Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

  0:45aktualizováno  12. června 13:10
Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti najednou. „Náš vztah jsou děti,“ řekli v Rozstřelu manželé Slánští. „Jen jednou jsme spolu byli sami na obědě,“ odpověděli na otázku, zda mají také někdy čas jen sami pro sebe.

Fotogalerie

Anežka, Monika, Ondřej a Klárka se narodili ve 32. týdnu těhotenství, noc před plánovaným porodem. „Šel jsem se ten večer podívat na oslavu narození dítěte manželčiny sestřenice a na tu oslavu mi Helenka volala, ať se vrátím brzy domů, že asi nastane to, co mělo přijít až druhý den. Přijel jsem domů a ve dvě ráno už zas mířil do porodnice.

„Anežce nejspíš praskla plodová voda. Celá mašinerie se dala do pochodu a po čtvrté hodině ráno se děti narodily. Lékaři je týden pozorovali, zda jsou všichni v pořádku. Používali termín, že jsou šikovní,“ vyprávěli rodiče.

Domů z porodnice děti lékaři propustili až po měsíci, Klárka neměla ještě ani dvě kila a rodině začal kolotoč. „Musím poděkovat rodičům i sestřenici, kteří nás u nich nechali bydlet první tři měsíce,“ řekla maminka Helena.

První měsíce byly kruté, protože děti se budily po dvou hodinách. „V kuse jsme spali maximálně dvě hodiny a za noc třeba jen tři a půl hodiny dohromady,“ uvedl tatínek Josef.

Každé dítě je jiné, nejvíc žárlí kvůli jídlu

Podle rodičů je každé ze čtyřčat úplně jiné. „Když si vzpomenu na horoskopy, hvězdná znamení, kdy se kdo narodil a jaké má mít vlastnost, říkám si, jak to může být pravda?“ divila se Helena. Děti se narodily v jeden den, měly by přece mít stejný nebo hodně podobný horoskop. Ale přitom je každé úplně jiné, své,“ řekla a Josef doplnil, že Anežka je například největší flegmatička: „Nejvíc ze všech jí je všechno jedno. Když ostatní řvou hlady, ona je pozoruje. A je zároveň největší mazel, jakmile někdo přijde, hned si ho získá a tulí se.“

Největší řev je ráno, kolem páté, šesté, když se děti vzbudí, mají hlad a žárlí. „Nosíme je postupně z postýlek a je napínavé, koho vezmeme prvního a kdo bude poslední. Ten pak šíleně řve, protože vycítí, že zůstal nakonec,“ svěřují se rodiče.

Děti spí ještě dvakrát za den, váží už skoro deset kilogramů. Než péče o ně dostala nějaký řád, chvíli to trvalo. Helena se nechala inspirovat jednou maminkou trojčat. „Říkala, že nemám koukat napravo ani nalevo, ale jet si pořád ve stejném režimu, ať je všední den či neděle. Myslím, že se to vyplácí. Děti si na řád zvykly,“ uvedla Helena a pochválila svého manžela: „Přijde domů a bez odpočinku nám jde okamžitě pomáhat, to každý chlap neudělá.“

Josef se domů z práce vrací v „tatínkovskou hodinu“, tedy právě když děti řvou před večeří. Následuje koupání a ukládání do postýlek. „Kdybychom režim nedodržovali, potrestali bychom sami sebe, měli bychom třeba zkaženou celou noc,“ vysvětlil pětinásobný otec.

Bezmála čtyřletý Vojta je podle rodičů široko daleko jediný, který nebere narození hned čtyř sourozenců jako raritu, ale jako něco úplně normálního. Nejvíc se prý těšil na bráchu. Děti si spolu vyhrají, navzájem se zabaví. „Večer jsou unavenější, tak je to obtížnější,“ popisuje Helena a dodává, že holčičky mají svůj pokoj a kluci také svůj, protože rodiče zmenšili kuchyň a z třípokojového bytu udělali čtyřpokojový.

„Jsem šťastná, že mám tolik dětí, ještě mě to nepřešlo a doufám, že nepřejde. Fyzické síly sice ubývají, ale když děti vidím, mám z nich obrovskou radost,“ usmívala se paní Helena a Josef dodal, že krize samozřejmě jsou, ale překonat se musí. „Prožili jsme krásné Vánoce. Jednadvacátého dostaly všichni neštovice, tak jsme byli do ledna zavření doma. Tak další Vánoce už budou třeba lepší.“

Roční narozeniny čtyřčat oslavila rodina u obou prarodičů nadvakrát a ty příští už by nejraději oslavili v domku se zahradou. „Poohlížíme se po něčem,“ přiznali manželé Slánští, kteří se řídí heslem: „S úsměvem jde všechno líp.“

Česká čtyřčata

Tři dívky a jeden chlapec se narodili císařským řezem ve 32. týdnu těhotenství, o týden později než první čeká paterčata z roku 2013. Jsou to dvaadvacátá čtyřčata narozená v českých zemích od roku 1950.

O nejmladších čtyřčatech

Děti se narodily 11. června 2018 ve Fakultní nemocnici v Motole. Na svět přišla v tomto pořadí - Anežka (1 400 g), Monika (1 530 g), Klára (1 450 g) a Ondřej (1 660 g). Jsou to už dvaadvacátá čtyřčata narozená v zemi od roku 1950, poslední se narodila před patnácti lety.

Nejdéle čtyřčata nosila Lorna Vančurová, její tři chlapci a jedna dívka se narodili v lednu roku 1983 ve 36. týdnu těhotenství, tedy na začátku devátého měsíce, což bylo až neuvěřitelné. Každé mělo hmotnost kolem dvou a půl kilogramu.

Oproti tomu David, Štěpán, Lenka a Lucie Ondráčkovi, první čtyřčata narozená v České republice v lednu 1994, se narodili už ve 26. týdnu těhotenství a domů se děti dostaly až po sedmi měsících.

Nejmenší Lucie vážila 700 gramů, nejtěžší David 830 gramů. Miminka neměla dovyvinuté plíce a postupně prodělala různé infekce.

Když jim bylo patnáct dnů, musel být David operován kvůli perforaci střev. To, že se všechny sourozence podařilo vypiplat, je považováno za zázrak medicíny.

Reportáž z návštěvy u čtyřčat

Vyzkoušeli jsme, jaké je starat se o čtyři děti

Pochovat čtyři děti najednou může maminka čtyřčat jen s pomocí rodiny. S...
Autor:
Témata: Čtyřčata

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Modelka Martina Šmuková je za své vrásky vděčná. A flirtům se vyhýbá

Před sedmi lety založila nadaci Pink Bubble.

Má dvě děti a brzy jí bude šestačtyřicet. Před pár lety by pro svět modelingu už byla odepsaná, Martina Šmuková však...

Rozvod nemusí být tragédie. Pět pravidel pro ty, kteří nechtějí válku

Ilustrační snímek

V Česku končí rozvodem polovina manželství a asi v šedesáti procentech případů žijí v době rozchodu v domácnosti...

Teribear hýbal Prahou a za deset dní vybral přes dvanáct milionů korun

T. Maxová se zástupci Škoda Auto M. Kaderou a B. Wojnarem, vpravo tenista R....

Pátý ročník charitativního happeningu Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem, který byl sobotu slavnostně...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Najdete na iDNES.cz