Šikana může být jeden z důvodů, proč má dítě psychické problémy (ilustrační fotografie)

Šikana může být jeden z důvodů, proč má dítě psychické problémy (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Dětí s psychickými problémy přibylo. Častým důvodem je šikana a rozvod

  • 47
Krev v pořádku, moč v pořádku, teplota také není? Lékařská vyšetření často neukážou vůbec nic, přesto dítě strádá – za jeho potíže však může psychika. Bolí ho hlava nebo břicho, je vyčerpané a ve škole se nesoustředí, případně se může objevit problémové chování.

"Takových poruch mezi dětmi jednoznačně přibývá," potvrdil ze zkušenosti dětský psycholog Václav Mertin. Tímto trendem se koncem května zabývali i pediatři na svém odborném kongresu.

Nejde jen o českou specialitu. Problémem se v čím dál větší míře zabývají i přední odborné lékařské zahraniční časopisy.

Rozvody škodí pořád stejně

U psychologa skončil i devítiletý Tomáš. "Ráno zvracel a nechtěl do školy, byl také často nemocný. Ale spojovala jsem to spíše s tím, že jsem se nedávno rozvedla a stěhovali jsme se, o škole nijak špatně nemluvil," líčí jeho matka Alena. Příjmení uvést nechce, bojí se, aby se na jejího syna ve škole nedívali skrz prsty.

Zevrubné psychologické vyšetření ukázalo, že za vším je strach z příliš přísné kantorky, s jejímiž nároky se citlivý chlapec nedokázal vyrovnat. "Ale i mně psycholog poradil, ať snížím své nároky na Tomáše a uberu na jeho kroužcích," líčí žena.

Desetiletá Klára se zase neuměla vyrovnat s rozvodem rodičů – tři roky poté se začala zaplétat do lží ve škole i doma, zhoršily se jí známky, dokonce ukradla rodičům drobné peníze. "Sázeli jsme na vliv spolužáků, kterým se nedovedla vyrovnat, ale psycholog asi správně odhalil, že jí pořád vadí, že už nejsme rodina. Chyběla jí naše pozornost," přiznává otec dívky.

Psychické potíže však hrozí i dětem z úplných rodin, stačí nemístný tlak rodičů na výkon a nezájem o to, co dítě skutečně prožívá.

Primář kliniky dětské psychiatrie v pražské motolské nemocnici Jiří Koutek nicméně považuje právě zhoršující se rodinné vztahy za snad největší příčinu dětských problémů s psychikou. "Ale někteří rodiče nechtějí slyšet, že za problémy jejich dětí je psychika, a chtějí po lékaři, aby znovu a znovu dělal různá vyšetření," uvažuje Koutek.

Podle něho se bojí si přiznat, že mohli něco zanedbat. Někdy se zase může stát, že praktik nebo rodiče mají dojem, že když se nic měřitelného nezjistí, dítěti nic není.

"Další příčinou dětských problémů s psychikou jsou požadavky, které má současnost na psychiku jedince. Ty zcela určitě vzrostly a rostou, naše psychika za nimi pokulhává, a tak tomu bude i nadále,"míní psycholog Václav Mertin. Podle něj berou psychické potíže dětem energii. Případně se rovnou projeví konkrétními zdravotními problémy, mnozí z nich se s následky potýkají do dospělosti.

Psycholog, nebo psychiatr?

Stoupající počet podobných případů je o to horší, že chybějí odborníci, kteří by rodinám dokázali pomoci. Dokážou totiž odhalit skutečnou příčinu potíží, navíc mohou vést potřebnou terapii.

"Nedaří se proto všechny děti diagnostikovat," říká přednosta dětské kliniky olomoucké fakultní nemocnice Vladimír Mihál. Poukázal na to, že se problém týká i velké skupiny chronicky nemocných dětí, které mají rovněž často potíže s psychikou.

"Odborníci budou chybět vždycky. Žádná společnost není tak bohatá, aby zajistila všem potřebným odborné služby," namítá psycholog Mertin. A je nakonec jedno, zda je řeč o psycholozích nebo psychiatrech. "Není to tak, že psycholog je na malé a psychiatr na velké potíže. Hranice je neostrá a ideální je, když se doplňují," vysvětluje primář Koutek.