Naučit dítě plavat není legrace. Svěřte proto radši potomka odborníkům

  0:57aktualizováno  0:57
Mohlo by se zdát, že vysvětlit dítěti, jak se dělají správně tempa, není zase taková věda. Nejste-li ale sami výborní plavci, je lepší nechat do základů plavání vašeho dítěte promluvit i odborníka. Zamezíte vzniku nesprávných návyků a lépe tak potomkovi pomůžete překonat třeba i strach z vody.
Chcete naučit dítě plavat? Raději ho přihlaste do plavecké školy. Sami mu můžete předat zbytečné zlozvyky, kterých se bude jen těžko zbavovat. (Ilustrační snímek)

Chcete naučit dítě plavat? Raději ho přihlaste do plavecké školy. Sami mu můžete předat zbytečné zlozvyky, kterých se bude jen těžko zbavovat. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Chcete-li vznést argument, že děti dnes přece chodí na povinné plavecké výcviky v druhých a třetích třídách, občas dokonce už ve školce, vězte, že ne každé skupinové výukové kurzy zaručí, že se vaše dítě s vodou vůbec skamarádí, tím méně, že se naučí plavat.

S čím plavat?

Kruh, rukávky, nebo pásek?

Plaveckých pomůcek pro děti je dnes na výběr bezpočet. Odborníci se většinou shodují v tom, že úplně nejlepší pro výuku plavání je pásek, plavecká deska, plavecká ryba nebo žížala.

Naopak méně schvalované pro výuku plavání bývají nafukovací rukávky a ještě méně kruh.

Nicméně i u těch doporučovaných musíte mít na paměti, že jde vždy o pomůcky podpůrné, které napomáhají k získání správné polohy.

Rozhodně nejsou všemocné a život zachraňující. Proto je vždy potřeba, aby dítě bylo pod dohledem.

Jana Bosáková z Prahy má čerstvou zkušenost se svou osmiletou Kateřinou, která na plavecký výcvik se školou jezdila kousek za metropoli jednou týdně.

"Plavat do té doby moc neuměla, ale aspoň se nebála vody," vypráví. "Jenže půlrok, kdy jezdili se třídou do bazénu, všechno změnil. Kačka coby takřka neplavec spíš posedávala okolo, občas udělala kolečko s páskem, aniž by se jí někdo výrazně věnoval. Když měly děti uplavat jeden bazén, zeptali se jí, jestli už to umí, nebo ne. Jak asi? To by ji musel osvítit duch svatý. Výsledkem bylo, že jí plavání znechutili a ona se dokonce začala vody bát…"

Protože rodiče sami situaci nezvládli, přihlásili Kateřinu na plavecké hodiny do Letňan. "Nemůžu říci, že by se úplně naučila plavat, jsou to jen dva měsíce, ale určitě opět ztratila strach z vody," libuje si paní Bosáková a individuální trénink všem rodičům v podobné situaci jen doporučuje.

O skutečném plavání lze hovořit až ve školním věku

Poměrně rozšířený mýtus je, že dítě se může naučit plavat už třeba ve třech letech. Není tomu tak. Na časných "plaveckých" cvičeních jde především o to, aby dítě z vody nemělo strach.

"Samostatného pohybu ve vodě je dítě schopno poměrně brzy, ale opravdu plavat může začít teprve, když zvládne vědomě zkoordinovat souhru paží, nohou i dýchání," říká Kamila Dvořáková z plaveckého klubu Delfínek.

"Toho je obvykle schopné až okolo osmého roku. Plavecký styl znak může sice zvládnout už okolo čtvrtého až pátého roku, protože zde odpadá nutnost dýchání do vody. Bohužel ale spousta dětí se bojí rozložit na záda, proto je to spíš ojedinělé…"

Plavecké školy

Co všechno dětem nabízejí?

plaveckou výuku pro školy a školky

dopolední i odpolední kurzy pro začátečníky od 4 let

pokračovací kurzy s výukou plaveckých stylů

zdokonalovací kurzy, kdy se děti zdokonalují jak v plavání, tak i ve skocích a potápění, pracují i na své kondici

sportovní přípravku pro starší děti, kde se pracuje na zlepšení fyzičky, zdokonalování techniky způsobů prsa, znak, kraul, startovních skoků, obrátek, děti se mohou zúčastnit plaveckých závodů a udělat si tak obrázek o tom, jak na tom skutečně jsou

Podle odborníků jsou děti schopny "přehrabat" bazén daleko dříve bez jakékoliv pomoci - tomu se ale většinou nedá říkat plavání či plavecký styl. Každopádně bývají zajedno v tom, že pokud není rodič trenér, je i u plavání, stejně jako třeba u lyžování, lepší, svěří-li na nějaký čas dítě profesionálovi.

"Je to dobré jednak proto, že trenér pozná, jak na tom dítě skutečně je, a začne od těch nejzákladnějších dovedností, jako je splývání, uvolnění, až po samotné pohyby paží a nohou a dýchání. Rodiče často sami nejsou dobrými plavci, a proto mnohdy naučí dítě nesprávné návyky, které se v pozdějším věku špatně napravují," říká Kamila Dvořáková.

A jaké jsou nejčastější chyby?

"Opomíjení už zmiňovaného splývání. Rodiče většinou dají dítěti informaci ve stylu: zavři oči, ucpi si nos, nebo ho začnou nutit bez jakýchkoliv základů, aby dělalo prsové ruce (mnohdy navíc špatně), k tomu jakési prsové nohy, aniž by dítě vůbec zvládalo položit se bez strachu na vodu. Z toho potom vznikají šikmé střihy, špatná souhra rukou a nohou, o dýchání do vody ani nemluvě. Rodiče to bohužel nevidí a mají pocit, že jejich dítě plave," říká instruktorka.

Když se bojí vody...

Zvláštní kapitolu představují děti, které se dříve než vůbec začnou s nějakou výukou, potřebují zbavit strachu z vody. V mnohých případech bývá nemyslitelné donutit malého plaváčka, aby potopil hlavu, skočil do vody či alespoň na chvíli odložil pomocníka v podobě nafukovacího kruhu, případně rukávků.

U malých dětí nás to možná tolik neznepokojuje, nicméně léta ubíhají, dítěti je osm, devět let a rodiče jsou už mnohdy bezradní. I zde nabídnou pomoc profesionální instruktoři, ačkoliv, jak mnozí přiznávají, práce s dětmi majícími trauma z vody, může být velmi problematická.

"Pokud k nám přijdou děti předškolního věku, jen málokteré se umí a chce potopit. Děti se bojí cizího a neznámého prostředí, proto se může stát, že ty citlivější nechtějí do vody, nechtějí se potápět, skákat. V takových případech dokáže instruktorka situaci vyhodnotit a postupně a nenásilně dítě plavecké dovednosti naučit. Nesmíme zapomínat, že děti jsou hravé, a proto je činnost ve vodě musí bavit," přibližuje situaci Kamila Dvořáková.

Jenže takhle, ještě relativně optimální, to nemusí být pokaždé. "Dětí, které mají opravdu z vody paniku, zažily nějaké trauma v souvislosti s ní, není naštěstí tolik. Tam je pak potřeba postupovat opravdu opatrně, individuálně, velmi pomalu," doporučuje instruktorka.

"Je třeba nejprve získat důvěru dítěte a pak ho pomalu naučit, jak se ve vodě pohybovat a chovat. Teprve potom, postupně, začne získávat cit pro vodu a umění se v ní uvolnit. Tady bych doporučila rozhodně nic nelámat násilím," radí Dvořáková.

"U nás jsme řešili pár případů opravdového šoku z vody v důsledku topení. Dalo nám velkou práci ještě předškolní holčičku strachu z vody zbavit a povedlo se. Teď už je ve druhé třídě, chodí plavat dál, skáče do vody a na plavání se vždy těší," dodává.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Teribear hýbal Prahou a za deset dní vybral přes dvanáct milionů korun

T. Maxová se zástupci Škoda Auto M. Kaderou a B. Wojnarem, vpravo tenista R....

Pátý ročník charitativního happeningu Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem, který byl sobotu slavnostně...

Dokud můžeme, zůstaneme u rodičů, říká si čím dál víc Čechů. Hlavně muži

Ilustrační snímek

Takzvaný mamahotel, tedy období života mladých lidí, kdy zůstávají dlouhé roky bydlet u rodičů, využívá velké procento...

Kateřina Sokolová: Nejsem typ žijící na sociálních sítích

Kateřina Sokolová

Kateřina Sokolová si ještě užila slavnou éru „missek“, které každý poznával a pamatoval si jejich tváře. Do...

Rozvod nemusí být tragédie. Pět pravidel pro ty, kteří nechtějí válku

Ilustrační snímek

V Česku končí rozvodem polovina manželství a asi v šedesáti procentech případů žijí v době rozchodu v domácnosti...

Najdete na iDNES.cz