Co možná nevíte o mileniálech. Odkládají sex a rádi vypínají mobily

  • 58
Jdou o nich různé zvěsti: že jsou rozmazlení, nechce se jim do práce, závazky je nelákají a veškerý volný čas tráví na telefonu. Právě na mileniály, generaci narozenou v osmdesátých a devadesátých letech, se také zaměřuje celá řada výzkumů. Výsledky vás možná překvapí.
Ilustrační snímek

1. První sex mají později než jejich rodiče

První sexuální zážitky už pro spoustu mileniálů nejsou součástí středoškolského života, nechávají je na později. Jeden z osmi Britů je pak dokonce pannou nebo panicem ještě ve 26 letech. Ukázal to průzkum University College London v rámci projektu Next Steps, který sleduje život 16 tisíc britských mileniálů od jejich čtrnácti let do dospělosti.

Lidé narození koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let jsou tak překvapivě zdrženlivější než jejich rodiče; v předchozích generacích byl v šestadvaceti sexuálně nedotčený jen jeden člověk z dvaceti. Podle vědců k téhle změně přispívá i to, že generace mileniálů vyrostla v prostředí přesyceném sexualitou. Trápí ji také větší strach z intimity a její život – včetně toho sexuálního – se z velké části odehrává spíše online.

„Generace mileniálů vyrostla v hypersexuálním prostředí,“ potvrzuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který se mimo jiné zabývá zdravou sexualitou mladistvých. „Zejména na sociálních sítích na ně dennodenně útočí prezentace krásných těl vždy připravených k milostným hrátkám, o sexu se všude zcela běžně a otevřeně mluví a pornografie je velice snadno dostupná, navíc v hojné míře.“

To mladé lidi překvapivě nemusí vést k větší otevřenosti, ale naopak ke strachu, že nezvládnou naplnit vysoká očekávání, která jsou se sexem spojená. Zejména se to týká mladých mužů, myslí si Durčák. „Mezi oběma pohlavími navíc narůstá strach z intimity. Strach ze závazků spojený se strachem z intimního vztahu pak vede k tomu, že čím dál více mladých lidí utíká od reálných sexuálních a citových prožitků a nahrazuje je vztahy virtuálními,“ dodává.

Ilustrační snímek

2. Vydělávají méně než generace před nimi

Mileniálové jsou – aspoň v západním světě – první generací, která má obecně menší příjmy než jejich rodiče. Naznačují to studie provedené v nejrůznějších zemích od Spojených států po Španělsko nebo Francii. Ve své zprávě to uvedl i Scott Stringer, hlavní finanční kontrolor města New York. Lidé narození mezi lety 1985 a 1996 tam prý vydělávají v průměru o 20 procent méně než generace před nimi, a to i přesto, že mají celkově vyšší vzdělání.

„Tato generace se ocitá na křižovatce. Jsou ochotní tvrdě pracovat, podařilo se jim získat vysokoškolské tituly, ale při hledání dobře placené práce už narážejí na překážky, které jde jen obtížně překonat,“ píše Stringer. „Nastal čas, abychom největší generaci, která New York obývá, začali věnovat pozornost a pomohli jim tyto bariéry bořit,“ vyzývá.

Najdou se ale i odborníci, kteří podobné zprávy považují spíš za planý poplach. „Právě to, že mají mileniálové vyšší vzdělání, může hodně vysvětlovat,“ píše například pro magazín Forbes Tim Worstall, člen britského ekonomického think-tanku Adam Smith Institute.

„Poměřuje se totiž příjem mileniálů a jejich rodičů ve stejném období jejich života – když jim táhne na třicet. Jenže se zapomíná na to, že déle studovali a začali pracovat později než jejich rodiče, kteří tak ve stejném věku už měli větší pracovní zkušenosti. Mileniálové berou méně i proto, že jsou teprve na začátku kariéry,“ vysvětluje Worstall.

Ilustrační snímek

3. Ze všech bolestí je nejvíc trápí migréna

Platí to přinejmenším v Česku, jak ukázal průzkum společnosti STEM/MARK2. Zabýval se bolestmi a jejich léčbou; zjistil, že zatímco generace X trpí nejčastěji bolestí zad, mileniálskou generaci Y nejvíc trápí bolesti hlavy a migréna.

Téměř polovina mileniálů se s nimi potýká aspoň jednou měsíčně, až 27 procent dokonce několikrát do měsíce. Na léky proti bolesti přitom mileniálové spoléhají méně než jejich rodiče.

„Špatně nasvícené displeje mobilních telefonů, tabletů či laptopů a častá práce s počítačem – to vše může být příčinou bolesti hlavy. Když k tomu připočteme, že generace Y je zvyklá trávit na těchto zařízeních i svůj volný čas, nelze se divit, že trpí právě těmito druhy bolesti,“ říká k tomu Svojmil Petránek, primář neurologického oddělení z Nemocnice Na Bulovce.

Všichni na tom nejsme stejně: nejlépe umí v mapách číst muži a ženy, které...

4. Na dovolené se snaží vypínat mobil

Na jednu stranu tráví nad displejem nebo před monitorem daleko víc času než kterákoli generace před nimi – na druhou stranu si dobře uvědomují, že je občas potřeba se od elektronických přístrojů odpojit. Zejména ve volném čase.

Průzkum společnosti Intel Security sledoval chování mileniálů ze Spojených států, Kanady a Singapuru. Ukázalo se, že 57 procent z nich sdílí přesvědčení, že na dovolené se mají přístroje vypnout. Ne vždy jim to jde lehce, problém s tím měla víc než polovina respondentů ze Spojených států. Jejich kanadští a singapurští vrstevníci to zvládali o něco lépe.

Těm, kteří se odpojit dokázali, se to vyplatilo, 65 procent z nich prohlásilo, že si takovou dovolenou lépe užili, a 55 procent také uvedlo, že díky tomu cítili větší spojení s partnerem nebo přáteli, co je na dovolené doprovázeli.