Hana Dvorská: jsem nejstarší kaskadérka na světě

  0:25aktualizováno  0:25
Může se chlubit, že se převtělovala do Nastassji Kinské, pracovala s Jackie Chanem a viděla polonahého Brada Pitta na vlastní oči. Kdo? Sedmačtyřicetiletá kaskadérka Hana Dvorská.

Kaskadérka Hana Dvorská | foto: Archiv Hany Dvorské


"Brad Pitt je sympaťák," zubí se nakrátko ostříhaná dáma s tělem, na kterém není gram tuku. Spolupracovala s ním při natáčení filmu Trója.

"V životě jsem nebyla v posilovně! Mě tahání želez v uzavřeném prostoru děsně nebaví. Ale odmala jezdím na kole, lyžuji, běhala jsem a od šestnácti se věnuji parašutismu. Kamarádka z letiště se znala s šéfem kaskadérů Jardou Tomsou. Řekla mi, že shání osobu, která by byla ochotná zastoupit jednu herečku při jednoduchém pádu. Chodila jsem do prvního ročníku FTVS a říkala si: Proč ne? Jsem totiž hrozně zvědavá."

Na místě se ovšem ukázalo, že ten "jednoduchý" pád představuje skok z třetího patra do papírových krabic. "V tu chvíli mi došlo, do čeho jsem se namočila. Dostala jsem hrozný strach," přiznává kaskadérka. Měla hrát dívku, která předtím, než spáchá sebevraždu, stojí na okně a váhá. "To váhání jsem vůbec nepředstírala," vzpomíná Hanka. "Režisér Karel Kachyňa i Jarda Tomsa si ovšem můj děs vysvětlili úplně jinak a blahopřáli mi, jak jsem to super zahrála. No a od té doby si mne šéf kaskadérů pamatoval, a když něco bylo, volal mi. V té době bylo kaskadérek hrozně málo."

Po vysoké učila Hanka tělocvik na základní škole a stále skákala padákem, jezdila na kole, na běžkách, ale hlavně vychovávala své dvě děti. Filmování bylo spíš než výdělkem zajímavým zpestřením života. A jak se dostala mezi kaskadérské špičky?

Ve dvaatřiceti se přihlásila na intenzivní kurz angličtiny. "Žádný kariérní zájem v tom nebyl," vrtí hlavou. "Sice se otevřely hranice, ale v té době jsem na cestování stejně neměla. Hrozně mě ale rozčilovalo, že když mne na ulici zastaví cizinec, ptá se na nějakou ulici, já jen koukám jako bulík a ukazuju prstem." Sport ji naučil věci dotahovat do konce, tak si dala za cíl aspoň státnici.

V tu chvíli se ovšem začaly na levné a přitom kvalitní Čechy obracet zahraniční produkce a každému, kdo uměl říct víc než "how are you", se otevřely možnosti, které dnes nemají ani ti, co hovoří jako rodilí mluvčí. Prostě ve správnou chvíli naskočila do správného vlaku. "Dnes už je tahle zlatá éra pryč," konstatuje. "Filmové štáby se začínají poohlížet v levnějších krajích a také výrazně přibylo konkurence i mezi ženami. Já naopak stárnu, takže to beru tak, že jsem ráda, když si na mne někdo vzpomene, a zařídila jsem se jinak."

Třikrát týdně vede hodiny X-biku, což je náročnější verze spinningu. Dvakrát týdně dává do těla mužům na pánském aerobiku. Stále se věnuje parašutismu a připravuje budoucí skokany k prvnímu seskoku. Za hezkého počasí jednou týdně trénuje pádlování na dračích lodích, hraje tenis, leze na umělé stěně a v zimě jezdí na běžkách a na snowboardu.

"Vystudovala jsem kotrmelce. S tím si moc nevyděláte," říká. "Tak jsem si udělala ještě kurz šití a během mateřské se tím živila." Dotáhla to na oblečení pro triatlonisty, protože tehdy se outdoorová móda nedala sehnat. Šila i batohy a bavilo ji to. Tehdy se rozhodla zkusit to s podnikáním. Takže když se díky filmování v zahraničí trošku vyšvihla, pustila se do většího projektu. Spoluvlastní a provozuje třetí největší indoorovou boulderovou stěnu v Evropě. Hančinou výhodou je, že nikdy nečekala, že z něčeho vytříská miliony. "Jde mi o to, nemít dluhy a uživit se věcmi, které mne baví," vysvětluje. "Žádné majetky si do hrobu nevezmete. Nejdůležitější je zdraví a aby se lidem, na kterých vám záleží, nic zlého nedělo."

HANA DVORSKÁ

Ve věku 47 let je nejstarší aktivní kaskadérkou na světě. Dvojnici dělala například Markétě Hrubešové ve filmu Žiletky (pád přes jedoucí auto); ve filmu Fany zaskakovala za Jiřinu Bohdalovou; v Ranči U Zelené sedmy za Janu Štěpánkovou; v Případech pátera Knoxe za Dášu Veškrnovou nebo za Báru Hrzánovou i Martinu Menšíkovou. Z cizích filmů to byly: Duna, Bídníci, Indiana Jones, Trója, xXx, The Noah, Šanghajští rytíři, Příběh rytíře, Avalon, Blade, Young Hitler, Van Helsing, Hellboy a další.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz