Co ne/jíst, když jste těhotná

  6:00
Těhotná? Teď už neživíte jen své tělo, ale i dítě. Víte, co rozhodně musíte a čeho se vyvarovat? Tady jsou ty nejdůležitější skutečnosti o těhotenském jídelníčku, které byste měla znát.
Na stravování v těhotenství záleží víc než v jiných životních obdobích.

Na stravování v těhotenství záleží víc než v jiných životních obdobích. | foto: Profimedia.cz

Vaše rostoucí miminko vstřebá všechno, co sníte, takže byste se právě teď měla o svůj jídelníček víc starat. Server msn ve spolupráci s odborníky sestavil čtyři doporučení a čtyři absolutní zákazy pro těhotenský jídelníček.

co ANO:
1. Počítejte každé sousto
Zdravé dítě spotřebuje zhruba 55 000 kalorií navíc. Může se to zdá hodně, ale ve skutečnosti připadá jen 300 kalorií navíc na každý den (což se rovná jedné sklenici nízkotučného mléka, krajíčku chleba a jablku), a to jen v posledních dvou trimestrech. V prvním trimestru, kdy dítě nevyroste o mnoho víc než například zelená fazole, není zapotřebí příjem kalorií zvyšovat.

Ano, nebo ne?

Které potraviny jsou v těhotenství rizikové a proč? Dočtete se v článku Co nejíst v těhotenství v encyklopedii mateřství na eMimino.cz

Rapidně však stoupá vaše spotřeba vitamínů a minerálů. Například kyselina listová a vitamin B pomáhají předcházet vrozeným vadám a v tomto období jsou mimořádně důležité. Sestavte si co nejpestřejší jídelníček a zařaďte to něj hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin a nízkotučného mléka. Navíc užívejte přípravky pro těhotné, které obsahují kyselinu listovou. Ty pokryjí její spotřebu ve dnech, kdy se vám zdravé stravovací zásahy nepodaří stoprocentně dodržet.

2. Zásobte se vápníkem
Většina lidí ví, že vápník pomáhá při stavbě kostí dítěte a zároveň chrání matku před úbytkem kostní hmoty. Kalcium však navíc také pomáhá proti těhotenskému vysokému tlaku a je důležité pro normální fungování nervů a svalů.

Těhotné ženy by měly vypít tři nebo více skleniček polotučného, nízkotučného či obohaceného sojového mléka za den. To se týká jak období před těhotenstvím, tak během něj a po něm. Pokud chcete přísun vápníku do svého jídelníčku zvýšit, můžete například při přípravě rýže či ovesné kaše použít mléko místo vody. V těhotenství byste měla přijmout minimálně 1000 mg vápníku za den.

3. Zavodněte se
V těhotenství je mimořádně důležitý dostatečný příjem tekutin, především vody. Tekutiny pomáhají těhotným ženám předcházet zácpě a zajišťují dostatečný krevní oběh, který vyživuje matku i dítě. Noste s sebou stále láhev vody a vypijte sklenici vody mezi každým jídlem a svačinou. Tekutiny můžete také doplnit kvalitními nápoji, jako je například pomerančový džus či nízkotučné mléko.  

4. Doplňte železo
Libové maso, kuřecí, ryby, fazole a hrách jsou důležitými zdroji železa. Tento prvek je v těhotenství mimořádně důležitý, a přitom často nedostatkový. Podílí se na zásobení dítěte kyslíkem, pomáhá předcházet předčasnému porodu a je důležitý pro normální vývoj a růst. Přesvěčte se, že váš jídelníček obsahuje dostatek jídel bohatých na železo, a zároveň užívejte přípravky pro těhotné, které železo obsahují.

co NE:
1. Mořské ryby

Konzumace mořských ryb v těhotenství patří k jednomu z nejžhavějších témat současnosti. Ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou velmi významné pro rozvoj mozku a zraku dítěte. Děti, jejichž matky měly po dobu těhotenství dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin, dosahují v pozdějším věku vyššího skóre v IQ testech. Omega-3 mastné kyseliny slouží navíc jako prevence předčasného porodu, také předcházejí alergiím a astmatu v pozdějším věku.

Nicméně zároveň jsou tu i negativa. Mořské ryby obsahují rtuť, toxicky kov, který může způsobit vážné poškození nervového systému. Stovky studií navíc potvrdily, že velká konzumace ryb skutečně vede k vyšší hladině rtuti v těle.

Těhotné ženy by proto měly omezit konzumaci mořských ryb na méně než 0,3 kg za týden a vyhýbat se speciálně žralokovi, mečounovi a makrele, v jejichž těle je koncentrace rtuti vyšší. To však rozhodně neznamená, že by měly konzumaci mořských ryb úplně vynechat.

2. Alkohol, kávu, colové nápoje a měkké sýry
Alkohol způsobuje nevratné poškození plodu a neexistuje žádný bezpečný limit pro jeho konzumaci v těhotenství.

Dopady konzumace kávy a dalších kofeinových nápojů zatím nejsou ještě zcela dokázány. Ačkoli se zatím neukázal žádný vliv kofeinu na nízkou porodní váhu či vrozené vady, některé studie současně ukazují na možnou souvislost mezi konzumací kofeinu a potratem, nízkou porodní váhou či poruchami růstu.

Měkké nepasterizované sýry, jako je například feta, brie, camembert a kozí sýr, mohou obsahovat bakterie listeriózy, která je pro nenarozené děti velmi nebezpečná. Ačkoli u většiny dospělých se projevuje jen jako chřipka, u těhotných může vyvolat horečku, potrat a další komplikace.

3. Módní diety
Teď není čas na experimentování s nevyváženými dietami. Aby vaše dítě bylo zdravé, musíte každý den přijmout vyvážený poměr živin. Ukazuje se, že vývoj dítěte je na matčině jídelníčku mnohem víc závislý, než se odborníci dosud domnívali. Navíc se tyto důsledky mohou projevit až postupem času v pozdějším věku. Diety proto ukliďte do nejspodnějšího šuplíku a stravujte se vyváženě.

4. Přibrala jste příliš mnoho
Obezita ovlivňuje schopnost otěhotnění a přílišný váhový přírůstek v těhotenství může zase přispívat k těhotenské cukrovce, preeklampsii, narození mrtvého plodu, předčasnému porodu či je indikací císařského řezu. Většina žen, které měly nadváhu už před otěhotněním, přibere v těhotenství příliš mnoho a následně se není schopna nadbytečných kilogramů zbavit. To samozřejmě zase přispívá k dalším zdravotním komplikacím.

Optimální váhový přírůstek v těhotenství je čistě individuální, nicméně odborníci se shodují, že žena s normální vahou by měla přibrat přibližně od jedenácti do osmnácti kilogramů. Ženy, které měly už před těhotenstvím nadváhu, by neměly přibrat víc než sedm až jedenáct kilogramů. Zatímco ženy s podváhou by měly v průběhu těhotenství přibrat od třinácti do dvaceti kilogramů v závislosti na své výšce a váze.

Důležitější než celkový váhový přírůstek je však způsob, jakým žena přibírá. Optimální je pomalý váhový přírůstek v prvním trimestru, který by měl činit přibližně 1-2,5 kilogramu (více, pokud jste hubená, velmi aktivní či vysoká; méně, pokud máte nadváhu, sedavé zaměstnání nebo jste malá). Následovat by měl trvalý váhový přírůstek přibližně půl až maximálně jedno kilo za týden v posledních dvou trimestrech.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...