Hudba pomáhá dětem se čtením, matematikou i emocemi

  1:53
O pozitivním vlivu hudby, zejména té klasické, se mezi vědci, učiteli i rodiči hovoří již od 50. let minulého století. Změnil se za tu dobu pohled na její roli v procesu učení? A jak ji můžete využít třeba při vysvětlování matematiky?
Vánoce jsou skvělým momentem pro společnou hudební produkci a zpěv koled. (ilustrační foto)

Vánoce jsou skvělým momentem pro společnou hudební produkci a zpěv koled. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

V 50. letech byla velmi populární tzv. Mozartova teorie, podle které poslech klasické hudby, zejména  právě od Mozarta, zlepšuje výkon dětí v matematice a dokonce zvyšuje jejich IQ. Rodiče proto hromadně kupovali nahrávky klasických hudebních děl. Jeden americký guvernér dokonce navrhoval, aby stát každému novorozenci daroval klasickou nahrávku.

Mozarta do každé rodiny

"Pozitivní vliv hudby na vývoj dítěte je dnes nezpochybnitelný. Nejde jen o vnímání rytmu, ale i harmonie a melodie. Hudba má hodně společného s matematikou, stimuluje mozek , ale k jednoznačným závěrům se u tzv. Mozartova efektu nedošlo. Ovšem prokázaný vliv hudby na pozitivní naladění dítěte a zlepšení interakce mezi rodičem a dítětem tu je. U malých dětí se dosahuje nejlepších výsledků kombinací hudby a pohybu," objasňuje psycholog Jan Kulhánek z Centra Psychoterapie Anděl.

Přestože se nepodařilo prokázat, že by hudba zvyšovala IQ, existuje mnoho studií poukazujících na zlepšení výsledků poté, co dítě začne hrát na hudební nástroj, nebo se jinak seznamovat s hudbou a hudební naukou (např. v červnu zveřejněná německá studie). Rytmus hudby, trvání jednotlivých dob a jejich počítání pomáhají dítěti pochopit matematické koncepty, jako jsou zlomky.

V loňském roce takový program s výbornými výsledky zkoušela Státní univerzita v San Francisku. Třeťáci, kterým se zlomky vysvětlily s pomocí tleskání, bubnování a rytmických říkanek, měli až o 40 procent lepší výsledky v testech než děti, které absolvovaly běžné hodiny matematiky.

Lepší učení i emoce

Ale tím seznam pozitiv nekončí. Hudba pomáhá také se slabikováním a čtením díky rytmizaci, v kombinaci se zpěvem si dítě osvojuje i nová slova, jejich užití a správnou výslovnost. U českých a moravských lidových písní se seznámí s nářečími, které v době obecné češtiny zaslechne jen málokdy. Existuje i teorie, že hudební sluch může dětem pomoci s učením dalších jazyků, protože lépe slyší a napodobují jeho zvuky a melodii.

Kromě toho má hudba potenciál rozvíjet děti po emocionální stránce. "Hudba je zdrojem kooperace, zábavy, společného vyladění, pomáhá prožívat pocity sounáležitosti," uvádí psycholog Kulhánek jen některé z přínosů. Dalšími jsou rozvoj představivosti nebo třeba porozumění emocím.

Psycholog proto matkám i dalším členům rodiny doporučuje, aby dětem zpívali. Nezáleží na tom, jaké písně ani jestli budou perfektně zazpívané. Pokud se v rodině příliš nezpívá, můžete se pokusit vytvořit si nové zvyky, třeba prozpěvování při vaření nebo uklízení již v těhotenství.

Začít můžete dříve, než se narodí

Je známo, že děti již v lůně vnímají okolní zvuky, včetně matčina hlasu a hudby. Prokázalo se dokonce, že si děti prenatálně zaslechnutou hudbu pamatují i po narození, stejně jako si pamatují hlasy rodičů a melodii jazyka, jakým hovoří.

Muzikoterapie se nyní zavádí i pro předčasně narozené děti, kterým se pouští nahrávky povídání a zpěvu rodičů. Tuto praxi zavedla například olomoucká porodnice a její primář Lumír Kantor je s výsledky velmi spokojený. Miminka prý zvuky uklidňují.

Pokud nejste zrovna hudebně zaměřená rodina, možná trochu tápete s tím, kdy začít s jakou hudební aktivitou. "Zpívání, rytmická cvičení na hudbu, tanečky - to vše můžeme dělat už s batoletem," radí psycholog Jan Kulhánek. Pokud si ani s pomocí babiček a tetiček nemůžete vzpomenout na dětské tanečky a rytmické říkanky, neklesejte na mysli. Mnoho školek, mateřských center a lidových škol umění dnes nabízí hodiny hudby a tance pro nejmenší za účasti rodičů.

Navštívit můžete třeba i koncert klasické hudby pro rodiče s dětmi. Například Česká filharmonie pořádá i spoustu workshopů a netradičních akcí pro malé i starší děti. Pokud jsou vám bližší modernější žánry, můžete s dětmi zajít na koncert kapel pro děti jako Kašpárek v rohlíku, Pískomil se vrací nebo BongoBombarďák.

Muzikoterapie na míru

"Aktivní hraní na hudební nástroj zvládne dítě v předškolním věku. Je důležité, aby nešlo ze strany rodičů o dril, ale hru, o zábavu," zdůrazňuje Kulhánek. A připomíná nedávno publikovanou čínskou studii. Podle ní měly děti, které od útlého dětství hrály na hudební nástroj, lépe vyvinuté části mozku zaměřené na jazyk, plánování a rozvrhování času, stejně jako ty související se sluchem a sebeuvědoměním. A to i přesto, že se hrou přestaly zabývat již před mnoha lety.

Má i reprodukovaná hudba na děti pozitivní vliv, nebo to na ně působí jen jako ruchy v okolí? "Každá hudba i styl mají své místo. Aktivní hudba má samozřejmě větší atmosféru, větší schopnost posluchače vtáhnout, přeladit. Je to také kontaktem s muzikanty, přirozenými vibracemi v prostoru. Doma můžete zážitek vylepšit třeba společným zpěvem s nahrávkou," odpovídá psycholog z Psychoterapie Anděl.

A co žánr? "Hudební styl souvisí s momentální náladou, věkem, sociálním kontextem, různé styly mají různou energii. Některá hudba je relaxační, jiná emotivní, další energická, nebo přemýšlivá. Schopnost přeladit svou náladu pomocí hudby můžeme využít pro vlastní  'muzikoterapii'," navrhuje psycholog Jan Kulhánek.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...