Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Část 4/10
Ilustrační snímek

4.Přitahují se protiklady?

Protiklady mají určitě svoje kouzlo a jsou určitě zdrojem zajímavé dynamiky. Ale v dlouhodobých vztazích mohou být také zdrojem pekelných a vyčerpávajících konfliktů. Pro zjednodušení lze říct, že čím víc a výraznějších rozdílů, tím víc je nutné umět s nimi zacházet.

„Vášeň smíříte s odměřeností jen stěží, rozdíl neustojíte láskou ani respektem, takže je to jako s ohněm. I protiklady mohou být dobrý sluha, ale špatný pán,“ myslí si Pavel Rataj.

Psycholog Jeroným Klimeš

Psycholog Jeroným Klimeš

Jeroným Klimeš má za to, že není důležitý protiklad mezi partnery, ale jejich kompatibilita. Některé protiklady spolu souzní, jiné naopak. „Šroub je kompatibilní s matkou, můžeme je sešroubovat do jednoho celku, ale už ho nezašroubujeme do vzduchu,“ říká a přidává příklady dvojic s poruchami osobnosti.

„Hysteričku přitahuje narcis, ale taková dvojice není kompatibilní. Naopak s hysterkou vydrží puntíčkářský pedant, který ji bude obdivovat, i když jím bude hysterická osobnost celý život pohrdat. Přesto může vzniknout dlouhodobě stabilní vztah.“ Klimeš dodává, že narcisové pro změnu vydrží s osobností inklinující k závislosti, protože ta je nikdy nekritizuje, na rozdíl od osobnosti s poruchou hraniční, tedy emočně nestabilní. „Lidé se schizoidní poruchou osobnosti, například černokněžníci v pohádkách, zase nevydrží s nikým než s černým kocourem,“ míní psycholog.

„Osobně používám neoficiální termín index kompatibility či flexibility, který označuje procento lidí, se kterými by dotyčný mohl mít uspokojivý partnerský vztah. Je to vždy odhad čísla od nuly do padesáti procent. Většinou platí, že málo flexibilní partner si bere hodně flexibilního. Neflexibilní partner nemůže žit s neflexibilním, například Václav Klaus nemůže mít vedle sebe někoho, kdo je stejně málo flexibilní jako on,“ říká Klimeš.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Žena říká, že je mořská panna a tvrdí to i o svých dětech

Heidrun Barthová

Jednačtyřicetiletá Heidrun Barthová z Německa je přesvědčená o tom, že se narodila ve špatném těle. Tvrdí, že je ve...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Nepotřebuji být lidem za každou cenu stále na očích, říká Lucie Hunčárová

Emanuele Ridi a jeho přítelkyně Lucie Hunčárová

Většina lidí si ji pamatuje jako tanečnici, která rozpohybovala i svérázného komika Lukáše Pavláska. Dnes Lucie...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Další z rubriky

Příběh Blanky: Synova přítelkyně se rozvedla, děti nechala manželovi

Ilustrační snímek

Syn se před pár lety seznámil s ženou o pár let starší. On byl svobodný, ona vdaná a měla dvě děti. Rozvedla se a děti...

Příběh Magdy: Jak dceři říct, že si nevybrala dobře?

Ilustrační snímek

Dcera už dva roky žije s přítelem, který je pěkný ňouma. Kam ho postavíte, tam ho najdete, větší nešika snad na světě...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Najdete na iDNES.cz