Extrémní sport vás zničí, zdraví víc prospívá pravidelná chůze, říká lékařka

  0:13aktualizováno  0:13
Někteří lidé věří tomu, že je nutné cvičit nebo běhat aspoň hodinu, aby měl pohyb nějaký účinek. A protože hodinu času nemají, radši nedělají nic. Lékařka Marie Skalská však říká,že člověk je stavěný na relativně malou aktivitu a zdraví prospěje už dvacet minut procházky.

Lékařka Marie Skalská | foto: Ondřej Košík

Čtěte v pondělí

Lékařka Marie Skalská

Velký rozhovor s Marií Skalskou čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

Narodila se do rodiny lékařů, o jejím povolání tak bylo jasno – vystudovala medicínu. Už od dětství se však projevovalo její všestranné zaměření. Tancovala, věnovala se rozličným sportům a zároveň vítězila ve vědeckých soutěžích mladých kardiologů. Lékařka Marie Skalská dodnes nemá ráda stereotyp. Pracuje jako kardioložka, zároveň se věnuje sportovní medicíně a také radí lidem, kteří se snaží přejít na zdravý životní styl.

Začínala v organizaci STOB (Stop obezitě), kde školila lektory, a před šesti lety založila Pro Fit Institut, který pomáhá lidem skloubit každodenní povinnosti a aktivní životní styl. Když přijde nový klient, snaží se ho pozitivně naladit.

„Říkám jim, že už tři minuty pohybu dokážou ovlivnit rozumové vlastnosti. Chci je tím ujistit, že i desetiminutový úsek má vliv na jejich zdraví a mentální schopnosti. Mnoho lidí si totiž řekne, že se musí hýbat buď hodinu, nebo to nemá smysl. Nevěří, že i desetiminutová chůze ráno na vlak jim pomůže. Aktivity se sčítají. Deset minut ráno a deset odpoledne, to už máte dvacet minut, což je skvělé. Když to uděláte třikrát čtyřikrát týdně, je to báječné,“ říká expertka na zdravý životní styl.

Často se setkává s tím, že lidé nevěří v prospěšnost pohybu. Tuší, že je dobrý na srdce, ale tím to často končí.

Marie Skalská

  • Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a šest let pracovala na klinice kardiologie IKEM.
  • V roce 2006 absolvovala výcvik kognitivně behaviorální terapie obezity, čímž se prohloubil její zájem o aktivní životní styl. Jako cvičitelka a lektorka začala vést kurzy společnosti STOB, s níž spolupracovala až do roku 2013. Školila lektory STOB na téma pohybové aktivity, prevence civilizačních onemocnění, podílela se na tvorbě edukačních materiálů.
  • V roce 2013 spoluzaložila společnost Pro Fit Institut, který pomáhá lidem zůstat aktivní. Jeho činnost popisuje takto: „Víme, že čas zaměstnané ženy je k nezaplacení, proto klientům předáváme tipy a praktické rady, které neplýtvají jejich časem a mají prokázanou úspěšnost.“
  • Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy přednáší interní medicínu, problematiku výživy a aktivního životního stylu, přednášky má i na odborných fórech i v zahraničí (v Evropě, USA, Brazílii).
  • Stále se věnuje kardiologii, dva roky působila v Institutu sportovní medicíny, od října 2018 má ambulanci v Centru sportovní medicíny.
  • Její manžel je kardiochirurg, mají tři děti.

„Už třeba nevědí, že ovlivňuje i to, co si zapamatují, jak se budou soustředit, i to, jak zvládnou stres. Jakákoliv fyzická aktivita prokrví mozek, takže se odplaví zplodiny, zlepšuje se mentální i fyzická kondice. Myslím, že v těle neexistuje orgán, který by nebyl ovlivněn pohybovou aktivitou,“ zdůrazňuje lékařka, která sama bez pohybu nevydrží déle než dva dny. A jak všechno stíhá, když se věnuje několika profesím a má tři děti?

Snaží se využít každou skulinu během dne. Když jde s dítětem na trénink, během čekání si zaběhá. Když ho doprovází na plavání, vezme si plavky a zaplave si také. Podobné plánování radí i ostatním vytíženým rodičům. Hodně také chodí pěšky a s rodinou se věnuje rozličným sportům.

„Naše půda vypadá jako sportovní obchod, najdete tam veškeré vybavení, jen přezkáče máme snad ve všech velikostech,“ směje se.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Zvrácené matky. Když ženy své děti vězní, opustí nebo dokonce zabijí

Plačící dítě

Většina žen se na mateřství těší, a i když děti možná někdy zazlobí, za nic by je nevyměnily. Jenže existují i výjimky....

Teribear hýbal Prahou a za deset dní vybral přes dvanáct milionů korun

T. Maxová se zástupci Škoda Auto M. Kaderou a B. Wojnarem, vpravo tenista R....

Pátý ročník charitativního happeningu Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem, který byl sobotu slavnostně...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Najdete na iDNES.cz