Ideál krásy? Statný, vysoký muž a mladá žena s pevným poprsím

  0:54aktualizováno  0:54
Krása a její ideál má z pohledu evoluce nezastupitelný význam. Atraktivita totiž ovlivňuje náš výběr sexuálních partnerů. Ovšem vnímání krásy je velmi individuální, ovlivněné momentálními trendy i zvyklostmi. Jakého muže dnes ženy chtějí a jaká žena je naopak žádoucí, zkoumal týdeník Téma.

Ženskost se do módy nevrací

Ideálem je dál žehlicí prkno

Z kolekce: Zara

„První kontakt s protějškem většina živočišných druhů uskutečňuje zrakem. Proto je atraktivita důležitým kritériem při výběru partnera,“ popisuje sexuoložka a psycholožka Laura Janáčková ze Sexuologického ústavu VFN v Praze. 

„Například samička páva si spíše vybere samce, který má krásně zbarvený, dlouhý a lesklý ocas, neboť to jí signalizuje, že konkrétní samec je zdravý a netrpí parazity. Tyto podvědomé signály jsou předpokladem větší šance pro přežití jejich potomků. Dlouhá a krásná paví péra se tedy v podstatě vyvinula proto, aby se sameček více líbil samičce, a to i přesto, že samec je kvůli svému ocasu v běžném životě snadnější kořistí pro predátory,“ říká.

Krása naruby: ženy se nebojí ukázat svou přirozenou krásu

Umělkyně Molly Soda si neholí ani podpaždí.

Laním se líbí více jeleni s větším parožím, což jim mimo jiné signalizuje majitelovu sílu. Lvicím se líbí lvi s nápadnější a hustší hřívou, těch příkladů je v živočišné říši celá řada. Vizuální kontakt přináší samici důležité informace o zdraví, síle a schopnosti předat potomkům kvalitní genetickou výbavu, která jim umožní přežít.

Z pohledu sexuálního výběru je větší váha na straně samiček, o jejich přízeň samci bojují a samičky jsou těmi, kdo si následně z plejády předvádějících se jedinců vybírají. 

I z toho důvodu je většina samců nápadnějších, než jsou samičky daného druhu. Ale to neznamená, že samci nepodléhají preferenci určitých znaků. V případě lvů například dávají přednost samicím tmavší barvy.

Podobné principy při výběru partnera platí i u lidí. I u nich jsou znaky krásy rozhodující, zejména v období námluv. A i v tomto smyslu námi vnímanou krásu do velké míry ovlivnila a stále ovlivňuje evoluce.

„Při výběru dochází k preferenci jedinců nesoucích znaky kvalitních genů. Tyto znaky se jeví jako žádoucí. Takto vedený sexuální výběr daný druh formuje a umožňuje mu adaptaci na okolní prostředí, čímž zajišťuje jeho přežití. Krása, tak jak ji vnímáme, je součástí evoluce a naopak, evoluce formuje náš pohled na krásu,“ komentuje psycholožka.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Houbařská sezona konečně začala. Jak je to s účinky hub na naše zdraví? Které muchomůrky si lidé pletou s bedlami? Čtěte v novém vydání týdeníku Téma.

Krása vedla už od začátku

Počátek vývoje lidského druhu sahá hodně hluboko do minulosti, už v době, kdy se prapředci našeho rodu ze země vyhoupli do korun stromů, kde hledali potravu a bezpečí, se začala pomalu formovat postava budoucích homo sapiens sapiens.

A už v tomto období, a následně v průběhu celého hominizačního procesu, je možné vystopovat tělesné znaky, které u opačného pohlaví podvědomě preferujeme dodnes a považujeme je za symboly krásy.

Pro člověka je typickým znakem evoluce vzpřímení postavy. To ovlivňuje náš výběr partnera na mnoha úrovních.

Fotogalerie

S postavením se na zadní končetiny souvisí zploštění hrudníku i změny na horní končetině tak, aby ramena mohla mít větší rozsah rotace a umožnila lepší pohyb a paže a předloktí byly dostatečně silné a zvládly fyzickou zátěž. Není tak náhoda, že i dnešní ženy vyhledávají muže, jejichž horní část těla připomíná písmeno Y, tedy muže s nápadným hrudníkem a silnými horními končetinami.

Se vzpřímením souvisí i naše výška. Ženám se proto líbí vysocí urostlí muži, kteří ženu a jejich společné potomky ochrání a zabezpečí. 

„Při výběru partnera jsou pro ženu rozhodující i znaky vysoké hladiny testosteronu, které jsou patrné nejen na postavě, to jsou již zmíněná široká ramena, ale i malý, dobře stavěný zadek, ale také v ostře řezaných rysech obličeje a hustém vousu nebo modrém stínu po vousech po oholení,“ dodává sexuoložka.

Ilustrační snímek

Vzpřímení a postavení se na zadní končetiny odhalilo u žen prsa a u mužů penis. Zviditelněním se tyto znaky staly snadno a rychle hodnotitelné pro příslušníky druhého pohlaví. Což samozřejmě souvisí s výběrem partnera za účelem reprodukce.

„Muži dávají přednost ženám s pevnými prsy, jež jsou znakem mládí a signálem, že žena ještě nerodila. Při určování atraktivity ženského poprsí je tedy důležitější tonus prsou než jejich velikost, a to většinou i u mužů, kteří většinově preferují větší poprsí. Muži dále hodnotí poměr pasu a boků, který jim napovídá věk spolu s reprodukční schopností ženy,“ popisuje odbornice.

Guerlain na podzim sází na jemné odstíny růžové, které lichotí bledé pokožce....

Symboly mládí muži hledají i v obličeji svých potenciálních sexuálních partnerek. „Mužům se líbí symetrický obličej, který je podvědomě informuje o menší pravděpodobnosti vzniku genetických vad eventuálních dětí i o celkovém zdraví ženy. Symetrii obličeje totiž ztrácíme při mnoha zdravotních problémech a nemocech. Pravidelný obličej podává i informace o věku, což je důležité. Muži u žen dále preferují zdravou pleť bez vrásek a kazů, větší, dál od sebe posazené oči, menší nos a plné rty,“ konstatuje Laura Janáčková.

Co bude dál?

Evoluce je proces, který nelze zastavit. Běží stále dál. Na základě analýzy vývoje, kterým lidé prošli, se ale dá usuzovat, jak lidé v budoucnu budou vypadat.

Psycholožka Laura Janáčková

Psycholožka Laura Janáčková

„Někteří biologové tvrdí, že muži za sto tisíc let budou vyšší, budou mít větší oči, hlubší hlas a budou mít větší penisy. Ženy budou mít větší oči, vyzývavější prsa a nebudou mít žádné ochlupení,“ říká Laura Janáčková.

Z dalších znaků se dá očekávat ochabnutí tělesných svalů v důsledku sedavého způsobu života a úbytku přirozených fyzických aktivit a zvýšení čela, které souvisí s rozvojem mozku.

Odborníci nevylučují ani to, že lidstvo přijde o malíček na noze, který evoluce vyhodnotí jako nepotřebný.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Lásku jsem našla díky internetové seznamce, říká hendikepovaná žena

Marna Michele

Marna Michele je kvůli svému postižení upoutána na invalidní vozík. Prožila si krušné dětství, kdy ji děti za její...

Sonja Henie: královna ledu, která si popularitu zkazila Hitlerem

Krasobruslařská legenda Sonja Henie. Třikrát vyhrála olympijské hry, desetkrát...

Technickou náročností by její jízda v dnešních časech čtverných skoků nebodovala. Ale živelnost, suverenita, půvab a...

Kateřina Sokolová: Nejsem typ žijící na sociálních sítích

Kateřina Sokolová

Kateřina Sokolová si ještě užila slavnou éru „missek“, které každý poznával a pamatoval si jejich tváře. Do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz