Daruji svá vajíčka. Chcete mě domů?

  0:14aktualizováno  0:14
Přemýšleli jste někdy o tom, co všechno ze sebe můžete darovat, aniž byste ohrozili vlastní zdraví? Po porodu může žena nabídnout pupečníkovou krev, placentu, ale i mléko. Je-li zdravá, pak samozřejmě krev, anebo kostní dřeň. A také svá vajíčka.

Maminka se synem, který se narodil jen díky dárkyni vajíček | foto: Archiv matky


Darovaná vajíčka využila nedávno matka, která tragicky přišla o dítě. Ve dvaačtyřiceti letech si chtěli s manželem znovu pořídit dítě. Protože její vaječníky už správně nepracovaly a navíc jí hrozilo, jako všem starším matkám, také zvýšené riziko vývojových vad plodu, manželé se orzhodli pro mimotělní oplodnění darovaného vajíčka. Nyní čekají narození potomka.

"Vítány jsou zdravé ženy ve věku 18 až 34 let s alespoň jedním zdravým dítětem, ale není to podmínkou," popisuje ideální dárkyni Jana Žáková, vedoucí embryologické laboratoře Centra asistované reprodukce fakultní nemocnice v Brně, které letos slaví 25. výročí narození prvního dítěte po mimotělním oplodnění.

Pozná žena sama, zda je či není vhodnou dárkyní?
Určitě bude vhodnou dárkyní pokud už má nějaké zdravé dítě a pokud snadno otěhotní. Žena bezdětná by mohla vycházet alespoň z toho, že má pravidelný menstruační cyklus.

Může žena získat kontakt na budoucí maminku dítěte, které se narodí z jejího vajíčka?
Dárcovství je v České republice anonymní, takže příjemkyně se s dárkyní nikdy nepotkají, ani nikdy později žádné informace nesdělujeme.

Pětatřicetiletá žena z jižní Moravy měla po úspěšné léčbě onkologického onemocnění trvale poškozenou tvorbu vlastních vajíček. Díky darovaným vajíčkům se jí podařilo otěhotnět a stala se maminkou.

Co musí žena-dárkyně podstoupit?
Nejprve zjistíme vše o jejím zdravotním stavu i celé rodiny. Z krve vyšetříme krevní skupinu a dále zda má negativní testy na HIV, na žloutenku, syfilis a další infekční choroby. Genetické vyšetření by mělo vyloučit nosičství geneticky podmíněných chorob. Pokud splní tato kritéria, budeme ji připravovat na odebrání vajíček.

Co příprava zahrnuje?
Vyplníme se ženou ještě dotazník, který ženu fenotypově charakterizuje. Zajímá nás barva očí, vlasů, výška, váha...a také její zájmy. Podle toho se pak snažíme pacientkám vybrat nejvhodnější dárkyni. Rovněž žena podepisuje informovaný souhlas.
 
Kdy a jak začínáte podporovat ženiny vaječníky, aby v nich vyrostlo víc vajíček než normálně?
Hormonální léky užívá od druhého do desátého dne menstruačního cyklu. Mezi osmým a desátým dnem jí odebíráme krev, abychom zjistili aktuální stav hormonů a pomocí ultrazvuku sledujeme, jak ve vaječníku roste folikul obsahující vajíčka. Obě metody nám pomohou určit nejvhodnější termín jejich odběru.

Jak takový odběr probíhá?
Vajíčka ženě odebírá lékař pochvou pomocí vaginální sondy a průběh kontroluje ultrazvukem. Žena při zákroku spí v narkóze asi 15 až 20 minut.

Pak se probudí a může jít domů?
Může odejít ještě ten den odpoledne. Tím její spolupráce s námi skončila. Je-li to třeba, může zůstat druhý den v neschopnosti, ale většinou jde hned do práce.

Jedna pacientka - cizinka - podstoupila asi deset pokusů o umělé oplození na různých pracovištích v Evropě bez výsledku. "Na našem pracovišti otěhotněla po třetím pokusu z darovaných vajíček a má zdravou holčičku," vzpomíná Jana Žáková.

Jak moc může být celý proces nepříjemný?
Zvětšující se vaječníky v době přípravy mohou u někoho vyvolat pocit napětí v podbřišku až bolest. Po zákroku může některou ženu bolet břicho asi jako při menstruaci, ale to brzy odezní.

Mohou nastat nějaké komplikace?
Riziko je stejné, jako u každého lékařského zákroku. V tomto případě například poranění orgánů dutiny břišní, případně může hrozit pánevní infekce. Naštěstí se ale doposud nic takového nestalo.

Může žena darovat vajíčka víckrát po sobě?
Ano. Vhodný odstup mezi jednotlivými výkony je nejméně půl roku.

Když už je v Česku dárcovství bezplatné, dostane žena za vajíčka alespoň nějakou odměnu?
Hradíme náklady spojené s darováním, to znamená například ušlou mzdu, proplácíme cesty a podobně. V našem Centru činí odměna minimálně 10 a maximálně 15 tisíc korun.- více zde

První žena po přenosu embrya po mimotělním oplodnění darovaného vajíčka porodila v Brně v roce 1999.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 15. do 21. července

Horoskop (ilustrační fotografie)

Vodnářky budou mít plné zuby lidí, ženy narozené v Blížencích popadne nostalgická nálada a Panny se nenechají strhnout...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Ze zvláštní školy k titulu inženýrky. Dívka z dětského domova si plní sen

Bakalářská promoce se zástupci Nadace Terezy Maxové dětem

Když se jako holčička ocitla se svými sestrami v dětském domově, vypadalo to, že Evu Ptáčkovou příliš slibná budoucnost...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz