve stresu. Právě v tomhle období má každý z nás tendenci zapomínat na vztah, který tu přece je jako konstantní samozřejmost a na rozdíl od dalších úkolů ho netřeba řešit. Chyba! Co takhle jít spolu na rande? Alespoň jednou za měsíc, bez ohledu na to, jak hektické jsou vaše plány. Nemusí to být nijak okázalé rande. Stačí klidně domácí večeře při svíčkách jen pro vás dva, která může skončit milováním. Jde o to si udělat čas a prostor alespoň na jediný večer a noc a oslavit váš vztah.

5.Podnikejte výlety

Nejde o to obletět spolu zeměkouli či cestovat přes půl světa. Naplánujte si společný výlet o víkendu, odjeďte z města, odpočívejte na chalupě, nebo vyražte na soukromý piknik. Přestaňte se vymlouvat na nedostatek času, protože při správném plánování a úsilí si čas vždycky uděláte. Společné výlety jsou pro vztah důležité, protože prožíváte volný čas spolu se svým partnerem a svými zážitky plníte pomyslnou "nádobu" vaší lásky.

Autor:
Témata: Chemie, chalupa, láska

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Rozvod nemusí být tragédie. Pět pravidel pro ty, kteří nechtějí válku

Ilustrační snímek

V Česku končí rozvodem polovina manželství a asi v šedesáti procentech případů žijí v době rozchodu v domácnosti...

Teribear hýbal Prahou a za deset dní vybral přes dvanáct milionů korun

T. Maxová se zástupci Škoda Auto M. Kaderou a B. Wojnarem, vpravo tenista R....

Pátý ročník charitativního happeningu Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem, který byl sobotu slavnostně...

Modelka Martina Šmuková je za své vrásky vděčná. A flirtům se vyhýbá

Před sedmi lety založila nadaci Pink Bubble.

Má dvě děti a brzy jí bude šestačtyřicet. Před pár lety by pro svět modelingu už byla odepsaná, Martina Šmuková však...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 16. do 22. září

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz