Hana Dvorská: jsem nejstarší kaskadérka na světě

  0:25aktualizováno  0:25
Může se chlubit, že se převtělovala do Nastassji Kinské, pracovala s Jackie Chanem a viděla polonahého Brada Pitta na vlastní oči. Kdo? Sedmačtyřicetiletá kaskadérka Hana Dvorská.

Kaskadérka Hana Dvorská | foto: Archiv Hany Dvorské


"Brad Pitt je sympaťák," zubí se nakrátko ostříhaná dáma s tělem, na kterém není gram tuku. Spolupracovala s ním při natáčení filmu Trója.

"V životě jsem nebyla v posilovně! Mě tahání želez v uzavřeném prostoru děsně nebaví. Ale odmala jezdím na kole, lyžuji, běhala jsem a od šestnácti se věnuji parašutismu. Kamarádka z letiště se znala s šéfem kaskadérů Jardou Tomsou. Řekla mi, že shání osobu, která by byla ochotná zastoupit jednu herečku při jednoduchém pádu. Chodila jsem do prvního ročníku FTVS a říkala si: Proč ne? Jsem totiž hrozně zvědavá."

Na místě se ovšem ukázalo, že ten "jednoduchý" pád představuje skok z třetího patra do papírových krabic. "V tu chvíli mi došlo, do čeho jsem se namočila. Dostala jsem hrozný strach," přiznává kaskadérka. Měla hrát dívku, která předtím, než spáchá sebevraždu, stojí na okně a váhá. "To váhání jsem vůbec nepředstírala," vzpomíná Hanka. "Režisér Karel Kachyňa i Jarda Tomsa si ovšem můj děs vysvětlili úplně jinak a blahopřáli mi, jak jsem to super zahrála. No a od té doby si mne šéf kaskadérů pamatoval, a když něco bylo, volal mi. V té době bylo kaskadérek hrozně málo."

Po vysoké učila Hanka tělocvik na základní škole a stále skákala padákem, jezdila na kole, na běžkách, ale hlavně vychovávala své dvě děti. Filmování bylo spíš než výdělkem zajímavým zpestřením života. A jak se dostala mezi kaskadérské špičky?

Ve dvaatřiceti se přihlásila na intenzivní kurz angličtiny. "Žádný kariérní zájem v tom nebyl," vrtí hlavou. "Sice se otevřely hranice, ale v té době jsem na cestování stejně neměla. Hrozně mě ale rozčilovalo, že když mne na ulici zastaví cizinec, ptá se na nějakou ulici, já jen koukám jako bulík a ukazuju prstem." Sport ji naučil věci dotahovat do konce, tak si dala za cíl aspoň státnici.

V tu chvíli se ovšem začaly na levné a přitom kvalitní Čechy obracet zahraniční produkce a každému, kdo uměl říct víc než "how are you", se otevřely možnosti, které dnes nemají ani ti, co hovoří jako rodilí mluvčí. Prostě ve správnou chvíli naskočila do správného vlaku. "Dnes už je tahle zlatá éra pryč," konstatuje. "Filmové štáby se začínají poohlížet v levnějších krajích a také výrazně přibylo konkurence i mezi ženami. Já naopak stárnu, takže to beru tak, že jsem ráda, když si na mne někdo vzpomene, a zařídila jsem se jinak."

Třikrát týdně vede hodiny X-biku, což je náročnější verze spinningu. Dvakrát týdně dává do těla mužům na pánském aerobiku. Stále se věnuje parašutismu a připravuje budoucí skokany k prvnímu seskoku. Za hezkého počasí jednou týdně trénuje pádlování na dračích lodích, hraje tenis, leze na umělé stěně a v zimě jezdí na běžkách a na snowboardu.

"Vystudovala jsem kotrmelce. S tím si moc nevyděláte," říká. "Tak jsem si udělala ještě kurz šití a během mateřské se tím živila." Dotáhla to na oblečení pro triatlonisty, protože tehdy se outdoorová móda nedala sehnat. Šila i batohy a bavilo ji to. Tehdy se rozhodla zkusit to s podnikáním. Takže když se díky filmování v zahraničí trošku vyšvihla, pustila se do většího projektu. Spoluvlastní a provozuje třetí největší indoorovou boulderovou stěnu v Evropě. Hančinou výhodou je, že nikdy nečekala, že z něčeho vytříská miliony. "Jde mi o to, nemít dluhy a uživit se věcmi, které mne baví," vysvětluje. "Žádné majetky si do hrobu nevezmete. Nejdůležitější je zdraví a aby se lidem, na kterých vám záleží, nic zlého nedělo."

HANA DVORSKÁ

Ve věku 47 let je nejstarší aktivní kaskadérkou na světě. Dvojnici dělala například Markétě Hrubešové ve filmu Žiletky (pád přes jedoucí auto); ve filmu Fany zaskakovala za Jiřinu Bohdalovou; v Ranči U Zelené sedmy za Janu Štěpánkovou; v Případech pátera Knoxe za Dášu Veškrnovou nebo za Báru Hrzánovou i Martinu Menšíkovou. Z cizích filmů to byly: Duna, Bídníci, Indiana Jones, Trója, xXx, The Noah, Šanghajští rytíři, Příběh rytíře, Avalon, Blade, Young Hitler, Van Helsing, Hellboy a další.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Známé osobnosti, které slaví narozeniny ve znamení panny

Osobnosti ve znamení panny

Od třiadvacátého srpna do dvaadvacátého září mají narozeniny lidé ve znamení panny. Jsou prý obdařeni pečlivostí,...

Internet snižuje naši citlivost, zábrany padají, popisuje terapeutka

Ilustrační snímek

Sociální sítě podle ní vyrábějí asociály. Nejen Facebook dokáže spolehlivě ničit vaše vztahy a dokonce „vypnout“ vaši...

On se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká žena basketbalové hvězdy

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz