Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Homeopatie aktivuje obranné síly těla, řekla lékařka on-line

  • 289
Hodí se homeopatická léčba pro děti? Lze její účinky prokázat? A má smysl s ní podpořit klasickou léčbu medikamenty? Na vaše dotazy odpoví on-line od 13 hodin doktorka Marie Polášková, která se věnuje i homeopatické léčbě.

Na homeopatické léčbě si odborníci i rodiče pochvalují zejména to, že ji děti ochotně podstupují a nezatěžuje příliš dětský organismus. Její odpůrci jí ovšem vyčítají nedostatečnou vědeckou průkaznost výsledků, pozitivní ohlasy pacientů přičítají placebo efektu. 

„Homeopatika jsou šitá na míru každého, těžko je lze testovat, když nedáváte na rýmu to samé každému,“ odpovídala lékařka na dotaz čtenáře Radka.

„Homeopatická léčba není toxická a děti ji většinou dobře snášejí nebo i mají rády, kuličky homeopatik jsou sladké, takže pro děti většinou dobré. Malým miminkům se homeopatické léky rozpouštějí ve vodě,“ vysvětluje doktorka Marie Polášková, která se věnuje klasické medicíně i homeopatické léčbě.

Marie Polášková

Absolvovala Fakultu dětského lékařství UK v Praze. Tři roky působila jako sekundární lékař na dětském oddělení. V roce 1987 složila atestaci 1. stupně z pediatrie. Následně pracovala jako praktická dětská lékařka. Nyní pracuje na Poliklinice Budějovická. Základní kurz homeopatie absolvovala a zkoušku složila v r. 1992. Následně absolvovala řadu specializačních seminářů.

MUDr. Marie Polášková, pediatrička a homeopatka

Spektrum nemocí a obtíží, které se dají řešit pomocí homeopatických léků, je podle ní velmi široké. Od běžných a opakovaných respirační infekcí, kterých je všude momentálně požehnaně, přes záněty středouší až po období rekonvalescence mohou homeopatické pilulky nebo kapky pomáhat. 

„Homeopatie podporuje tělo, aby si s infekcí poradilo, aktivuje vlastní obranné síly, obecně jsou homeopatika dobrá na funkční poruchy,“ odpověděla doktorka čtenářkám a čtenářům OnaDnes.cz.

Lékařka je také doporučuje na ekzémy, bradavice, alergickou rýmu nebo drobné časté úrazy dětí. „U závažných onemocnění jako zápal plic nebo jiné závažné infekce mohou homeopatika sloužit jako podpůrná léčba ke klasické terapii,“ dodává lékařka z Polikliniky Budějovická.

Léčba záleží na potížích i charakteru

Podle homeopatů je u dospělých i u dětí při léčbě důležitá důkladná anamnéza a rozebrání obtíží pacienta s lékařem. V případě dětí obtíže většinou tuto úlohu zastanou rodiče, kteří kromě anamnézy s lékařem pohovoří i o zálibách a charakteru dítěte, protože v homeopatii jsou na rozdíl od klasické medicíny důležité při volbě správného léku. I to je jedna z věcí, co její odpůrci homeopatii vyčítají. „Homeopatická anamnéza trvá přibližně třicet minut, při dalších návštěvách se upřesňuje. Její součástí je i vyšetření dítěte,“ popisuje doktorka Polášková. 

Při běžných onemocněních jako virózy, drobné kožní lézy nebo při alergických potížích mohou rodiče podávat homeopatika dětem preventivně i léčebně, koncentrace léčebných látek rostlinného původu je natolik nízká, že nemůže reagovat s jinými léky ani způsobit vedlejší účinky. „Existuje celá řada homeopatických kombinací preparátů na uvedené potíže, které lze koupit v lékárně,“ dodává lékařka s tím, že u opakovaných onemocněních nebo komplexnějších obtížích je vhodnější obrátit se na lékaře.

Při vlastním výběru homeopatických léků nemůžete spoléhat na indikaci uvedenou na obalu, jako u klasických preparátů. „Na co jsou konkrétní homeopatika dobrá se dozvíte třeba na internetu, vychází i brožury pro laickou veřejnost , v knihovnách je také k tématu dostupná literatura,“ doporučuje doktorka Polášková

Homeopatickou léčbu lze podle Poláškové použít i při poruchách chování, nesoustředění nebo školní únavě. „Efekt takové léčby může být někdy překvapivě rychlý, někdy je to ale opravdu běh na delší trať,“ upozorňuje lékařka.

, pro iDNES.cz